Oferta serwerowa jest obecnie bardzo bogata. Można nie tylko wybierać między różnymi rodzajami hostingu, ale także między serwerami o mocno zróżnicowanych parametrach. Takie rozwiązanie oferują najlepsi dostawcy usług internetowych. Hosting można podzielić na współdzielony, serwer dedykowany i VPS. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim.
Czym jest serwer VPS?
Na początek należy wyjaśnić, czym jest serwer VPS. To skrót od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, co oznacza Wirtualny Serwer Prywatny. Niech nie zwiedzie nikogo określenie serwer. W przypadku VPS nie dostajemy do dyspozycji zasobów całej fizycznej maszyny. Kluczowe w VPS jest określenie wirtualny i taki właśnie serwer otrzymujemy. Co to oznacza w praktyce?
Aby otrzymać VPS, serwer fizyczny jest dzielony na mniejsze części. Każda z tych części to właśnie serwer wirtualny. To oznacza, że każdy z klientów usługodawcy otrzymuje do dyspozycji część zasobów danego serwera fizycznego. Jest ich o wiele więcej niż w przypadku hostingu współdzielonego.
VPS tworzony jest w procesie wirtualizacji, ale stosowane są jego różne rodzaje. Pierwszy typ to parawirtualizacja, gdzie wszystkie serwery wirtualne funkcjonują w oparciu o jeden system bazowy i nie można go dowolnie zmienić. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku pełnej wirtualizacji. Tutaj możemy zainstalować dowolny system operacyjny. Wszystko dlatego, że tylko zasoby sprzętowe są w tym przypadku dzielone. Nie zawsze jednak istnieje potrzeba, by stawiać na pełną wirtualizację.
Kiedy przydaje się serwer VPS?
Hosting współdzielony jest dobry dla projektów małych lub dopiero wdrażanych. Przy większych przedsięwzięciach lepiej od razu postawić na serwer VPS. Kiedy zatem przydaje się takie rozwiązanie? Przede wszystkim warto wybrać VPS, gdy uruchamiamy sklep internetowy lub gdy prowadzimy bardzo popularny serwis z dużą liczbą dziennych odwiedzin. Ostatnio bardzo popularne są gry online. Dla takich projektów również odpowiedni będzie serwer VPS. To samo rozwiązanie będzie najlepsze dla osób tworzących i testujących oprogramowanie, jak i w przypadku prowadzenia serwera poczty.
Wybór serwera VPS – na co zwrócić uwagę?
Do wyboru odpowiedniego serwera VPS należy podejść z dużą starannością. Taki serwer musi zostać dopasowany ściśle do potrzeb konkretnego projektu online. Należy zwrócić uwagę na kwestie takie jak rodzaj procesora oraz liczba rdzeni (im więcej, tym lepiej), ilość pamięci RAM, wielkość powierzchni dyskowej, liczba dostępnych IP, systemy operacyjne, transfer (najlepiej bez limitu).
Serwery VPS to dobre rozwiązanie przy wymagających projektach internetowych i w przypadku dużych serwisów. Jeśli jednak okazałoby się, że VPS to za mało, warto pamiętać, że najbardziej wymagającym klientom usługodawcy proponują serwery dedykowane.