Rozwój pokolenia Y na rynku pracy

Świat cyfrowy jest zdobyczą człowieka zaledwie od jednego pokolenia. Nie jesteśmy na razie w stanie ocenić, czy dzięki temu ludzkość zmierza w dobrą stronę. Zachłystujemy się obecnie możliwościami, jakie wnosi do naszej codzienności cyfryzacja. Internet zrewolucjonizował sposób komunikowania, wiemy więcej, jesteśmy jednocześnie w kilku miejscach świata.

Ten fakt nie zaskakuje ludzi młodych, urodzonych po roku 1980. Dla nich komputer i internet to stałe elementy rzeczywistości. Nie znają innego świata.

Pojęcie pokolenia „Igreków” dotyczy osób, które od dzieciństwa były oswojone z monitorem komputera i nie musiały przechodzić procesu oswajania i uczenia się, co dotyczyło obecnego pokolenia 50+. Pojęcie pokolenie Y pojawiło w 1993 roku w amerykańskim magazynie „AD Age” i określa pokolenie następne, po pokoleniu X, urodzonym przed rokiem 80. Ci młodzi ludzie obecnie wchodzą na rynek pracy i mają w stosunku do niego zupełnie inne oczekiwania niż pokolenie rodziców. Młodzi mają roszczenia w stosunku do pracodawców. Chcą zmieniać świat, żyć ciekawie, barwnie, dobrze zarabiać.

Nie ulega wątpliwości, że mają też większą wiedzę od swoich rodziców, kiedy ci zaczynali pracować i większą niż mają ich rodzice obecnie. Pokolenie 50+ rozwija się wolniej i z tym przychodzi się im godzić na co dzień. Młodzi są elastyczni mentalnie, szybciej nadążają za nowościami z dziedziny elektroniki i technologii, gdyż są to środowiska dla nich w pewnym sensie naturalne i oczywiste. Są świadomi własnej wartości, wiedzą, że jeśli warunki pracy nie będą odpowiadać ich dosyć wygórowanym wymaganiom, mogą odejść. Takiej świadomości nie mieli przedstawiciele pokolenia 50+ zaczynając pracę, ani tym bardziej obecnie. Młodzi wiedzą, że mogą najpierw zrezygnować z pracy, a potem szukać nowej.

Co więcej, znajdą ją, jak nie w kraju to zagranicą. Świadomość możliwości życia gdzie indziej niż w Polsce nie jest żadną znaczącą barierą. Młodzi rzadko przywiązują się do firmy, raczej do współpracowników. Jak w latach szkolnych czy podczas studiów, nawiązują przyjaźnie i trwałe relacje. Kiedyś było inaczej. Nowe pokolenie bardzo dba o równowagę między życiem osobistym a pracą.

Nie muszą spędzać wielu godzin siedząc przy biurku, wolą swoje sprawy załatwiać dzięki komputerowi i przez telefon siedząc wygodnie na kanapie w swoim salonie. Właśnie tego rodzaju pracę umożliwia komputeryzacja i cyfryzacja. Pracę z każdego miejsca i w każdej chwili. Młodzi nie wykazują skłonności do przedkładania kariery nad życie prywatne, marzą o przyjemnościach w pracy, wyzwaniach intelektualnych i rozwoju osobistym. Igrek nie przychodzi do pracy tylko, żeby popracować, ale żeby się rozwijać, tworzyć i osiągać coraz to nowe cele.

Jest trudna do zasypania przepaść między sposobem pracy pokolenia 50+ i młodego pierwszego pokolenia XXI wieku. Wynika z dorastania w zupełnie innych warunkach. Starsze pokolenie szuka głównie stabilizacji, a drugie – samorozwoju. Jedno szuka bezpieczeństwa płacowego, a drugie – szczęścia. Założenie rodziny i przywiązanie do miejsca w postaci zakupu domu czy mieszkania nieco ogranicza apetyt i zmienia podejście do pracy na bardziej stabilne i kompromisowe.

Jednak w przypadku pokolenia Y wchodzenie na rynek pracy i usamodzielnianie się poprzez wydłużenie czasu edukacji następuje powoli. W ogromnej większości o ustabilizowaniu swojego życia dopiero myślą dzisiejsi trzydziestolatkowie. Zmiany społeczne i wartości, jakie wyznają młodzi (chęć smakowania życia, poznawania świata, a dopiero potem zakładania rodziny i stabilizacji) warunkują zmianę relacji pracownik-pracodawca.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą doradczo szkoleniową Valkir Academy.

Lemon Resort Spa to hotel butikowy zlokalizowany nad Jeziorem Rożnowskim, w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Pogórzu Rożnowskim, w miejscowości Gródek nad Dunajcem.

Fabryka Wełny Hotel & Spa to wielofunkcyjny i nowoczesny obiekt konferencyjny położony
w samym sercu Pabianic,w malowniczej okolicy tuż pod Łodzią.
Stworzony dla gości ceniących sobie komfort, relaks jak również lubiących aktywnie spędzać czas. Hotel idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju konferencji, szkoleń oraz spotkań biznesowych czy bankietów.

Położone w nowoczesnym biurowcu Brama Zachodnia, Centrum Konferencyjne WEST GATE to miejsce stworzone z myślą o biznesowych i edukacyjnych wydarzeniach na najwyższym poziomie. Do dyspozycji gości jest osiem nowoczesnych sal konferencyjnych, które można dowolnie aranżować dzięki modułowej konstrukcji. Jasne wnętrza z dostępem do światła dziennego, zaawansowane technologie multimedialne oraz wygodna lokalizacja w pobliżu Placu Zawiszy sprawiają, że organizacja spotkań, szkoleń czy konferencji staje się wyjątkowo komfortowa i efektywna.