Artykuł:
Aktywni zawodowo po 50-tce
Napisany przez WP, dnia 2014-04-25 12:23:56
Mówi się, że życie zaczyna się po czterdziestce, ale większą pewność siebie i świadomość zyskujemy dopiero po 50-tce. Symboliczne półwiecze nie powinno oznaczać spadku aktywności. Bardzo istotnym aspektem w tym kontekście jest aktywność zawodowa, która w przypadku osób 50+ zapewnia nie tylko środki finansowe, ale także daje poczucie bezpieczeństwa, użyteczności oraz wiarę w siebie.
Praca po 50-tce w Polsce
Tymczasem zatrudnienie osób po 50 roku życia w Polsce nadal nie wygląda różowo, szczególnie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Choć warto także dostrzec i docenić tendencję wzrostową w tym zakresie, którą wyraźnie widać na przestrzeni ostatnich kilku lat. Bardzo jasno i precyzyjnie pokazują to materiały oraz informacje związane z kampanią informacyjno-promocyjną, organizowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Jest to akcja ściśle związana z projektem wyrównania szans na rynku pracy dla osób 50+.
Mówiąc o aktywności zawodowej osób po przysłowiowej 50-tce, warto zwrócić uwagę na kilka zagadnień. Na plus zapisuje się tu doświadczenie i wiedzę takich pracowników, ponadto są to z reguły osoby, które do pracy podchodzą bardzo poważnie, z należytym zaangażowaniem. Z drugiej strony mamy postawę wielu pracodawców, dla których wiek stanowi jednak barierę przy zatrudnianiu. Stąd też szereg działań i udogodnień, które mają na celu poprawienie sytuacji, jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników po 50 roku życia.
Warto postawić na pracowników 50+
Jedną z korzyści zatrudniania osób w wieku 50+ są zwolnienia z opłat na Fundusz Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zatrudniając osobę bezrobotną po 50 roku życia pracodawca uzyskuje takie zwolnienie na okres 12 miesięcy. W przypadku pań po 55 roku życia i mężczyzn po sześćdziesiątce jest to zwolnienie bezterminowe (dla nowo zatrudnionych i obecnych pracowników). Na plus zalicza się też skrócenie okresu opłacania urlopu chorobowego przez pracodawcę - do 14 dni.
Kolejny instrument, który wpływa dodatnio na aktywizację osób po 50-tce, to dofinansowanie kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla nowo zatrudnionych bezrobotnych 50+. Dotyczy to zarówno pracowników skierowanych przez urzędy pracy, jak i zatrudnienia osób 50+ w ramach prac interwencyjnych. W tym drugim przypadku można starać się o refundację kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia, za okres do 24 miesięcy albo do 4 lat. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy jedynie zgłoszenie do powiatowego urzędu pracy. Pracodawcy mają także możliwość skorzystania z pomocy doradców zawodowych w urzędach pracy. Dzięki czemu można zarówno pracować nad ewentualnymi brakami w zakresie wiedzy, jak i stworzyć stanowiska z korzyścią dla pracodawcy i pracownika po 50tce.
Użyte tagi: praca, szkolenia, szkolenia dla osób 50+