Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Czego szukać? Czy można znaleźć naprawdę solidny głośnik w dobrej cenie, czyli trafić taką okazję jak bonus bez depozytu w kasynie Spinia? Konkretne porady dla zastanawiających się jakie cechy powinien mieć przenośny głośnik z funkcją Bluetooth.
Rozważasz porzucenie kabli i przejście na łączność bezprzewodową? Najlepsze głośniki Bluetooth pomogą Ci to zrobić w dobrym stylu. Do wyboru jest ich na rynku mnóstwo – od małych, wyrafinowanych modeli wykonanych przez producentów sprzętu Hi-Fi po większe głośniki imprezowe, które zapewniają doskonały dźwięk na dworze i w dużych pomieszczeniach. Zanim jednak postanowisz zmierzyć się z zakupem swojego pierwszego głośnika Bluetooth, warto żebyś wiedział kilka rzeczy.
Jaki rodzaj głośnika Bluetooth chcesz? Czyli konkretyzacja Twoich potrzeb
Głośniki bezprzewodowe są nieco bardziej skomplikowane niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Niby wszystkie to tylko sprzęty audio, które łączą się z innymi sprzętami za pomocą Bluetooth. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że pierwszym krokiem do ustalenia, jaki konkretnie głośnik potrzebujesz, jest sprecyzowanie Twoich potrzeb.
Pomóc Ci w tym mogą następujące pytania:
- Czy szukasz raczej mniejszego głośnika bezprzewodowego, który bez problemu zmieści się w nerce? A może średniego, który wrzucisz do plecaka? A może rozmiar nie ma znaczenia, bo chcesz go trzymać w domu albo przewozić autem?
- Co jest dla Ciebie ważniejsze: rozmiar przenośnego głośnika czy jego głośność?
- Jak długo potrzebujesz, żeby działał na baterii?
Być może jeszcze nie rozumiesz sensu tych pytań, ale za chwilę z pewnością wszystko się w Twojej głowie wykrystalizuje.
Rozmiar przenośnego głośnika ma znaczenie
Istnieją dwie praktyczne zasady powiązane z rozmiarem przenośnego głośnika:
- Im większy głośnik, tym dłuższa żywotność baterii.
- Im większy głośnik, tym lepszy (głośniejszy) dźwięk.
Zatem zawsze coś za coś. Oczywiście jesteś w stanie bez problemu zakupić całkiem dobrze brzmiące głośniki bezprzewodowe z zadowalającą Cię żywotnością baterii, ale nie dorównują one większym modelom.
Dla porównania, weźmy pod lupę dwa popularne modele przenośnych głośników JBL: JBL Flip 5 (ok. 400 zł) oraz JBL GO 2 (ok. 120 zł). Ten pierwszy wcale nie jest jakimś specjalnym monstrum (mieści się w małym plecaku) – ma wymiary 69 x 181 x 74 mm i waży ok. 0,5 kg. Jego bateria wytrzymuje 12h, a mocy ma 20 W. Z kolei drugi głośniczek ma wymiary 71 x 86 x 32 mm i waży 184 g, co przekłada się na to, że jego bateria wytrzymuje 5h a moc wynosi 3 W. JBL GO 2 jest więc o ponad połowę mniejszy i lżejszy, ale działa o ponad połowę krócej, a do tego jest 6 razy bardziej cichy.
Co do długości działania baterii nie będziemy się tu szczególnie rozpisywać, ale jeśli chodzi o głośność przenośnego głośnika Bluetooth, to wiedz, że jeśli chcesz, aby było go słychać w większym pomieszczeniu lub na dworze, to jego moc powinna wynosi przynajmniej 8-10 W. Oczywiście warto też sprawdzić czy dane model ma jakieś ekstra basy czy inne dodatkowe funkcje pozytywnie wpływające na odbiór dźwięku.
