Artykuł:
Co to jest agile i czym zajmuje się agile coach?
Napisany przez admin, dnia 2020-02-07 08:25:26
Terminu agile możemy użyć do określenia metod tworzenia oprogramowania. Powstało ono w ramach szukania metod zastępczych dla kaskadowego modelu, który to przestał sprawdzać się w przypadku projektów o dużym stopniu ryzyka i zmienności.
Alternatywa zakładała elastyczność powstawania finalnego produktu z możliwością wprowadzenia zmian na każdym etapie pracy.
Metody zwinne, bo o nich mowa zostały przedstawione w 2001 roku w Agile Manifesto. Obecnie coraz więcej firm dąży do ich wprowadzenia w swoich metodykach, w celu łatwiejszego odpowiadania na bieżące i zmienne potrzeby swoich klientów.
Podstawowe założenia agile
Metody zwinne powstały w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów, które ujawniały się w procesie tworzenia projektu. Podstawą filozofii agile jest elastyczność i umożliwienie ewoluowania projektu w trakcie jego trwania. Zakłada działania przebiegające w określonych etapach i powtarzanie ich do uzyskania finalnego produktu. Działania te opierają się na niezależnych i odpowiedzialnych za siebie zespołach, które są równe i odpowiadają za konkretny etap powstawania projektu.
Sytuacją idealną jest bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi zespołami, ułatwiające szybką reakcję i minimalizowanie ilości tworzonej dokumentacji. W przypadku pracy w różnych miejscach kontakt odbywa się najczęściej za pośrednictwem telekonferencji. W zwinnych metodach najważniejsze są interakcje, współpraca z klientem, działające oprogramowanie i szybkie reagowanie na zmiany. Oznacza to wyrwanie się z kajdan sztywnego i założonego z góry planu i formalnych ustaleń. Najważniejsze są efektywne kroki zapewniające wdrożenie działających rozwiązań.
Proponowany schemat działania obejmuje planowanie, projektowanie i programowanie. Następnie zaproponowane rozwiązanie jest testowane i implementowane. W ostatnim kroku czekamy na feedback, czyli informację zwrotną od klienta bądź osoby, która zajmując się określonym zadaniem, zgłasza poprawki i usprawnienia lub możliwe błędy.
Czym zajmuje się agile coach?
Osoba zajmująca stanowisko agile coacha powinna wyróżniać się szeroką wiedzą na temat zwinnych metod programowania. W oparciu o tę wiedzę osoba ta jest kompetentna do wdrażania praktyki związanej z agile do działania firmy oraz organizowania szkoleń i warsztatów z tego zakresu. Stanowi wsparcie we wdrażaniu metod zwinnych zarówno dla zespołów scrumowych, jak i managerów na wyższych szczeblach.
W ramach zmian procesowych pomaga formułować plan pracy i wdrażać nowe strategie działania. Jego doświadczenie ma stanowić swoisty drogowskaz i wyznaczać ścieżkę działania, która najlepiej sprawdzi się w określonym zadaniu. Agile coach w umiejętny sposób powinien wspierać wszystkie jednostki biorące odpowiedzialność za projekt we wdrażaniu i utrzymywaniu zwinnego działania. W związku z tym niezwykle ważne jest, by osoba na tym stanowisku miała wysoko rozwinięte umiejętności miękkie. W zależności od bieżących potrzeb i sytuacji musi w umiejętny sposób przejąć stery, a gdy wymagają tego okoliczności wycofać się i pozwolić działać innym.
Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl/agile/
Użyte tagi: metody, filozofia, oprogramowanie, informatyka