Imprezy integracyjne jako skuteczna droga do sukcesu, czy może zbędny element w nowoczesnej firmie?
Dobrze prosperujący pracodawca, będzie świadomy faktu, że jego sukcesy są uzależnione od skuteczności i tym samym sukcesów zawodowych jego podwładnych. Dlatego bardzo ważną rolę w procesie kierowania ludźmi spełniają umiejętności przełożonych, którzy potrafią dostrzec zawodowe i prywatne potrzeby swojego zespołu.
Potrzeba wzmacniania stosunków interpersonalnych w środowisku pracy
Doświadczony przełożony wie, że najlepsze efekty przynosi praca zespołowa. Żeby osiągnąć w tej materii sukces, trzeba zbudować zgrany zespół, w którym pracownicy funkcjonują wspólnie i wypełniają wszelkie (nawet najbardziej złożone) zadania. Stworzenie team’u wymaga przełamania pewnych barier, jakie początkowo mogą pojawiać się między ludźmi, którzy nie znali się wcześniej przed podjęciem pracy w danym miejscu i generalnie nie wiedzą o sobie zbyt dużo (a będzie to dotyczyło chyba ponad 90% przypadków wśród osób zatrudnionych).
Z kolei nowoczesny pracownik nie zawsze zainteresowany będzie wyłącznie docenieniem jego dokonań czy odniesionego sukcesu, poprzez wypłacenie nagrody za wybitne osiągnięcia. Owszem, nic tak nie motywuje do dalszego wysiłku jak końcowy efekt finansowy na właściwym poziomie – jednak pracownik poważnie myślący o swojej karierze i postrzegający swoją pracę w firmie z perspektywy długofalowej, będzie równie mocno zainteresowany budowaniem pozytywnych i przyjacielskich relacji ze współpracownikami i kierownictwem.
Dzięki temu jego efektywność przy wykonywaniu zadań będzie lepsza, gdyż wspólne działania przynoszą zawsze najlepsze korzyści. Tym sposobem skuteczny zespół pracowników, zostanie prędzej doceniony przez przełożonych, co z kolei może przełożyć się na awanse i w efekcie podniesienie wysokości wynagrodzeń.
Dlatego w nowoczesnych firmach i przedsiębiorstwach, a także w organach administracji rządowej i samorządowej, podążających z duchem czasu, bardzo ważne będzie umiejętne sygnalizowanie swoich potrzeb przez podwładnych i właściwe odczytywanie tych sygnałów przez przełożonych.
Z tego względu w katalogu sposobów doceniania oraz de facto nagradzania i wyróżniania pracowników pojawia się mechanizm imprez integracyjnych.
Rola imprez integracyjnych w procesie budowania wzajemnych relacji
Żeby zlikwidować bariery między ludźmi, pracownicy potrzebują czasu i sprzyjających do zacieśniania więzi okoliczności. Okazać się może, że czas wspólny spędzany razem w zakładzie pracy będzie niewystarczający, a stres i presja czasu związana z realizowaniem odpowiedzialnych zadań zepchnie chęci poznawcze na dalszy plan.
W tym miejscu zaczyna wyłaniać się waga planowanych i organizowanych przez odpowiedzialnego pracodawcę imprez integracyjnych. Logicznym jest, że takie przedsięwzięcie pomoże w zacieśnieniu więzów wśród pracowników i kadry kierowniczej, umożliwi bliższe poznanie się na gruncie prywatnym, ujawni wiele wspólnych pasji czy poglądów – co z kolei przełoży się na samoczynne powstanie zgranego zespołu, w którym pracownicy będą dla siebie pomocni a interes firmy postrzegać będą jako wspólne dobro.
Ważnym jest jednak by taki event firmowy odbywał się w sprzyjającym otoczeniu. Inaczej bowiem będzie wyglądał potencjał budujący relacje, drzemiący w popołudniowej imprezie tanecznej w lokalu rozrywkowym, zorganizowany przez firmę – a zupełnie inaczej zbliży ludzi kilkudniowy wyjazd motywacyjny ze zorganizowanymi w tle aktywnościami outdoorowymi.
Dlatego jeżeli impreza integracyjna ma odnieść zamierzony skutek, warto zdawać sobie sprawę, że wybór właściwego miejsca eventowego na jej przeprowadzenie jest nieoceniony. Wydarzenie takie musi bowiem polegać na dostosowaniu atrakcji do potrzeb i trafiać w zamiłowania ludzi, którzy na tego typu zgromadzeniu się pojawią.
