Dom gotowy na jesień – niezbędne naprawy i prace porządkowe

Jesień to czas, gdy jeszcze cieszą oko ostatnie kwiaty, a świeże warzywa i owoce goszczą na naszych talerzach. To pora roku, w której ogrodnicy mają dość dużo pracy.

O jakich pracach nie możesz zapomnieć jesienią? Niektóre z nich są szczególnie ważne, ponieważ już teraz przygotowują ogród do wiosny i nie należy o nich zapominać.  

W przyrodzie wszystko ma swój określony cykl, dlatego my jako ogrodnicy musimy zadbać o nasz własny kawałek przyrody – ogródek. Warto zabezpieczyć go przed nadchodzącą zimą i mrozem. O czym musimy koniecznie pamiętać, zanim jesień na dobre rozgości się w naszym ogrodzie? 

 

O czym musimy pamiętać przed nadejściem zimy? 

Po pierwsze warto pamiętać, że niektóre kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy oraz wiele innych możemy sadzić przez całą jesień, aż do nadejścia pierwszych mrozów. Cebulki powinniśmy umieścić w ziemi na głębokość trzy razy większą niż ich wielkość. Na piaszczystych, lżejszych glebach możemy je sadzić nieco głębiej.  

Jesień to nie tylko czas zwiększonej dbałości o rośliny, sadzenia nowych krzewów, ale również prac porządkowych. Meble, które ucierpiały latem z łatwością naprawisz samodzielnie. Podczas jesiennych prac porządkowych z pewnością przydadzą się odpowiednie, profesjonalne narzędzia, które ułatwią i usprawnią pracę w ogrodzie. Młotowiertarka Graphite oraz klucze udarowe Makita to niezbędne elementy wyposażenia każdego ogrodnika. 

Jesienią nadal należy usuwać przekwitnięte i uschnięte kwiatostany. Krzewów nie należy gwałtownie przycinać, ponieważ muszą zbierać one siły do przezimowania. Pod koniec miesiąca możemy przygotować już glebę w ogródku pod nowe sadzonki. Należy ją głęboko przekopać, usunąć chwasty oraz dodać nieco nawozu ogrodniczego. Najlepiej, aby był to przekompostowany obornik. Krzew, które zostaną zasadzone jesienią łatwiej się ukorzenią oraz będą mniej narażone na przesuszenie i mają szansę szybciej zakwitnąć. Wiosną dobrze jest posadzić zaś róże pienne, ponieważ w ten sposób unikniemy przymusowego okrywania ich na zimę. 

 

 

Gdy nadchodzi jesień warto też skupić się na porządkowaniu trawnika. Pamiętajmy, że w jakiej kondycji zostawimy go jesienią, w takiej zastaniemy go wiosną. Należy więc usunąć z trawnika suche resztki roślin i trawy, dodać warstwę dobrego podłoża i obsiać ponownie puste miejsca. Jeśli zachodzi taka potrzeba, trawnik możemy zasilić jesiennym nawozem, który zawiera mniejszą ilość azotu, a większą fosforu, którego zadaniem jest nie tylko wzmocnienie korzeni, ale również przetrzymać w dobrej kondycji zimę.  

 

Poznaj także – Odbiór instalacji elektrycznej – Kluczowe aspekty do uwzględnienia

Jesienią warto również zadbać o użyźnienie gleby. Zarówno warzywniak, jak i rabaty ozdobne powinny zostać nawiezione kompostem ogrodowym, ziemią lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Dzięki temu, wiosną rośliny będą mogły pobrać właściwą dla nich dawkę pokarmu, a struktura gleby w ogrodzie z pewnością znacząco się polepszy. 

Mieszczący się na wyspie okolonej fosą zamek wraz z 12 ha parkiem był w przeszłości jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Był siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego oraz książąt Sułkowskich. Sale paradne zamku wraz z wystawami eksponatów są udostępnione dla zwiedzających. Zamek jest obiektem konferencyjnym i miejscem organizacji wszelkiego rodzaju imprez firmowych i prywatnych. Posiada hotel w kategorii 3* oraz własną gastronomię z obszerną restauracją.

Hotel zlokalizowany jest w Zegrzu Południowym, na północny-wschód od Warszawy, zaledwie 25 km od centrum miasta. Malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego.          Do niedawna Zegrze postrzegane było wyłącznie jako miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków, jednak za sprawą