Artykuł:
Licheń – Wielka Świątynia w małym mieście
Napisany przez www.e-konferencje.pl, dnia 2010-12-28 14:49:30
Mimo że Licheń to niewielka miejscowość – znana jest w całej Polsce, jednym kojarzy się z modlitwą, a innym z ogromnym bazarem figurek i modlitewników. Jedno jest pewne, a mianowicie to, że właśnie w Licheniu znajduje się największe w kraju Sanktuarium Maryjne, które odwiedza rocznie 1,5 mln ludzi.
Do położonego niedaleko Konina Lichenia przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z całego kraju, ale i zza zagranicy – po to by na własne oczy zobaczyć największą świątynie w Polsce i jedną z największych w Europie i świecie. Majestatyczna Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej powstała w latach 1994 - 2004, dzięki inicjatywie ks. Eugeniusza Makulskiego. Podziw odwiedzających budzi fakt, że Bazylika została wzniesiona wyłącznie dzięki ofiarom wierzących – w świątyni wiszą nawet specjalne marmurowe tabliczki upamiętniające najhojniejszych darczyńców.
Na terenie Sanktuarium znajduje się także Kamienna Góra, zwana Golgotą. Droga, którą pokonują pielgrzymi, obrazuje cierpienia Jezusa Chrystusa podczas Drogi Krzyżowej. Golgota jest obowiązkowym punktem każdej pielgrzymki i wycieczek. Pątnicy chętnie odwiedzają także Cudowne Źródełko, mające jak się przyjmuje uzdrawiającą moc. Według świadków pierwsze z nich miało miejsce w 1968 roku, w dzień jego poświęcenia. Niewidoma starsza kobieta po napiciu się wody z Cudownego Źródełka odzyskała wzrok.
Z dziejów Lichenia wielkim wydarzeniem była wizyta Papieża Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku, która zgromadziła tysiące wiernych i była jednym z najwspanialszych momentów w historii Bazyliki i miasteczka.
Kalendarium wydarzeń Sanktuarium Maryjnego jest bardzo bogate – znajdziemy tu m. in. obchody rocznicy pobytu Jana Pawła II w Licheniu, spotkanie młodzieży "W drodze na Lednicę", Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych, częste warsztaty, rekolekcje i odpusty, a także uroczyste Święta Bożego Narodzenia z pasterką i bezalkoholowy sylwester.
W miasteczku działa także Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, gdzie po wsparcie mogą zgłosić się osoby potrzebujące pomocy duchownej i psychologicznej – uzależnieni od narkotyków, alkoholu, ofiary przemocy itp. W Licheniu powstaje także klinika leczenia niepłodności, gdzie do leczenia wykorzystuje się naprotechnologię – metodę kwestionowaną przez medycynę, ale zgodną z nauką kościoła.
Duża liczba turystów powoduje wzrost zapotrzebowania na noclegi w Licheniu – większość pielgrzymów przyjeżdża tu z oddalonych o wiele kilometrów miejscowości. Noclegi w Licheniu to przede wszystkim domy noclegowe, domy pielgrzyma czy pokoje do wynajęcia. Niezależnie od pory roku w Licheniu przebywa wielu turystów, którzy zwiedzają Bazylikę, a także modlą się o zdrowie i powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. Dużą popularnością cieszą się także miejscowe jadłodajnie, gdzie każdy pielgrzym może za niewielkie pieniądze smacznie i dobrze zjeść.
Warto wspomnieć, że gospodarzem Sanktuarium jest Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (marianie). Jest to pierwszy rdzennie polski męski zakon klerycki.
Wizyta w Sanktuarium Maryjnym jest obowiązkiem każdego pielgrzyma – wznosząca się ponad okoliczne budynki Bazylika już z daleka wskazuje, że mamy do czynienia z wyjątkową budowlą.
Kontrowersyjny Licheń przez jednych wytykany palcami dla innych stanowi ważny ośrodek religijny. Mimo swego przepychu i bogactwa w wystroju nie sposób nie zauważyć szeregu funkcji pożytecznych społecznie, które pełni to sanktuarium.
Ten, kto chce zobaczyć tylko świecące posadzki i przepych sztuki sakralnej zobaczy tylko to, a ten, kto szuka modlitwy, zadumy, bądź pomocy otrzyma to, czego szuka…
Zapraszamy do odwiedzin.
KJ
grafika: wikipedia
Użyte tagi: licheń, noclegi w licheniu, konferencje, hotele, sanktuarium maryjne, bazylika