Laserowa korekcja wzroku może odmienić Twoje życie
Zacznijmy od tego, czym jest laserowa korekcja wzroku. To zabieg operacyjny, który polega na wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera. Nie bój się! Nie chodzi o taki laser, jaki kojarzy Ci się z filmami science fiction. 😉
Laser, jaki jest wykorzystywany do laserowej korekcji wzroku, wytwarza zimną wiązkę promieniowania ultrafioletowego. Nie ma szans, by w jakikolwiek sposób „spalił” tkankę oka. Operacja jest całkowicie bezpieczna. Co więcej, pacjent, który poddaje się laserowej korekcji wzroku, jest całkowicie świadomy.
Nie trzeba operacji odbywać pod narkozą. Wystarczą tylko specjalne krople znieczulające, które podaje się przed samą operacją. Sam okres rekonwalescencji jest krótki, dlatego można szybko wrócić do pracy i do wykonywania codziennych czynności.
Laserowa korekcja wzroku to najbezpieczniejsza operacja okulistyczna
Jakie wady usuwa laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku pozwala usunąć takie wady (nawet jeśli takie wady są bardzo wysokie – od -10 do +6 dioptrii) jak:
- krótkowzroczność,
- dalekowzroczność,
- astygmatyzm.
Jak można zgłosić się na operację i jakie są przeciwskazania?
Przede wszystkim trzeba wybrać bardzo dobrego okulistę, który przeprowadzi badania kwalifikacyjne. To bardzo szczegółowe badania, które dotyczą Twojego stanu wzroku i pozwalają dobrać jak najlepszą metodę laserową.
To zmniejsza ryzyko powikłań (mimo że występują bardzo rzadko). Przez takie badanie pacjent ma dobieraną praktycznie indywidualną ścieżkę leczenia.
Jednym z najważniejszych kryteriów do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku jest to, że wada musi być stała przez co najmniej rok, stąd też operacji nie mogą się poddać osoby poniżej 21 roku życia (oczy są jeszcze wtedy w fazie wzrostu, stąd wada może być niestabilna).
Laserowa korekcja wzroku nie może być przeprowadzana osobom, które cierpią na jaskrę, zaćmę, zespół suchego oka, karmią piersią, czy mają nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną.
Zdecyduj się na korekcję wzroku i odzyskaj komfort widzenia
Jak wyglądają powikłania po zabiegu?
Najczęściej można się spotkać z uczuciem ciała obcego w oku, łzawieniem i pieczeniem oczu czy światłowstrętem. Jednak jest to całkowicie normalne i naturalne, a dolegliwości powinny ustąpić po kilku dniach.
Bardzo rzadko zdarzają się też takie powikłania jak np. astygmatyzm nieregularny i efekt halo. Najczęściej wynika to z powodu niedokładnych badań kwalifikacyjnych lub nieodpowiedniej metody laserowej dobranej do pacjenta. Dlatego decydując się na operację, warto wybrać się do dobrze cenionej i profesjonalnej kliniki okulistycznej, w której zabieg przeprowadzają doświadczeni lekarze. Osoby, które zdecydowały się na korekcję wzroku, chwalą zabieg, ponieważ dzięki nim odzyskały komfort widzenia i polepszyły jakość swojego życia.
Laserowa korekcja wzroku może być tańsza niż okulary i soczewki!
Laserowa korekcja wzroku pozwala pacjentom pożegnać się z okularami albo soczewkami kontaktowymi. Jak wiadomo, obie rzeczy wymagają szczególnej uwagi. Okulary można łatwo porysować, zgubić albo połamać. To samo z soczewkami – trzeba kupować specjalne płyny i dbać o higienę oczu.
Nieumiejętne zakładanie może prowadzić też do zapalenia spojówek. Niektórzy mają również wrażliwe oczy i zakładanie dla nich soczewek to nieprzyjemna czynność. Porównując koszta w skali roku, laserowa korekcja wzroku jest zdecydowanie tańsza. Niestety nie jest refundowana przez NFZ, dlatego jeśli, chcesz wykonać operację, musisz zdecydować się na prywatną klinikę.
Mimo tego coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg. Przede wszystkim dlatego, że jest szybki i nie wymaga długiego okresu powrotu do zdrowia. No i oczywiście jednym z najbardziej przemawiających z argumentów jest to, że wada wzroku zostaje całkowicie usunięta.