Artykuł:
Miasta XXI wieku
Napisany przez www.e-konferencje.pl, dnia 2008-06-05 12:22:29
Dzisiejsze miasta charakteryzują się zróżnicowaniem kulturowym, co wynika z ich zazwyczaj barwnej i długiej historii oraz umiejętności łączenia teraźniejszości, przeszłości oraz przyszłości. Wielkie aglomeracje naszych czasów są twórcze i konkurencyjne, ale jednocześnie chętne do współpracy z innymi gigantami dla dobra mieszkańców i prestiżu regionów.
Europejskie miasta stały się wielokulturowe i wielojęzykowe i już dziś wiele z nich stworzyło swój własny mieszany charakter, dzięki czemu pozyskują w swoje szeregi ambitnych, młodych i wykształconych ludzi z całej Europy. Powoli tworzy się obraz miast przyjaznych zagranicznym gościom, a dzięki temu cała kultura, edukacja, a także turystyka, ochrona zdrowia i środowiska oraz inwestycje i miejsca pracy standardem zbliżają się do tych miast należących do Unii Europejskiej już od dawna.
Większość miast w pierwszej kolejności stawia na inwestycje w regionie. To właśnie na ten dział przekazywane są największe pieniądze. Wykorzystywane są one najczęściej na remonty i modernizacje obiektów, na budowę dróg, mostów, chodników a także ścieżek pieszo-rowerowych. Kolejnym aspektem realizowanym w miastach jest aspekt ochrony zdrowia, pomocy społecznej oraz ochrony środowiska. Temat ten stwarza wiele kontrowersji i wciąż uznawany jest za kulejący. A działania takie jak pomoc socjalna, wspieranie osób niepełnosprawnych, wprowadzanie działań profilaktycznych oraz prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych oceniane są bardzo słabo przez mieszkańców a także przez same władze lokalne.
Szeroko rozumiana ochrona środowiska przez lata spychana była na boczny tor, pomijana w wprowadzaniu konkretnych rozwiązań dla opieki nad przyrodą oraz nad zwierzętami, a także nad zabezpieczaniem wód, gruntów, czy powietrza przez skażeniami i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. W ostatnim czasie w tej sprawie nastąpił mały przełom, zmuszeni restrykcjami unijnymi politycy w kraju zaczęli bardziej angażować się akcje promujące ekologiczne życie i ochronę środowiska. W tym roku najgłośniej jest w tym temacie o Poznaniu, w którym odbywają się liczne konferencje, akcje edukacyjne i koncerty pod wspólnym hasłem „Rok klimatu i środowiska Poznań 2008”.
Miasta dbają także o szkolnictwo i szeroko rozumianą edukację. Wiele prestiżowych uczelni wprowadza nowatorskie systemy kształcenia na bazie e-laerningu. Ośrodki szkoleniowe przygotowują bogate oferty kursów dla seniorów a także różnorodne warsztaty hobbystyczne dla dzieci i dorosłych. Mnogość ośrodków szkoleniowych znajduje się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, czy Krakowie. Miasta te starają się poprzez edukację poprawić kondycje całego społeczeństwa.
Sport i turystyka to już nie tylko hasła propagujące zdrowy styl życia mieszkańców wielkich aglomeracji, to ogromne pieniądze i wspaniała reklama dla miast. Czas Euro 2012 to okazja do wybudowania nowych stadionów, dróg, hoteli i lotnisk, a miasta takie jak Wrocław, Warszawa, Poznań, czy Gdańsk mają doskonałą okazję do zarobienia ogromnych pieniędzy.
W myśl zasady, iż podział terytorialny nie powinien stanowić bariery dla równomiernego rozwoju miast i państw w ostatnich latach bardzo modne stało się budowanie współpracy z zagranicznymi miastami zwanymi partnerskimi. Poprzez takie działania rozwija się kontakty i nawiązuje nowe, a przez to realizowane są projekty i inwestycje między różnymi państwami Unii Europejskiej. Takie rozwiązania tworzą pozytywny wizerunek miast i promują je na arenie międzynarodowej.
XXI wiek, a więc nowe rozwiązania promujące miasta, nowe style i strategie rozwoju regionów. Strategie, które mają za zadanie zmniejszać bezrobocie, zmniejszać ubóstwo, a w zamian polepszać warunki bytowe społeczeństwa całego kraju.
M-S-M
Użyte tagi: turystyka, xxi, miasta, przyszłość, inwestycje