Inaczej będziemy reagować w przypadku mokrej plamy na suficie, a zupełnie inaczej, gdy w naszym mieszkaniu zastaniemy stojącą wodę. Mimo wszystko osuszanie po zalaniu jest konieczne w każdym z tych przypadków. Pozwala uniknąć wilgoci, a także zniszczenia pokrycia ściany, lub podłogi. Jak zrobić to prawidłowo?
Osuszanie po zalaniu – metoda kondensacyjna
Zazwyczaj nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, który pozwoli nam prawidłowo osuszyć mieszkanie po zalaniu. Właśnie dlatego najlepiej skorzystać z firm, zajmujących się tym problemem. Jeśli ubezpieczyłeś swoją nieruchomość, to możliwe, że ubezpieczalnia zapewni Ci dostęp do tego rozwiązania. Czego używają fachowcy? Najczęściej korzystają z osuszacza kondensacyjnego. Pozwala znacząco zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dobrej jakości sprzęt może osuszyć powietrze nawet z kilkudziesięciu litrów wody na dobę.
Jeśli decydujemy się na osuszanie kondensacyjne, to warto dodatkowo wspomóc działanie urządzenia. W tym celu należy zadbać o temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, które osuszamy. Wówczas woda będzie szybciej parować.
Osuszanie po zalaniu – metoda podposadzkowa
Metoda osuszania podposadzkowego jest możliwa wyłącznie w przypadku nowego budownictwa, gdzie podłoga ma odpowiednią izolację. Wówczas, aby uniknąć wchłonięcia i zalegania wody w betonie, należy wywiercić w nim otwory i odpompować wodę przy pomocy pompy ciśnieniowej. Później wtłacza się tam suche powietrze. W przypadku starszego budownictwa osuszanie po zalaniu odbywa się przede wszystkim za pomocą metody kondensacyjnej.
Osuszanie po zalaniu – najważniejsze wskazówki
Jeśli Twoje mieszkanie uległo większemu zalaniu, to konieczne będzie nie tylko osuszanie, lecz także dokonanie selekcji. Zwykle po takim incydencie powinniśmy wyrzucić materace, kołdry, poduszki, tapicerowane meble, dywany i wykładziny. W ich przypadku bardzo ciężko będzie usunąć wilgoć, a nawet może okazać się to niemożliwe.
Z kolei w przypadku drewnianych mebli, czy urządzeń RTV i AGD należy je zabezpieczyć niezwłocznie po wystąpieniu zalania. Wówczas istnieje szansa, że uda nam się je ochronić przed wodą na czas. Oczywiście kluczowe jest ich sprawne osuszanie.
Osuszanie po zalaniu powinno również służyć ochronie przed kolejnymi incydentami. Właśnie dlatego nierzadko decyduje się o zastosowaniu iniekcji. Metoda ta polega na wprowadzeniu do ściany masy iniekcyjnej, która stanowi zabezpieczenie przed wilgocią.