Jak wygląda to z punktu widzenia księgowego i czym w ogóle jest ta usługa?
Usługa konferencyjna – co to takiego?
Spotkanie w formie konferencji to główny powód, dla którego kontrahenci, pracownicy czy partnerzy handlowi decydują się zebrać w jednym miejscu. Usługa konferencyjna to jednak znacznie szersze pojęcie, niż tylko organizacja samej konferencji. Jest to cały szereg czynności i usług które sprawiają, że uczestnicy spotkania czują się komfortowo i niczego im nie brakuje. Na usługę składa się przede wszystkim wynajem sali wraz z całym potrzebnym do przeprowadzenia spotkania sprzętem.
- Zobacz jakie pakiety konferencyjne oferują hotele – e-konferencje.pl/oferty/kategoria_pakiety-konferencyjne/
Ponadto organizator zapewnia dostęp wszystkim uczestnikom imprezy do miejsc parkingowych oraz do szybkiego internetu. Kontrahencie mają możliwość w każdym momencie przenieść się do różnego rodzaju mniejszych sal, w których mogą odbywać się poufne rozmowy. Dodatkowo w ofercie znaleźć można usługi gastronomiczne, takie jak catering lub pełne wyżywienie. Uczestnicy mają też dostęp do bufetu kawowego, gdzie mogą napić się kawy, herbaty czy zjeść drobną przekąskę. Jeśli spotkanie jest zaplanowane na kilka dni organizatorzy zapewniają gościom miejsce noclegowe w pokojach jedno- i wieloosobowych z dostępem do łazienki. Ponadto goście często mają dostęp do różnego rodzaju usług relaksacyjnych i rozrywek. Wszystko zależne jest od tego, jakie życzenia ma osoba zamawiająca usługę konferencyjną. Ma ona jednak być kompleksowa, zatem zapewniać nie tylko dobre zaplecze biznesowe, ale również dostarczać gościom odpowiednią dawkę atrakcji.
W temacie – Co to jest event?
Organizatorzy usługi konferencyjnej
Spotkanie najczęściej jest organizowane w jakimś konkretnym celu, takim jak na przykład podpisanie umowy biznesowej czy spotkanie pracowników z różnych oddziałów firmy. Odbywa się w różnych miejscach w kraju, często trwają kilka dni, dlatego w oferowaniu tego typu usług wyspecjalizowały się hotele, które są w stanie zapewnić gościom miejsca noclegowe. Dodatkowo większość hoteli, które mają w swojej ofercie usługi konferencyjne posiada też własne obiekty, takie jak:
- siłownia,
- sauna,
- basen,
- prywatny park lub las,
- centrum spa.
Poznaj kompleksowe usługi konferencyjne oferowane przez hotele i inne obiekty – http://www.e-konferencje.pl/oferty/ – usługi w gotowych pakietach konferencyjnych.
Dzięki temu goście mogą zrelaksować się i zregenerować siły po ciężkim dniu. W ostatnim czasie modne stało się organizowanie konferencji w miejscowościach turystycznych, w których zlokalizowane są hotele czynne przez cały rok. Usługi konferencyjne oferują także biura specjalizujące się właśnie w organizacji spotkań biznesowych czy centra konferencyjne. Zwykle występują one w roli organizatora, choć zdarza się, że mają także własną bazę obiektów przeznaczonych do organizacji konferencji. Centrum konferencyjne zwykle posiada własne obiekty biznesowe, ale usługi noclegowe i gastronomiczne świadczy w ich imieniu hotel.
Rozliczenie księgowe usługi konferencyjnych
Problemem dla księgowych jest rozliczenie usługi konferencyjnej pod kątem podatku dochodowego i VAT. Koszt usługi konferencyjnej może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów i obniżyć należny do zapłaty podatek dochodowy, ponieważ jest to działanie podatnika mające na celu utrzymanie pozytywnych relacji z klientem, sfinalizowanie kontraktu czy integrację pracowników. To wszystko przyczynia się do pozyskania bądź utrzymania źródła przychodu, zatem jest kosztem podatkowym. Kwestia odliczenia podatku VAT jest jednak bardziej skomplikowana. Wszystko za sprawą tego, że od usług gastronomicznych i hotelowych podatnicy nie mogą odliczać podatku, a usługi te są częścią składową usługi konferencyjnej. Na szczęście organy podatkowe wydają interpretacje korzystne dla podatników. Wynika z nich, że usługa konferencyjna jest usługą kompleksową, nabywaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, zatem istnieje możliwość odliczenia podatku VAT. Warunkiem jest jednak to, aby faktura dokumentująca zakup usługi była jednym, wystawionym na całą jej wartość dokumentem.
Opodatkowanie 23% stawką VAT kompleksowej usługi świadczonej w ramach pakietu konferencyjnego – wynajem sali konferencyjnej, usługi gastronomiczne w tym też usługi hotelowe (jako pomocnicze, wchodzace w skład usługi konferencyjnej – kompleksowej).
Usługi konferencyjne zyskują coraz większą popularność. Oferty organizatorów są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każda firma może znaleźć taką, jaka będzie dla niej odpowiednia. Wzrost ilości świadczeń idzie w parze ze wzrostem cen, co także należy wziąć pod uwagę decydując się na organizację spotkania biznesowego.