Ponad 40 szefów resortów środowiska i przedstawicieli wysokiego szczebla z całego świata 13 i 14 października przyjechało do Warszawy na zaproszenie Prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska. Przyszły Prezydent COP 14 przygotowuje się do globalnych negocjacji, którym będzie przewodniczył podczas grudniowej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu. Wszyscy ministrowie wyrazili silne przekonanie, że Poznań będzie milowym krokiem na drodze do nowego globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Zgodzili się także, że kryzys finansowy nie powinien zatrzymać prac na rzecz ochrony klimatu.
Konferencja COP14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), która odbędzie się w dniach 1 – 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu jest najbardziej prestiżowym forum dyskusji politycznej w zakresie ochrony klimatu, która skupia uwagę całego świata.
Najwyższym organem Konwencji jest Konferencja Stron Konwencji (COP), której sesje odbywają się regularnie (raz w roku) i mają na celu ustanawianie reguł wdrażania UNFCCC. W jej zakresie działają także ciała pomocnicze (subsidiary bodies – SB), Biuro i Sekretariat a także organy tworzone przez COP: grupy robocze, ciała eksperckie, komitety.
W negocjacjach i obradach Konferencji udział biorą delegacje rządowe krajów, które ratyfikowały Konwencję (Strony Konwencji) oraz obserwatorzy.
Program konferencji, obok sesji plenarnych oraz spotkań grup roboczych, obejmuje także szereg wydarzeń towarzyszących (prezentacje, seminaria, happeningi, wystawy) oraz poprzedzających spotkanie (imprezy, debaty etc.), których głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy związane z globalnymi zmianami klimatu. Dużą aktywnością w tym zakresie wykazują się licznie reprezentowane na konferencji organizacje pozarządowe, a także gospodarze.
Wystawa – "Technologie dla ochrony klimatu"
Aby wspomóc międzyrządowy proces poszukiwania skutecznych sposobów redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz przystosowywania do ciągłych zmian klimatu, Minister Środowiska, Prof. Maciej Nowicki zdecydował o organizacji wystawy dotyczącej praktycznych odpowiedzi na wyzwania, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Taka wystawa będzie organizowana w czasie Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej po raz pierwszy i będzie miała bardzo prestiżowy charakter.
Proponowana wystawa będzie obejmować następujące działy tematyczne:
-wynalazki, technologiczne I organizacyjne innowacje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych
-przykłady udanych transferów konkretnych technologii i możliwości ich wdrażania w krajach rozwijających się
-przykłady konkretnych działań związanych z przystosowaniem do zmian klimatycznych
Na wystawie zostaną zaprezentowane urządzenia i technologie podzielone na grupy:
-Oszczędność energii
-Oszczędność wody
-Odnawialne źródła energii
-Technologie wodorowe
-Transport przyjazny środowisku
-Dobre praktyki rolne i leśne
-Inżynieria materiałowa
-Adaptacja do zmian klimatu
Naszym celem jest prezentacja najważniejszych i najbardziej spektakularnych przykładów urządzeń, instalacji, mechanizmów czy całych technologii, które pozwalają na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz mogą być z powodzeniem przenoszone do innych krajów. Pragniemy, aby wystawa miała charakter interaktywny.
Aby zapewnić wystawie właściwy charakter (w formie interaktywnej ekspozycji różnej od targów komercyjnych) będą na niej prezentowane wyłącznie eksponaty (rzeczywiste urządzenia lub maszyny, instalacje albo ich modele czy makiety) oraz informacje na tablicach. Przy każdym eksponacie podana będzie nazwa instytucji lub firmy zgłaszającej oraz kraj pochodzenia. Nie będzie tam miejsca na stoiska firm, dystrybucję ulotek i broszur reklamowych. Nie będzie konieczna obecność przedstawicieli firm na terenie wystawy. Jednakże, aby umożliwić instytucjom i firmom wystawienniczym rozdanie materiałów informacyjnych czy nawiązanie kontaktów z klientami, udostępniona zostanie dodatkowa powierzchnia na antresoli hali wystawowej, na której będzie można wynająć małe biura lub stoiska (3-6 m2) na komercyjnych zasadach bezpośrednio od Targów Poznańskich. Tylko firmy i instytucje prezentujące swoje technologie na wystawie będą mogły wynająć taką powierzchnię. Kontakt do osób z Targów Poznańskich odpowiedzialnych za komercyjny wynajem zostanie przekazany tylko zaakceptowanym wystawcom.
Dodatkowo organizatorzy wystawy planują wydanie katalogu zawierającego wszystkie eksponaty z wystawy. W katalogu oprócz opisu merytorycznego, zdjęć czy schematów będzie miejsce na podstawowe informacje i kontakt do firmy wystawiającej dany produkt.
Wystawa będzie dostępna w czasie całej Konferencji oraz dodatkowo 2 dni po jej zakończeniu (1-14 grudnia) poza terenem COP, ale na terenie Targów Poznańskich. Wstęp bezpłatny.
Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań – Ministerstwo Środowiska RP.
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie
www.cop14.gov.pl