Najlepsze rozwiązania na wykończenie elewacji domu

Istnieje wiele metod wykończenia elewacji domu. Stawiając na konkretne rozwiązania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na... czas realizacji tej części inwestycji budowlanej.

 

Zwłaszcza, że idealnym momentem na jej wykonanie jest… maj, czerwiec i wrzesień, gdy temperatury za oknem są umiarkowanie wysokie. Wracając jednak do rodzajów elewacji…

 

Tynk prawdę Ci powie!

Najpopularniejszym sposobem wykończenia elewacji jest oczywiście zaprawa tynkarska. Jest to jednak pewne uogólnienie, gdyż na rynku istnieją różne rodzaje tychże zapraw, które różnią się grubością, składem i przede wszystkim określonymi właściwościami. Prawdę mówiąc, podział ten jest dość prosty…

 

  1. Tynk grubowarstwowy

 

Tynki grubowarstwowe to cała rodzina produktów cementowo – wapiennych. Ich grubość – na co zresztą wskazuje ich nazwa – jest dość duża i oscyluje w granicach 15 – 20 mm. Wynika ona przede wszystkim ze struktury samego tynku, nakładanego w 2 a nawet 3 warstwach. Najlepiej skorzystać z rozwiązań dostępnych w profesjonalnych sklepach. Ich przygotowanie ogranicza się do podstawowego minimum, a nakładanie – do odrębnego ugruntowania każdej z warstw.

 

Cechą szczególną tynków grubowarstwowych jest ich sposób nakładania. Stosuje się je przede wszystkim na ściany murowane (budowane w sposób tradycyjny) i to bezpośrednio na spoinach pionowych a także poziomych. Grubymi tynkami pokrywa się zarówno ściany jednowarstwowe (cegły), jak również trójwarstwowe, w których warstwą elewacyjną stanowią pustaki ceramiczne. 

 

Poznaj także – Odbiór instalacji elektrycznej – Kluczowe aspekty do uwzględnienia

 

  1. Tynk cienkowarstwowy

 

Tynki cienkowarstwowe stosuje się przede wszystkim na ścianach ocieplanych w technologii BSO. Dzieli się je na:

 

– tynki mineralne – w ich skład wchodzi cement lub też cement wraz z polimerami; na rynku są one dostępne najczęściej w formie suchej i to w dużych, bo aż 25 kg workach. Cechą charakterystyczną “minerałów” jest ich niewielka trwałość kolorystyczna, wynikająca m.in. z podatności na działanie promieniowania ultrafioletowego. Częstą praktyką jest nakładanie na ścianę tynków w szarych wariacjach kolorystycznych i zamalowywanie ich znacznie trwalszymi farbami. 

 

– tynki akrylowe – produkowane są w oparciu o żywice polimerowe i właśnie dlatego są bardzo elastyczne, choć nie przepuszczają pary wodnej. Oznacza to, że nie można ich stosować na tzw. “oddychające” ocieplenia, w skład których wchodzi przede wszystkim wełna mineralna. Tynki akrylowe można barwić w sposób trwały, gdyż barwnik jest odporny na działanie promieniowania UV. Można je kupić przede wszystkim w postaci gotowej do użycia masy.

 

– tynki na bazie silikonu – ich cechą charakterystyczną jest łatwe czyszczenie, dlatego stosuje się je przede wszystkim w miejscach narażonych na silne działanie zabrudzeń (np. w pobliżu ruchliwych dróg). Odporność na brud wynika z właściwości hydrofobowych tynku, które – co ciekawe – zachowują mimo to właściwości paroprzepuszczalne.

 

 

Kilka słów podsumowania

Tynki grubo i cienkowarstwowe to najpopularniejsza metoda wykończenia elewacji zewnętrznej. Co ważne – stosowanie większości z nich jest też bardzo ekonomiczne.

Event Hall w Fabryce Norblina to wyjątkowa przestrzeń eventowa w Warszawie, gdzie industrialny styl spotyka się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Na ponad 600 m² można zorganizować różnorodne wydarzenia, od konferencji i bankietów po premiery filmowe. Do dyspozycji gości są sale kinowe z systemem Dolby Atmos®, przestronne lobby oraz 14-metrowy bar serwujący autorskie koktajle. Nowoczesne zaplecze audiowizualne, cateringowe i profesjonalna obsługa w zabytkowym otoczeniu Fabryki Norblina gwarantują unikatowy charakter każdego eventu.

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Boss*** to stylowy i elegancki hotel ulokowany w otoczeniu malowniczego Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Dzięki swojej lokalizacji Hotel Boss*** jest doskonałym miejscem zarówno dla gości indywidualnych, jak i biznesowych. Wszechstronność naszego hotelu pozwala zaproponować Gościom idealne miejsce do pracy i odpoczynku oraz spotkań biznesowych, firmowych, czy też organizacji imprez rodzinnych.

Znajdujący się na toruńskiej starówce Hotel Bulwar to 4-gwiazdkowy obiekt położony bezpośrednio przy Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. W ciągu kilku minut z hotelu dojść można do Muzeum Piernika czy ścisłego centrum starówki. Historia Hotelu Bulwar sięga XIX wieku. Wnętrza są klimatyczne i łączą nowoczesność z historycznym charakterem miejsca.