Według danych ICCA Polska w rankingu krajów organizujących międzynarodowe kongresy znalazła się w roku 2010 na 32 miejscu z liczbą 98 kongresów, a nasz sąsiad Niemcy na 2 miejscu z liczbą 542 kongresów. Wiodące w Polsce miasto Kraków z liczbą 31 spotkań znalazło się na 60 tym miejscu , druga Warszawa na 66 miejscu z liczbą 28 spotkań , Wiedeń w tym czasie zorganizował 154 kongresy, Barcelona 148, Paryż 147, Berlin 138. Mamy więc do czego dążyć, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce, szczególnie, że konkurencja nie śpi. Convention Bureaux korzystając ze sprawdzonych już narzędzi przyciągają do siebie organizatorów kongresów np. Glasgow z pomocą działań Ambasadorów Kongresów w dwóch tylko latach 2005-2006 przyciągnęło 89 imprez , które przełożyły się na 24 miliony funtów dla lokalnej gospodarki.
Pani Dr Agata Niemczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we wprowadzeniu teoretycznym Akademii przedstawiła uczestnikom istotę orientacji marketingowej, czyli jak wybrać, zdobyć i utrzymać rynek zbytu, podkreślając obecny wyraźny trend w kierunku marketingu partnerskiego.
Piotr Wilczek, Prezes A05 i SKKP przybliżył uczestnikom zasady Programu Ambasadorów Kongresów Polskich. Natomiast Anna Jędrocha Prezes Symposium Cracoviense i V-ce Prezes SKKP przybliżyła mechanizmy działania kluczowych podmiotów na rynku organizatorów międzynarodowych kongresów, tj. NGO’s, Core PCO, AMC’s. W drugiej części zaprezentowała ofertę International Convention & Congress Association i możliwości, jakie daje baza ICCA w pozyskiwaniu kongresów międzynarodowych stowarzyszeń.
Prof. Marek Pawełczyk, jako prezydent międzynarodowego stowarzyszenia International Institute of Acoustics & Vibrations i Ambasador Kongresów Polskich przybliżył tajniki procesu decyzyjnego przy wyborze destynacji na organizację kongresu od strony klienta, prezentując przy tym kilka bardzo ciekawych przykładów zagranicznych . Sławomir Wróblewski, V-ce Prezes Meetings Poland, bazując na swoim długoletnim doświadczeniu, przygotował dekalog dla marketingowca z branży spotkań, jednocześnie prezentując szereg typowych błędów i zaniedbań, jakie popełniamy w naszej pracy.
Na koniec Adam Mikołajczyk z Best Place Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc zaprezentował najlepsze kampanie promocyjne miast polskich i zagranicznych w turystyce biznesowej.
No cóż pozostaje nam tylko wziąć się do roboty, jak powiedział Pan Adam Mikołajczyk, promocja destynacji dla turystyki biznesowej to proces długotrwały i konsekwentny, nie da się tego zrobić w kilka dni.