Z jednej strony jest to wydatek. Z drugiej jednak zabezpieczenie na wszelki wypadek (i to dosłownie „wypadek”). Czy kilkadziesiąt złotych rocznie realnie odegra rolę w rozrachunku wydanych pieniędzy? Jeśli rodzice zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia NNW, to gdzie lepiej jest je nabyć? Razem z całą klasą czy indywidualnie?
Kilka słów o ubezpieczeniu NNW dla dziecka
Ubezpieczenie NNW dziecka to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jego celem jest zabezpieczenie finansowe rodziców, gdy ich potomek dozna urazu lub stanie się ofiarą wypadku. Kwota odszkodowania pomaga w uzyskaniu dobrej opieki medycznej, szpitalnej, a także rehabilitacji, jeśli pacjent tego wymaga. Niezależnie od okoliczności i czasu, dziecko jest cały czas chronione- za dnia i w nocy, w szkole i poza nią, w czasie roku szkolnego i na wakacjach, w drodze na lekcje i na zajęcia dodatkowe. Polisa NNW chroni od oparzeń, pogryzień, złamań, zwichnięć, a także śmierci dziecka, do którego doszło poprzez nagłą, poważną chorobę, wypadek komunikacyjny lub inny nieszczęśliwy incydent. Tak jak każde ubezpieczenie można wykupić w formie podstawowej i rozszerzonej, która będzie zawierała dodatkowe punkty w zakresie polisy. Gdzie kupić NNW dla dziecka? Warto sprawdzić stronę największego polskiego serwisu z ubezpieczeniami dla dzieci czyli NNWDziecka.pl
Czy warto ubezpieczać dziecko grupowo?
W szkołach co roku odnawiany jest temat polisy NNW dla dzieci. Często nauczyciele wychodzą z inicjatywą skoordynowania ubezpieczenia dla całej klasy. Należy jednak wiedzieć, że NNW jest dobrowolne i żadna placówka nie ma prawa zmuszać rodzica do dołączenia dziecka do ubezpieczenia grupowego. Z drugiej strony cenną może okazać się informacja, że nic nie stoi na przeszkodzie zakupu polisy zarówno szkolnej jak i indywidualnej w tym samym czasie. W razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, możliwe jest uzyskanie wówczas dwóch odszkodowań. Oferta grupowa, jak łatwo się domyślić, nie jest tak elastyczna jak opcja indywidualna. W szkole trudno o dobranie rozszerzenia polisy czy dostosowanie sumy ubezpieczenia pod własne preferencje. Niemniej, zaoszczędza się jednak czas i podpisanie umowy odbywa się w szkole, najczęściej podczas zebrania.
Każdego dnia dzieci są narażone na urazy, obrażenia czy wypadki. Trudno jest oszacować ryzyko, jednak zawsze z tyłu głowy jest świadomość, że zawsze jest choć mała szansa na nieszczęśliwe zdarzenia. Dzieci w pewnym wieku zaczynają same chodzić do szkoły, a nie da się ocenić w 100% poziomu bezpieczeństwa dziecka w drodze. Tak samo, pomimo opieki nauczycieli, w szkole również dochodzi do złamań, urazów i konieczna jest niekiedy hospitalizacja dziecka.