Przykładowo, jeżeli pracodawca wie, że w swoim zespole skupia sporo osób spędzających prywatny czas na uprawianiu sportów terenowych (trekking, narciarstwo biegowe, biegi przełajowe, spływy kajakowe, czy rajdy 4×4) warto nie bagatelizować takiego sygnału. Dzięki takiej wiedzy można bowiem sprawić swoim podwładnym nie lada przyjemność organizując profesjonalny wypad terenowy pod okiem fachowych instruktorów.
Dla zespołu ludzi nastawionych na poznawanie historii czy podziwianie architektury, bardziej trafionym rozwiązaniem będzie z kolei zorganizowanie ciekawej wycieczki po najciekawszych (lub może najbardziej tajemniczych) miejscach danego regionu.
Gdzie warto zorganizować imprezę integracyjną?
Odpowiedź jest bardzo prosta. W lokalizacji, która najbardziej odpowiada potrzebom i uczestnikom takiego eventu – tyle w zakresie oczywistej teorii.
Zapewne zaintersują Ciebie fajne miejsca na imprezy integracyjne – zobacz co proponujemy.
W praktyce jeżeli wyjazd firmowy będzie miał ucieszyć grono aktywnych turystów i sportowców amatorów z przygodowym zacięciem, warto wziąć na celownik regiony kraju z poniższej listy:
1. Tatry Wysokie będą doskonałym miejscem, w którym grono zapalonych wspinaczy zacieśni więzy, co przełoży się później na ich lepszą współpracę (wszak nic tak nie buduje przyjaźni i odpowiedzialności za drugą osobę, jak fakt, że w trudnych warunkach powierza się swoje zdrowie partnerowi i jednocześnie odpowiada za jego zdrowie i bezpieczeństwo).
2. Dla zespołu chcącego sprawdzić się w nieprzystępnym terenie, warto poszukać oferty instruktorów szkół przetrwania, którzy zabiorą naszych podopiecznych na pełną przygód wędrówkę po dzikich bieszczadzkich ostępach. Nawiązane w ten sposób przyjaźnie przetrwają każdy kryzys czy trudności związane z realizacją projektu w firmie a współpracownicy staną się dla siebie bliscy.
3. W przypadku gdy zespół stanowią ludzie niepotrzebujący zastrzyku adrenaliny, ale ceniący sobie aktywny wypoczynek z plecakiem w łatwych warunkach, imprezę motywacyjną można zorganizować np. w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Bedzie to też nie lada gratka dla miłośników historii.
4. Hel lub Trójmiasto należy wziąć pod uwagę, gdy uczestnicy imprezy każdą wolną chwilę spędzają na wodzie. Tu niesamowitym przeżyciem będzie skorzystanie z oferty intensywnego kursu windsurfingu, który ucieszy wszystkich “wodniaków”.
Dla fanów miejskiego zwiedzania warto zorganizować wyjazd integracyjny do ciekawego miasta, pełnego rozrywek, lokali gastronomicznych oraz wartościowych zabytków. Najciekawiej prezentować będą się pod tym względem następujące lokalizacje:
1. Kraków,
2. Warszawa,
3. Gdańska,
4. Poznań,
5. Wrocław,
6. Przemyśl
7. Zamość
Poznaj atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce – lokalicja na imprezy integracyjne i wyjazdy.
Wyżej wymienione miasta stanowią perły polskiej kultury, są przepełnione ciekawą architekturą i posiadają duże znaczenie historyczne. Doskonałe zaplecze infrastruktury hotelowej i restauracyjnej spowoduje, że uczestnicy wyjazdu nie będą mogli doczekać się kolejnego.
Rozliczanie eventów integracyjnych
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości koszty zorganizowania wyjazdu motywacyjnego winny zostać wykazane w księgach rozliczeniowych jako koszty uzyskania przychodu firmy w danym roku obrotowy. Praktyka działania organów podatkowych potwierdza, że koszty takiego wydarzenia faktycznie postrzegane są przez ustawodawcę jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła takiego przychodu.
- Przeczytaj – Czym jest event.
- Poznaj co to jest usługa konferencyjne.
Czy to się opłaca?
Reasumując, imprezy integracyjne stanowią ważny czynnik oddziałujący pozytywnie na pracowników i całość przedsiębiorstwa. Stanowią część doskonale przemyślanej i opłacalnej strategii na drodze do zbudowania silnych zespołów, które wspólnie będą w stanie zrealizować powierzone im zadania. Wobec tego z całą stanowczością należy stwierdzić, że obecnie atrakcyjny rynek pracy i prowadzenie skutecznego biznesu nie będzie możliwe bez organizowania tego typu wydarzeń firmowych.