Drewniane tarasy, czyli kilka słów o pielęgnacji drewna na zewnątrz

Drewniane tarasy, czyli kilka słów o pielęgnacji drewna na zewnątrz

 

Każdy posiadacz domu, czy to wolnostojącego, czy szeregowca, pragnie posiadać piękne tarasy – Poznań, jak i całe województwo wielkopolskie, to prawdziwe zagłębie sklepów meblarskich i z wyposażeniem wnętrz. Nikt więc nie powinien narzekać na niedostateczny wybór opcji przy aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Masz dom i nie marzysz o tarasie? Kiedy odwiedzisz znajomych, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, przekonasz się, że jednak warto: taras to bardzo prywatna przydomowa przestrzeń na świeżym powietrzu, a dzięki temu, że jest zadaszona, można na nim przebywać niezależnie od pogody. Czy słońce, czy deszcz, dzięki tarasowi można cieszyć się odrobiną świeżego powietrza przy jednoczesnym zachowaniu prywatności – nawet na osiedlu domków szeregowych na zacienionym tarasie można zjeść spokojne niedzielne śniadanie bez wścibskich spojrzeń sąsiadów.

Jednak żeby taras faktycznie stał się miejscem sielankowego wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi przy grillu, trzeba o niego dbać. Nie wystarczy go zaplanować i zbudować – w trakcie użytkowania należy się z nim odpowiednio obchodzić.

Jak każda drewniana konstrukcja, tak i taras jest wrażliwy na zmieniające się warunki atmosferyczne: wilgoć i zmiany temperatury. Jednak w odróżnieniu od mebli drewnianych czy parkietu w salonie taras jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych przez cały czas i przez okrągły rok: czy śnieg, czy deszcz, taras stoi, gdzie stał i nie da się go schować. Owszem, można próbować go zabezpieczać czy przykrywać, jednak często mija się to z celem. Dużo skuteczniejsze jest zabezpieczenie drewna przy budowaniu tarasu i późniejsza odpowiednia konserwacja.

 

 

Planując budowę tarasu, konieczna będzie decyzja o rodzaju drewna, którego chcesz użyć. W tym celu najlepiej odwiedzić odpowiedni salon podłóg specjalizujący się w aranżacjach zewnętrznych: wybierając deski w takim miejscu będziesz mieć pewność, że są one przystosowane do znoszenia ciężkich warunków zewnętrznych, do których deski wewnętrzne się nie nadają. Producenci desek nasączają je różnymi olejami i woskami, które zabezpieczają drewno przed wchłanianiem wody – bardzo ważne jest, by deski, które planujemy wykorzystać do wykonania tarasu były odpowiednio zaimpregnowane. W przeciwnym wypadku może okazać się, że już po pierwszym sezonie zaczną się odkształcać, wybrzuszać i rozłazić.

Pielęgnacja tarasu zewnętrznego nie odbiega znacząco od pielęgnacji parkietu wewnętrznego: jeden i drugi trzeba raz na jakiś czas zamieść i wymyć, używając do tego odpowiedniego detergentu. Wystarczy najprostszy płyn do podłóg drewnianych, odpowiednio rozcieńczony i naniesiony cienką warstwą na taras, nie trzeba szukać wymyślnych specyfików. Dużo ważniejsze jest, by taras czyścić regularnie.

Jeśli natomiast taras zostanie zalany podczas ulewy albo zasypany śniegiem, niestety czeka nas dodatkowa praca. Należy go jak najszybciej osuszyć, by nadmiar wody nie leżał na deskach i nie wsiąkał w drewno. Pomocne może być również wyposażenie tarasu w odpowiedni system odprowadzania wody – zastosowanie lekkiej pochyłości czy rynien odprowadzających wodę poza obszar pokryty drewnem może zaoszczędzić nam sporo pracy związanej z suszeniem tarasu.

Dogodna lokalizacja Hotelu „Zajazd Piastowski" w cichym i spokojnym przedmieściu o krystalicznie czystym powietrzu, w otoczeniu słonecznych wzgórz, sadów i ogrodów sprawia., że jest to idealne miejsce gwarantujące udany wypoczynek.

Kuter Port to stale rozwijający się ośrodek, posiadający nieograniczone możliwości aranżacji ponad 30 ha powierzchni w zakresie organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń w plenerze i w przestrzeni zamkniętej.

Niezależnie od pory roku Karpacz zapewnia idealne warunki do organizacji spotkań biznesowych, szkoleń i aktywności outdoorowych. Lato to czas górskich wędrówek karkonoskimi szlakami, zima – integracja na stoku na dwóch lub jednej desce.