Co to jest agile i czym zajmuje się agile coach?

Terminu agile możemy użyć do określenia metod tworzenia oprogramowania. Powstało ono w ramach szukania metod zastępczych dla kaskadowego modelu, który to przestał sprawdzać się w przypadku projektów o dużym stopniu ryzyka i zmienności.

Alternatywa zakładała elastyczność powstawania finalnego produktu z możliwością wprowadzenia zmian na każdym etapie pracy.

Metody zwinne, bo o nich mowa zostały przedstawione w 2001 roku w Agile Manifesto. Obecnie coraz więcej firm dąży do ich wprowadzenia w swoich metodykach, w celu łatwiejszego odpowiadania na bieżące i zmienne potrzeby swoich klientów.

Podstawowe założenia agile

Metody zwinne powstały w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów, które ujawniały się w procesie tworzenia projektu. Podstawą filozofii agile jest elastyczność i umożliwienie ewoluowania projektu w trakcie jego trwania. Zakłada działania przebiegające w określonych etapach i powtarzanie ich do uzyskania finalnego produktu. Działania te opierają się na niezależnych i odpowiedzialnych za siebie zespołach, które są równe i odpowiadają za konkretny etap powstawania projektu.

Sytuacją idealną jest bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi zespołami, ułatwiające szybką reakcję i minimalizowanie ilości tworzonej dokumentacji. W przypadku pracy w różnych miejscach kontakt odbywa się najczęściej za pośrednictwem telekonferencji. W zwinnych metodach najważniejsze są interakcje, współpraca z klientem, działające oprogramowanie i szybkie reagowanie na zmiany. Oznacza to wyrwanie się z kajdan sztywnego i założonego z góry planu i formalnych ustaleń. Najważniejsze są efektywne kroki zapewniające wdrożenie działających rozwiązań.

Proponowany schemat działania obejmuje planowanie, projektowanie i programowanie. Następnie zaproponowane rozwiązanie jest testowane i implementowane. W ostatnim kroku czekamy na feedback, czyli informację zwrotną od klienta bądź osoby, która zajmując się określonym zadaniem, zgłasza poprawki i usprawnienia lub możliwe błędy.

 


Czym zajmuje się agile coach?

Osoba zajmująca stanowisko agile coacha powinna wyróżniać się szeroką wiedzą na temat zwinnych metod programowania. W oparciu o tę wiedzę osoba ta jest kompetentna do wdrażania praktyki związanej z agile do działania firmy oraz organizowania szkoleń i warsztatów z tego zakresu. Stanowi wsparcie we wdrażaniu metod zwinnych zarówno dla zespołów scrumowych, jak i managerów na wyższych szczeblach.

W ramach zmian procesowych pomaga formułować plan pracy i wdrażać nowe strategie działania. Jego doświadczenie ma stanowić swoisty drogowskaz i wyznaczać ścieżkę działania, która najlepiej sprawdzi się w określonym zadaniu. Agile coach w umiejętny sposób powinien wspierać wszystkie jednostki biorące odpowiedzialność za projekt we wdrażaniu i utrzymywaniu zwinnego działania. W związku z tym niezwykle ważne jest, by osoba na tym stanowisku miała wysoko rozwinięte umiejętności miękkie. W zależności od bieżących potrzeb i sytuacji musi w umiejętny sposób przejąć stery, a gdy wymagają tego okoliczności wycofać się i pozwolić działać innym.

Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl/agile/

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.

Hotel Wisła Premium to Hotel 3* to kameralny hotel na 100 osób. Specjalizujemy się w wszelkiego rodzaju szkoleniach i konferencjach.
- 42 pokoje i apartamenty
- 120 miejsc konferencyjnych na 4 salach
- nagradzana restauracja
- strefa relaksu: sauna sucha, łaźnia parowa, jacuzzi
- szerokopasmowe wifi, darmowy parking, billard

Kuter Port to stale rozwijający się ośrodek, posiadający nieograniczone możliwości aranżacji ponad 30 ha powierzchni w zakresie organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń w plenerze i w przestrzeni zamkniętej.