Artykuł:
Czy warto stawiać na samorealizację?
Napisany przez WP, dnia 2014-12-23 08:50:35
Wśród podstawowych potrzeb każdego człowieka (oprócz potrzeb fizjologicznych i związanych z emocjami) na samym szczycie znajduje się samorealizacja. Innymi słowy dążenie do postawionych celów, praca nad sobą, doskonalenie charakteru oraz pielęgnowanie posiadanych talentów i predyspozycji. Oczywiście nie każdy tak samo mocno odczuwa potrzebę realizacji marzeń i pragnień, ale na pewno w mniejszym lub większym stopniu chce się uczyć i troszczyć o własne możliwości intelektualne.
To bardzo ważne, szczególnie w odniesieniu do kariery zawodowej oraz osobistych potrzeb. Dlaczego warto pomyśleć o samorealizacji? Czy proces ten przeznaczony jest tylko dla wąskiej grupy osób? Jakie korzyści niesie edukowanie się oraz zdobywanie nowych umiejętności?
Na początku warto wyjaśnić, że sukcesy w życiu osiągają przede wszystkim osoby ambitne, zmotywowane, uparte i pewne siebie. Dzięki swojemu charakterowi są w stanie spełnić wszystkie zamierzenia i osiągać satysfakcję z prowadzonego życia. Czasami nie mają wykształcenia i potrzebnego doświadczenia, ale ciężką pracą połączoną z pasją osiągają szczyty. Niestety nie każdy może być szczęśliwcem, który bezproblemowo otrzymuje od losu wszystko. Niejednokrotnie trzeba pokazać swój potencjał i uczestniczyć w szkoleniach.
Tak naprawdę chęć zdobywania dodatkowych kwalifikacji, uczenia się, ciągłego dążenia do perfekcji sprawia, że można zdziałać w swoim życiu naprawdę wiele. Oczywiście najwięcej zyskują osoby pracowite, odpowiedzialne i gotowe na sukces. Wynikiem prywatnych pragnień jest udział w warsztatach, kursach, konferencjach lub spotkaniach łączących ludzi z tej samej branży. Są bardzo istotne chociażby ze względu na zdobywane wiadomości, umiejętności, obycie, odkrywanie sekretów zawodu oraz poprawianie jakości oferowanych usług.
Zdarzają się również tacy, którzy samodzielnie szukają wiedzy, oglądają programy dokumentalne, ćwiczą umysł, śledzą serwisy informacyjne i zachowują sprawność umysłową. Im jest o wiele trudniej, ponieważ mają ograniczony dostęp do materiałów szkoleniowych i muszą rozwiązywać wszystkie zawiłe tematy bez pomocy profesjonalistów. To świadczy o ogromnej determinacji i przekraczaniu granic. Dowodzi ludzkiej siły i nieskończonych możliwościach motywacyjnych.
Bez wahania można powiedzieć, że samorealizacja jest bardzo potrzebna. Pozwala osiągać satysfakcję z dokonanych postępów, podnosić samoocenę i pewność siebie. Leczy wiele kompleksów i uczy pokory. Warto podkreślić, że w całym procesie doskonalenia ogromne znaczenie ma czas. Tylko systematyczne powtarzanie, zapamiętywanie oraz przyswajanie nowych danych przynosi rezultaty. Z tego powodu wiele osób rezygnuje lub nie osiąga spektakularnych efektów. Są to przede wszystkim pracownicy dużych korporacji, którzy prowadzą nieregularny tryb życia, pracują na zmiany i żyją tylko obowiązkami zawodowymi. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę są platformy edukacyjne, które zapewniają doświadczonych trenerów, elastyczne godziny zajęć, plan nauczania indywidualnie dopasowany do klienta oraz konkurencyjne ceny.
Reasumując, proces samorealizacji może trwać nawet całe życie. Wszystko zależy od postawionych celów i wielu czynników pośrednich (np. stan zdrowia, miejsce zamieszkania, stanowisko pracy, wynagrodzenie). Tak naprawdę dla najbardziej zmotywowanych nie ma ograniczeń i przeszkód, których nie da się pokonać.
Artykuł przygotowany przez specjalistów firmy http://trainingfields.com