Biznes turystyczny w Polsce – turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa w Polsce dużej mierze opiera się na przyjazdach zagranicznych gości z innych krajów świata. Przyjazdy te w przeważającej większości dotyczą osób uczestniczących w targach i wystawach, a nie jak można by przypuszczać w celach czysto turystycznych.

Dokonując analizy sektora turystycznego w Polsce nasuwa się kilka kluczowych pytań, a mianowicie: z jakich krajów świata mamy w ciągu roku najwięcej gości, w jakim celu przyjeżdżają do Polski oraz ile wydają pieniędzy na noclegi w hotelach oraz ogólnie w restauracjach i na rekreację oraz rozrywkę?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki pod koniec 2006 roku wynika, iż do Polski przyjechało blisko 16mln osób,  w tym aż ponad 4 mln turystów zadeklarowało służbowy lub biznesowy cel podróży. Pozostała część badanych przyjazdów miała charakter czysto turystyczny, lub dotyczyła odwiedzin rodziny, korzystania z zabiegów lekarskich, czy w końcu robienia zakupów. Wynika z tego, iż to właśnie niedoceniany przemysł targowy w Polsce ma swój największy udział w przyciąganiu zagranicznych gości do naszego kraju. Pamiętać należy także o tym, iż biznesowi goście zza granicy bardzo chętnie korzystają z takich hoteli i ośrodków, gdzie do dyspozycji oprócz nowoczesnych sal konferencyjnych, sal restauracyjnych mają także basen oraz SPA. Dzieje się tak, dlatego, iż turyści przyjeżdżający załatwiać sprawy służbowe pragną także skorzystać z odnowy biologicznej oraz chociaż w minimalnym stopniu poznać historię, zabytki oraz krajobraz odwiedzanego kraju.

Charakteryzując przyjazdy turystów zza granicy w czołówce znajdują się goście z krajów Unii Europejskiej i to właśnie oni pozostają w naszym kraju najdłużej jednocześnie korzystając z największej ilości noclegów. Odwiedzają oni w przeważającej większości województwa: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie oraz łódzkie.

 

Turyści odwiedzający nasz kraj także ci biznesowi zdecydowanie poddali krytyce ceny za noclegi oraz usługi rekreacyjne, przy tym ostro krytykowali stan sanitarny wielu odwiedzanych hoteli oraz pensjonatów. Sporo zastrzeżeń dotyczyło także stanu naszych dróg. Widać z tego jasno, iż turyści skłonni są odwiedzać Polskę, ale ich oczekiwania, co do poziomu świadczonych usług nadal pozostawiają nas w tyle turystycznym.     

 

Warto już teraz wyciągnąć wnioski napływające do nas od naszych zagranicznych gości, aby poprawić jakość świadczonych usług w dziedzinie turystyki. Należy pamiętać także o tym, iż rynek targów w Polsce stale się powiększa, a dzięki temu ilość zagranicznych gości przyczynia się do większych dochodów branży turystycznej.

 

M-S-M

Airport Hotel Okęcie to nowoczesny hotel przy Lotnisku Chopina, oferujący 263 stylowe pokoje i apartamenty, centrum konferencyjne o powierzchni 2200 m² z 17 salami oraz bogatą ofertę gastronomiczną. Goście mogą korzystać z bezpłatnego shuttle busa, szybkiego Wi-Fi, strefy SPA i profesjonalnej obsługi. Eleganckie wnętrza inspirowane stylem lat 30. XX wieku tworzą wyjątkową atmosferę, idealną zarówno dla biznesu, jak i wypoczynku.

Jest to nowoczesny, w pełni klimatyzowany hotel o niepowtarzalnej atmosferze i wystroju wnętrz nawiązującym do stylu lat 30 – tych XX wieku, kiedy to latanie było elitarnym hobby.
W Airport Hotel Okęcie znajdują się 263 komfortowo wyposażone pokoje i apartamenty

Hotel Alpin to miejsce dla każdego. Bliskość stacji narciarskich, szlaków turystycznych, bezpośrednie wyjście z Hotelu na deptak ciągnący się wzdłuż górskiego potoku Żylicy oraz malowniczych pagórków, sprawia, iż z łatwością można korzystać z uroków Szczyrku oraz jego okolicy.

Fabryka Wełny Hotel & Spa to wielofunkcyjny i nowoczesny obiekt konferencyjny położony
w samym sercu Pabianic,w malowniczej okolicy tuż pod Łodzią.
Stworzony dla gości ceniących sobie komfort, relaks jak również lubiących aktywnie spędzać czas. Hotel idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju konferencji, szkoleń oraz spotkań biznesowych czy bankietów.