Zamek Golubac – nadgraniczna twierdza
Zamek Golubac znajdujący się w Serbii (więcej zabytków znajdujących się w Serbii znajdziecie na https://nawakacje.eu/europa/serbia) stał się tak pożądaną twierdzą z uwagi na swoją lokalizację. Położony na południowym brzegu Dunaju, kilka kilometrów od miejscowości Golubac, odegrał ważną rolę w historii wieloletniego konfliktu pomiędzy Imperium Osmańskim a Węgrami. Ten w czyich rękach była twierdza, sprawował kontrolę na żeglugą po wodach Dunaju. Po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko, już na terenie Rumunii, znajdują się ruiny zamku Laslowar stanowiącego przeciwwagę strategiczną dla węgierskiej budowli.
Golubac – urokliwe miasto i zamek
Do dzisiaj z budowli zachowało się 9 wież, grube mury twierdzy, sięgające 2,5 m, ciągną się wzdłuż stromych zboczy pofałdowanego terenu. Gdy w latach 60. XX powstawała tam elektrownia wodna, zmieniło się ukształtowanie powierzchni i dzisiaj ruiny sprawiają wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z nurtu wody. Istnieją plany rekonstrukcji tego historycznego obiektu, finansowanie uzyskane z UE pomogło, jak dotąd, w lwiej części projektowanych prac. Twierdza uzyskała nową infrastrukturę w postaci schodów, poręczy oraz wyposażonych sal wystawowych. Również otoczenie mocno się budowli się zmieniło.
Polskie akcenty Zamku Golubac
Polscy turyści chętnie odwiedzają Golubac. Polonica związane z tym miejscem sięgają XV w. gdy w jednej z licznych walk z Turkami zginął jeden z najsłynniejszych rycerzy ówczesnej Rzeczypospolitej- Zawisza Czarny z Garbowa. Jako jeden z dowódców uczestniczących w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Turków w 1428r. osłaniał tyły armii wycofującej się z pola walki pod Golubacem. W trosce o swojego rycerza król wysłał po niego łódź do przeprawy przez Dunaj, jednak Zawisza pozostał na brzegu ze swoimi żołnierzami. Jego oddział został otoczony i rozgromiony przez żołnierzy tureckich a sam rycerz wzięty w jasyr. Legenda mówi, że Zawisza Czarny stał się obiektem sporu dwóch janczarów kłócących się o prawa do jeńca, które mogły przynieść ogromne zyski w przyszłych negocjacjach. Nie mogąc ustalić zwierzchnictwa, jeden z nich zabił Zawiszę obcinając mu głowę szablą. Nie byłby to odosobniony przypadek w historii wojen, chociaż ostatecznie za śmierć rycerza obwinia się raczej samego króla – naczelnego dowódcy wyprawy, który nie był wybitnym strategiem wojennym.
Dla wielu pokoleń Polaków osoba Zawiszy Czarnego, polskiego rycerza stała się symbolem stałości, lojalności i poświęcenia. To dlatego Twierdza Golubac cieszy się takim powodzeniem wśród turystów konfrontujących historię i teraźniejszość. Jeśli mało wam treści tego typu to zapraszamy serdecznie na stronę https://nawakacje.eu/europa/ gdzie znajdziecie więcej opisów europejskich zabytków i ich historii.