Czy warto organizować szkolenia oraz konferencje online?

Coraz więcej czynności przenosi się do Internetu. Można zrobić zakupy online, zarezerwować nocleg, skontaktować się z przyjaciółmi, a także wiele, wiele innych.

Spora część firm decyduje się wobec tego na przeprowadzanie szkoleń oraz konferencji w ten sam sposób. Czy jest to jednak dobry pomysł? Czy takie spotkania będą posiadały identyczną efektywność, jaką miały w swojej pierwotnej formie?


Wideokonferencje jako wygodna alternatywa

Zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach zdarza się, że zespół, który ma podjąć wspólnie jakąś ważną decyzję, jest rozproszony w oddalonych od siebie pomieszczeniach lub budynkach. Czasem też część osób pracuje z domu, ewentualnie w innych oddziałach, na przykład takich, które znajdują się w odległym mieście. Czy jest sens, aby ci wszyscy ludzie zbierali się w jednej sali, w celu omówienia konkretnego problemu? Wielu pracodawców uważa, że nie. Organizuje się wtedy konferencje online

Z pewnością pozwalają one zaoszczędzić nieco czasu, który trzeba poświecić na pojawienie się w konkretnym miejscu. Są także bardzo wygodne. Wymagają jednak posiadania odpowiedniego sprzętu oraz użycia programu, jaki umożliwi skuteczną komunikację, bez żadnych zakłóceń. Na pewno warto zainwestować w dobrej jakości głośnik oraz mikrofon. Dźwięk jest bowiem dużo istotniejszy od obrazu, mimo że podczas wideokonferencji można zobaczyć inne osoby. Stanowi to jednak kwestię drugorzędną. Wielu pracodawców, zwłaszcza prowadzących niewielkie firmy, decyduje się po prostu na użycie Skype. Jest to bardzo dobrze znany, prosty w obsłudze komunikator, jakiego dodatkowym atutem jest całkowita bezpłatność. Większość pracowników, nawet tych starszych, kojarzy ten program i używało go już w przeszłości, na przykład w celu kontaktu z dziećmi, które przebywają za granicą. Nie będzie wiec potrzeby przeprowadzania dodatkowego szkolenia.

Warto także wspomnieć o alternatywach, takich jak:

– Discord,

– Wire,

– Telegram.

Nie wymagają one instalowania oddzielnego oprogramowania, posiadają bowiem wersje przeglądarkowe. Można również używać ich nie tylko na komputerze, ale także na tablecie, czy też telefonie. Jest to wspaniałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które ciągle się przemieszczają.

Czy jednak wideokonferencje są dobrym pomysłem? Wszystko wskazuje na to, że jak najbardziej, aczkolwiek zależy to przede wszystkim od zespołu. Część pracowników z pewnością będzie potrzebowała pomocy przy uczeniu się korzystania z niezbędnych programów, natomiast inni poradzą sobie z tym sami. Ciężko jest także przestawić się na taki tryb pracy, aczkolwiek to tylko kwestia czasu. Początki zawsze są trudne, niezależnie od tego, co się robi. Warto obserwować, czy konferencje online cechują się wystarczającą efektywnością. Najlepiej sprawdzić to empirycznie, trzeba jednak dać ludziom trochę czasu na zapoznanie się z kwestiami technicznymi. Dopiero po pewnym czasie będzie można ocenić zasadność takiego rozwiązania. Często jest tak, że w późniejszym okresie pracownicy nie wyobrażają sobie już pracy bez wideokonferencji, nawet, jeżeli początkowo byli do nich dość sceptycznie nastawieni.

