Artykuł:
Co warto wiedzieć na temat serwerów VPS do hostingu stron?
Napisany przez link, dnia 2024-01-08 12:12:32
Jeśli planujesz uruchomienie sklepu internetowego, to na pewno zastanawiasz się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze co będzie on sprzedawał, po drugie jak będzie wyglądał od strony wizualnej i po trzecie gdzie będzie utrzymywany od strony technicznej. I tę ostatnią kwestię poruszymy w poniższym tekście. Podpowiemy, czym jest i ile kosztuje tani serwer VPS dla ecommerce, sklepów i aplikacji biznesowych.
Czym jest tak naprawdę hosting dla sklepu internetowego?
Bez wchodzenia w szczegóły techniczne hosting to przestrzeń, w której przechowywane są pliki, dane tworzące naszą stronę internetową np. sklep. Hosting zapewnia stały dostęp do internetu, dzięki czemu e-sklep jest dostępny dla użytkowników o każdej porze. Hosting dzielimy na współdzielony, serwer VPS i serwer dedykowany. Każdy z nich ma swoje parametry, jednak mają one wspólny cel. Zapewnić niezawodność działania. Jak w każdym biznesie, również w sklepach internetowych liczą się koszty stałe ich funkcjonowania. Dlatego tani VPS jako hosting pod sklep, który zapewni nam nielimitowany transfer, jest rozwiązaniem, którego poszukuje wielu przedsiębiorców.
Dlaczego warto wybrać serwer VPS, czym różni się od hostingu współdzielonego?
Serwer VPS (skrót od Virtual Private Server), czyli wirtualny serwer prywatny to taki serwer, który jest podzielony na kilka mniejszych serwerów wirtualnych. Każdy z nich działa niezależnie od siebie, ma pamięć RAM, procesor i dysk. To oznacza, że jako użytkownik wykupujący hosting dla sklepu mamy pełną kontrolę nad naszym serwerem. Możemy go dowolnie konfigurować i zarządzać nim.
Serwer VPS różni się od hostingu współdzielonego tym, że nie dzieli zasobów z innymi użytkownikami. Na hostingu współdzielonym mamy ograniczoną ilość miejsca na dysku, pamięci RAM i procesora. Jeśli jeden z użytkowników zużyje za dużo zasobów, może wpłynąć to negatywnie na działanie naszej strony. VPS zapewnia gwarantowaną ilość zasobów, które są tylko dla nas, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że ktoś inny spowolni działanie naszego sklepu, co mogłoby wpływać na doświadczenia z zakupów naszych klientów.
Do głównych zalet serwera VPS zaliczymy większą:
- wydajność i szybkość działania strony,
- stabilność i niezawodność,
- elastyczność i skalowalność,
- prywatność i bezpieczeństwo,
- kontrolę i dostęp do ustawień.
Z jakimi kosztami należy się liczyć wykupując tani serwer VPS?
Tani serwer VPS dla każdego może oznaczać coś innego. Faktem jest, że serwer VPS jest droższy niż hosting współdzielony, ale tańszy niż serwer dedykowany. Poza tym na koszt serwera VPS wpływa kilka czynników:
- dostawca zasobów (lokalizacja serwerów w Polsce lub za granicą),
- ilość zasobów (procesor, pamięć RAM, dysk),
- rodzaj dysku (HDD czy SSD),
- system operacyjny (Linux czy Windows),
- dodatkowe usługi (kopie zapasowe, certyfikaty SSL, panele zarządzania),
- częstotliwość płatności (płatność za rok z góry, lub comiesięczna),
- zniżki dla stałych klientów.
Biorąc to wszystko pod uwagę, można przyjąć, że tani serwer VPS to wydatek rzędu od 20 zł do 50 zł miesięcznie. Nie jest to zatem kwota, która mogłaby w jakimś stopniu obciążyć nasz budżet. Oczywiście mówimy o rozwiązaniach najprostszych dla początkujących użytkowników. Duże strony www czy rozbudowane e-sklepy będą potrzebować odpowiednio droższych rozwiązań, ale to temat na osobny artykuł.
Mamy nadzieję, że powyższy tekst, choć odrobinę wyjaśnił zagadnienie, którym jest serwer VPS i ukazał, że tani serwer VPS może być naprawdę tani, jeśli tylko znajdziemy ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.
Użyte tagi: vps, hosting, strony www