Systemy dedykowane – jakie są ich plusy i minusy?

Rozwój technologii, rosnąca konkurencja i rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie oprogramowania, usprawniającego procesy firmowe.

W takim wypadku mogą sięgnąć po systemy dedykowane albo programy „pudełkowe”. Czym dokładnie są systemy dedykowane i jakie są ich wady oraz zalety? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 

 

 

Systemy dedykowane – czyli jakie?

Systemy dedykowane to oprogramowanie, które powstaje na zlecenie. W tym przypadku zamawiający sam określa, czego potrzebuje i zleca stworzenie systemu, który na to zapotrzebowanie najlepiej odpowie. Oprogramowanie dodatkowe zazwyczaj tworzy Software House. (Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Czym jest Software House)

 

Systemy dedykowane to alternatywa wobec rozwiązań „pudełkowych”. Oprogramowanie „pudełkowe” to programy czy aplikacje już gotowe, udostępniane zazwyczaj wielu firmom – np. na zasadach SaaS.

 

kod dedykowanego oprogramowania

 

Atuty i wady oprogramowania dedykowanego

Główną wadą oprogramowania dedykowanego jest cena – znacznie wyższa niż koszt wykupienia rozwiązania „pudełkowego”. Dodatkowo, realizacja projektu wymaga czasu: pochłania go zarówno ustalanie szczegółów współpracy, jak i późniejsze etapy kodowania, feedbacku, testów i wdrożenia. Jeżeli więc firma nie można pozwolić sobie na duże inwestycje czy długie oczekiwanie lub jeśli oprogramowanie gotowe ma wszystkie wymagane funkcje – rozwiązania pudełkowe są dobrym wyborem.

Systemy dedykowane mają jednak szereg atutów, których systemy gotowe nie posiadają. Mianowicie:

  • Rozwiązują, a przynajmniej powinny rozwiązywać, problemy konkretnego przedsiębiorstwa

  • Zlecający może zdecydować, jakie opcje system będzie posiadać i zdecydować się nawet na bardzo specyficzne rozwiązania

  • Obsługa systemu może zostać dostosowane do przyzwyczajeń pracowników w konkretnym przedsiębiorstwie

  • Konkurencja nie korzysta z takiego samego systemu

  • Firma może dowolnie rozwijać system

  • Są najlepszym rozwiązaniem tam, gdzie systemy gotowe się nie sprawdzają. Jeśli oprogramowanie gotowe ma braki albo sprawia problemy w funkcjonowaniu, systemy dedykowane stają się alternatywą.

 

Systemy dedykowane wysokiej jakości

Aby system dedykowany umożliwiał osiągnięcie założonych celów biznesowych, musi być systemem wysokiej jakości, powstałym z myślą o odpowiedzeniu na potrzeby konkretnej firmy. Istotne są tutaj w szczególności początkowe ustalenia oraz później stały kontakt na linii zamawiający – wykonujący. Warto tu zwrócić uwagę na oprogramowanie wytwarzane w trybie Agile. W duchu Agile powstają m.in. systemy dedykowane od Intellect Software House. System tworzony jest etapowo – a po każdym etapie (tzw. Sprincie) programiści konsultują się z zamawiającym. Wspólnie omawiają wyniki dodatkowych prac, a w razie potrzeby weryfikują założenia oraz dotychczasowe priorytety.

 

System dedykowany to dobry wybór dla firm, które chcą same ustalić, jakie funkcje ma posiadać oprogramowanie, z jakiego będą korzystały.

Old Town Haston to nietuzinkowe miejsce zlokalizowane w zabytkowym, XIV-wiecznym budynku. Usytuowany jest w bliskiej odległości od Starego Miasta, a bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych umożliwia wygodną komunikację do dowolnej części miasta

Misja
Naszą misją jest stworzenie miejsca, dzięki któremu nasza społeczność może inwestować w rozwój osobisty oraz rozwój swojej firmy.

Znajdujący się na toruńskiej starówce Hotel Bulwar to 4-gwiazdkowy obiekt położony bezpośrednio przy Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. W ciągu kilku minut z hotelu dojść można do Muzeum Piernika czy ścisłego centrum starówki. Historia Hotelu Bulwar sięga XIX wieku. Wnętrza są klimatyczne i łączą nowoczesność z historycznym charakterem miejsca.