Artykuł:
Dotacje unijne 2024 dla firm
Napisany przez link, dnia 2024-06-17 21:15:56
Unia Europejska oferuje różne dotacje i programy finansowania wspierające przedsiębiorstwa we wszystkich państwach członkowskich.
Dotacje te na rok 2024 mają na celu promowanie innowacji, zrównoważonego rozwoju, transformacji cyfrowej i ożywienia gospodarczego. Jakie firmy mogą z nich skorzystać?
1. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP)
W przypadku tych firm dotacje unijne 2024 - https://www.fertis.pl/oferta/sciezka-smart/ mają głównie na celu wspieranie wzrostu, innowacji i konkurencyjności.
-
„Horyzont Europa” – program ten koncentruje się na badaniach i innowacjach oraz zapewnia dotacje dla MŚP zaangażowanych w najnowocześniejsze projekty.
-
COSME – program, którego celem jest w szczególności poprawa dostępu MŚP do rynków i finansów oraz zwiększenie ich konkurencyjności.
-
Akcelerator EIC – inicjatywa ta, będąca częścią Europejskiej Rady ds. Innowacji, wspiera MŚP wysokiego ryzyka i o wysokim potencjale poprzez finansowanie i doradztwo strategiczne.
2. Startupy
W tym przypadku środki mają na celu wspieranie przedsiębiorczości i rozwój nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.
-
Startup Europe – oferuje finansowanie, możliwości nawiązywania kontaktów i usługi wsparcia dla start-upów technologicznych w celu zwiększenia skali i ekspansji międzynarodowej.
-
InvestEU – zapewnia finansowanie kapitałowe i dłużne start-upom, szczególnie tym z sektorów takich jak technologia, zielona energia i innowacje społeczne.
3. Duże przedsiębiorstwa
Dotacje służą jako zachęcanie do realizacji projektów na dużą skalę, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE, takich jak zrównoważony rozwój i cyfryzacja.
-
Fundusz innowacyjny – wspiera projekty na dużą skalę, które wykazują wysoce innowacyjne technologie, procesy lub produkty mające na celu znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych.
-
Program „Cyfrowa Europa” – oferuje dotacje na projekty w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i zaawansowane umiejętności cyfrowe.
4. Przedsiębiorstwa rolnicze i wiejskie
Najważniejsze obszary w tym przypadku to zwiększenie odporności i konkurencyjności sektora rolnego.
-
Wspólna polityka rolna (WPR) – oferuje płatności bezpośrednie i fundusze na rozwój obszarów wiejskich w celu wspierania rolników, poprawy infrastruktury wiejskiej i promowania zrównoważonych praktyk rolniczych.
-
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) – wspiera projekty poprawiające jakość życia na obszarach wiejskich i dywersyfikujące gospodarki wiejskie.
6. Przedsiębiorstwa podejmujące ekologiczne inicjatywy
W tym przypadku dotacje unijne 2024 umożliwiają wspieranie zielonej transformacji i promowanie zrównoważonego rozwoju.
-
Program LIFE – zapewnia finansowanie projektów dotyczących działań na rzecz środowiska i klimatu, w tym projektów skupiających się na ochronie przyrody, efektywności energetycznej i łagodzeniu zmiany klimatu.
-
Europejski Zielony Ład – obejmuje różne możliwości finansowania mające na celu uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r., wspierając projekty w zakresie energii odnawialnej, efektywności energetycznej i zielonych technologii.
Użyte tagi: dotacje, firmy, biznes