Zaprezentuj się dobrze

Są tacy, którzy zdolność do wystąpień publicznych mają wrodzoną i od przedszkola brylują na różnego rodzaju akademiach, apelach czy też w przedstawieniach. Są tacy, którym ciężko jest w stresie zebrać myśli i powiedzieć dokładnie to, co chcą, w sposób, który zainteresuje odbiorców.

Oczywiście jedni i drudzy powinni pracować nad sztuką prezentacji, szczególnie gdy ich obowiązki zawodowe lub też zainteresowania prowadzą do sytuacji, w których muszą przemawiać, prowadzić spotkanie czy też moderować dyskusję. Warto pamiętać, że można się nauczyć skutecznych technik i wcale nie jest to takie trudne.

  1. Jak się prezentować?

  2. Zadbaj o siebie

  3. Przygotuj scenariusz

  4. Ćwicz!

 

Jak się prezentować?

Zarówno wystąpienia w niewielkim gronie czy na konferencjach lub też popularne teraz online wymagają odpowiedniego przygotowania. Dla wielu osób sama konieczność zabrania głosu jest bardzo stresująca, a poddanie się pod ocenę innych staje się murem nie do przeskoczenia. Nawet gdy jesteśmy ekspertami w dziedzinie, to możemy mieć problemy, by w odpowiedni sposób przedstawić efekty swojej pracy czy też pomysły na nowe działania. Wiele osób inwestuje więc w szkolenie z wystąpień publicznych. Warszawa na swoim terenie ma profesjonalistów, którzy przygotowują wartościowe kursy i udzielają indywidualnych konsultacji. Jednym z popularnych miejsc jest Akademia Komunikacji i Wizerunku. Tu można się nauczyć, jak poczuć się lepiej w czasie prezentacji, zmniejszyć stres, odpowiednio się przygotować. A to przede wszystkim zwiększa wiarę we własne możliwości, a to klucz do każdego dobrego wystąpienia publicznego.

 

 

Zadbaj o siebie

Podstawą dobrej prezentacji jest przygotowanie się do niej. Zazwyczaj znamy tematykę wystąpienia dużo wcześniej, a konferencja czy też inne spotkanie to nie jest miejsce na improwizację. Najczęściej również wypowiadamy się jako eksperci, więc mamy sporo przygotowanych materiałów, wiemy, gdzie szukać informacji, co stawia nas na „wygranej” pozycji. Warto pamiętać jednak o tym, by dokonać takiej selekcji wiadomości, by były one zrozumiałe i interesujące dla odbiorcy. Poza tym warto się również przygotować na potencjalne pytania od publiczności, które mogą dotyczyć nieco szerszego zakresu niż ten, który przedstawiamy. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, a to także dodaje pewności siebie.

 

Przygotuj scenariusz

Wiele osób przy wystąpieniach publicznych posiłkuje się prezentacją. Pomaga ona uporządkować przemówienie, czy też jest rodzajem scenariusza. Z drugiej strony ułatwia wyjaśnienie ważnych aspektów, pozwala pokazać problem, czy też go zilustrować, daje szansę, by coś dopowiedzieć. Prezentacja multimedialna jest również atrakcyjna dla odbiorców, ponieważ pomaga im się skoncentrować na omawianym zagadnieniu, o ile oczywiście całość jest dobrze zrobiona i ciekawa. Multimedia nie mogą zawierać samej treści, która jest odczytywana przez prelegenta, bo nie temu prezentacja służy.

 

Ćwicz!

Jeśli nie jesteś wprawionym mówcą, powinieneś dużo ćwiczyć – do lustra, do znajomych, a nawet nagrywać się. By wygłosić swobodnie prezentację, a przy tym nikogo nie zanudzić, nie mówić za długo i nie dostać palpitacji serca, musisz wielokrotnie powtarzać cały występ. Nabierzesz wprawy, przekonasz się, czy musisz coś skrócić, czy może odpowiedzieć. Nabierzesz pewności siebie.

Warto pamiętać o tym, że choć ważne jest, co mamy do powiedzenia i jak to zrobimy, to trzeba również zadbać o to, jak będziemy wyglądać i jak się będziemy zachowywać w czasie wystąpienia. I choć nie są to kwestie kluczowe, to odbiorcy będą się na tych aspektach skupiać i na tej podstawie wyrobią sobie opinię o naszej prezentacji i naszym profesjonalizmie.

Pałac Żelechów jest kameralnym, luksusowym obiektem hotelowym położonym na terenie rozległego parku w województwie mazowieckim 87 km od Warszawy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza połączeniu XVIII-wiecznej architektury oraz zabytkowego klimatu z perfekcyjnym, a także nowoczesnym wyposażeniem. To obiekt dla osób oczekujących najwyższego standardu, w ekskluzywnych, nowoczesnych wnętrzach.

Hotel zlokalizowany jest na północny-wschód od Łodzi, 14 km od centrum miasta. Usytuowany jest przed wjazdem do Strykowa przy trasie Łódź - Łowicz - Warszawa. Stanowi doskonałą bazę dla odwiedzających nie tylko Łódź, ale także znane wsrod turystów miejscowości historyczne - Arkadię Nieborów, Żelazową Wolę czy Niepokalanów.

Hotel ma 194 miejsca noclegowe w