Lepiej bezprzewodowy głośnik Bluetooth 5 niż 4
Wersja Bluetooth 1 pojawiła się ponad 20 lat temu. Obecnie większość przenośnych głośników Bluetooth używa wersji 4-coś lub wersji 5-coś. Może nie brzmi to jak duża różnica, ale może drastycznie zmienić atrakcyjność głośnika i warto na nią zwrócić uwagę przy zakupie. Dlaczego?
Co najważniejsze, zasięg bezprzewodowy Bluetooth w wersji 5.0 osiąga maksymalnie 120 metrów, podczas gdy w wersji 4.2 maksymalny zasięg wynosi około 30 metrów. Jeśli planujesz chodzić po domu lub organizujesz grilla na ogrodzie, zasięg połączenia będzie miał znaczenie.
Ponadto wersja 5 jest szybsza niż wersja 4. Bluetooth 5 osiąga prędkość 2 Mb / s i jest kompatybilny z mnóstwem inteligentnych urządzeń domowych, podczas gdy wersja 4.1 osiąga granicę 1 Mb / s. Większość dzisiejszych smartfonów obsługuje technologię Bluetooth 5.0. Są wprawdzie wstecznie kompatybilne ze starszymi wersjami Bluetooth, ale czasem długo się parują.
Może się też okazać, że Twój przenośny głośnik z funkcją Bluetooth 4.0 nie będzie działał tak długo, jak identyczny z Bluetooth 5.1, bo starsze technologie mocniej obciążają sprzęty energetycznie. Nie ma szans by starsza technologia ładowała się tak szybko i działała tak wydajnie jak nowa.
Wodoodprność vs. odporność na zachlapania – znaczenie skrótów IPX4, IPX7, IP67 i IP68
W każdym opisie technicznym danego przenośnego głośnika z funkcją Bluetooth znajdziesz sekcję z opisem “wodoodporny” lub “odporny na kurz” itp. Zamiast jednak czytać same tłumaczenia, lepiej jest zajrzeć w certyfikat, jaki dany głośnik posiada. PX4, IPX7, IP67 i IP68 to właśnie tzw. stopnie ochrony.
Tłumacząc na “ludzki”:
- IPX4 oznacza, że głośnik jest odporny na zachlapanie i zalanie (nadaje się na pikniki czy gotowanie w kuchni),
- IPX7 oznacza, że głośnik przetrwa nagły deszcz i kilka silnych uderzeń. To samo dotyczy tych o stopniu ochrony IP67 – jedyną różnicą jest to, że są odporne na kurz.
- IP68 – to właśnie oznaczenie naprawdę wodoodpornego głośnika przenośnego. Teoretycznie ten certyfikat gwarantuje, że głośnik można zanurzyć na głębokość 1,5 m przez co najmniej 30 minut i nadal to przeżyje.
Czy coś jeszcze ma znaczenie przy wyborze przenośnego głośnika Bluetooth?
No cóż, wiele osób odpowie, że styl, czyli wygląd głośnika. Nie oszukujmy się, dla wielu osób znaczenie ma estetyka wykonania – to czy jest owalny czy prostokątny, jaki kolor obudowy posiada i czy prezentuje się nowocześnie. To są jednak wszystko gusta. Podobnie jest nieco z producentami przenośnych głośników. W Polsce najpopularniejsze są marki JBL, SONY, Creative, Marshall, Philips i LG, ale de facto każdy z tych producentów ma coś dobrego do zaoferowania. Nie będziemy więc tutaj nikogo faworyzować.
Co najwyżej warto jest jeszcze sprawdzić, czy specyfikacja danego głośnika podaje całkowite zniekształcenia harmoniczne – poniżej 1% jest dobrym wynikiem. Im niższy parametr, tym lepiej.
Bardzo ważne jest również pasmo przenoszenia. Na przykład od 100 Hz do 20 kHz. Punkt 100 Hz to niska częstotliwość, a 20 kHz to najwyższa częstotliwość. Punkt niskiej częstotliwości wskazuje poziom basu, jakiego możemy się spodziewać – im niższy, tym lepiej.