 

 

Szkolenia online, czyli łatwy dostęp do wiedzy

Wielu pracodawców waha się także, czy powinni przeprowadzać niezbędne przeszkolenie za pośrednictwem Internetu. Często pojawiają się wątpliwości, że być może wiedza przekazywana w ten sposób nie przyswoi się odpowiednio i nie będzie skutkować w przyszłości poprawą wydajności pracy. Warto jednak zdecydować się na sprawdzenie tego osobiście, mimo posiadanych obaw. W tym przypadku również istnieje możliwość znalezienia wielu przydatnych, łatwych w obsłudze, a przy tym bezpłatnych programów. Mowa tu chociażby o:

– LiveWebinar,

– LiveStorm,

– Hangout,

– Zoom,

– Webex Meetings.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż jest ich znacznie więcej. Te jednak są zdecydowanie najpopularniejsze, zwłaszcza Zoom, powszechnie wykorzystywany chociażby na uczelniach. Kursy online odbywają się już od bardzo dawna i cieszą się sporym zainteresowaniem. Niekiedy oferują je szkoły, dzięki czemu zarabiają dodatkowe pieniądze. Powszechność tego rozwiązania jednoznacznie sugeruje, iż jest ono skuteczne. Dobrze będzie wprowadzić je do swojej firmy, a następnie z biegiem czasu zaobserwować, czy odniosło pożądane skutki w postaci zwiększenia kompetencji zespołu.

 

W takiej formie możesz również zorganizować wykłady dietetyczne dla pracowników dla pracowników lub konsultacje online z dietetykiem.

 

Szkolenia online są nie tylko wygodne oraz pozwalają zaoszczędzić czas, ale mogą także generować mniejsze koszty. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, gdy zleca się je zewnętrznej firmie. Samemu także da się z łatwością przeprowadzić taki kurs, wystarczy jedynie oswoić się z obsługą wybranego programu. Warto pomóc w tym także swoim pracownikom, gdyż szkoda byłoby, gdyby nie uczestniczyli w szkoleniu tylko z powodów technicznych. Oczywiście przeprowadzenie całego przedsięwzięcia wymaga odpowiedniego sprzętu, tak samo jak w przypadku wideokonferencji. Tutaj jednak trochę większą rolę gra kamerka, gdyż osoba odpowiedzialna za kurs online może chcieć wejść w bezpośrednią relację z jego uczestnikami, na przykład zachęcając ich do podnoszenia rąk w przypadku, gdy znają prawidłową odpowiedź na zadane pytanie. Sprawia to, że pracownicy bardziej angażują się w zdobywanie wiedzy, a co za tym idzie, odpowiednio się im ona utrwala.

 

Czy warto decydować się na takie rozwiązania?

Z pewnością powinno się spróbować. Paradoksalnie może okazać się, że mimo obaw pracownicy bardzo polubią taką formę szkoleń oraz spotkań i będą dzięki temu efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Warto oczywiście stopniowo oswajać kadrę z nowoczesnymi technologiami, ponieważ za kilka lat takie rozwiązania mogą się stać nie tylko jedną z możliwości, ale także koniecznością. Coraz więcej czynności przenosi się bowiem do Internetu, więc należy za tym nadążać. Taka stopniowa nauka pozwoli się odpowiednio zaadoptować do nowych wymagań i standardów. Być może w przyszłości praktycznie wszystko zacznie się dziać w sieci. Nie powinno się wobec tego pozwalać na pracę w oderwaniu od nowinek, ponieważ później powstanie problem, jak nadrobić zaległości.

Hotel Wyspiański to 3-gwiazdkowy obiekt, położony jest w świetnej lokalizacji, w sąsiedztwie Plant okalających Stare Miasto, co sprawia, że wszystkie główne atrakcje Krakowa są łatwo dostępne.

Hotel zlokalizowany jest w Zegrzu Południowym, na północny-wschód od Warszawy, zaledwie 25 km od centrum miasta. Malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego.          Do niedawna Zegrze postrzegane było wyłącznie jako miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków, jednak za sprawą

Kormoran Wellenes Medical SPA znajduje się w małej, zacisznej wsi Rowy. Niezwykłość tego miejsca to położenie - między wodami (rzeka, jezioro, morze ) a zielenią Słowińskiego Parku Narodowego. Kormoran to firma rodzinna, nie należąca do żadnej sieci hotelowej.