Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla aktywności online. O czym zatem pamiętać, aby uchronić się przed niepożądanym działaniem innych osób oraz przed cyberatakami?
Tylko bezpieczne hasła
Korzystając z portali społecznościowych, poczty online czy bankowości elektronicznej, należy koniecznie zadbać o silne i bezpieczne hasła. Powinny się one składać z minimum 12 znaków. Świetnie zdają tu egzamin długie frazy składające się z kilku wyrazów, niekoniecznie w języku polskim. Hasła te muszą być łatwe do zapamiętania dla właściciela kont, ale trudne do odgadnięcia dla przestępców. Przy tej okazji pojawia się ważna uwaga: w żadnym razie nie wolno zapisywać haseł w dostępnych miejscach oraz podawać ich osobom trzecim.
Dwuskładnikowe uwierzytelnienie
Silne hasło nie jest jedyną metodą dbania o bezpieczeństwo w sieci. Dobrze sprawdza się dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Polega ono na tym, że oprócz wpisania hasła przy logowaniu się na różne strony trzeba także np. podać kod przychodzący w wiadomości SMS. Takie rozwiązanie znacznie utrudnia cyberprzestępcom włamywanie się na konta użytkowników sieci.
Sprawdzony dostawca internetu
Bezpieczny internet w Krakowie oraz w innych miastach to internet dostarczany przez pewną, sprawdzoną i godną zaufania firmę. Przy wyborze dostawcy internetu lepiej nie kierować się tylko i wyłącznie ceną – jakość usług odgrywa w kontekście bezpieczeństwa niezwykle istotną rolę. W tym miejscu wypada wspomnieć o paru ważnych kwestiach. Są to: zmiana hasła producenta routera na własne hasło, nadanie swojej sieci indywidualnej nazwy oraz utworzenie sieci, z której będą korzystać tylko goście. Na czas nieobecności w domu sieć Wi-Fi najlepiej jest wyłączać. Warto też upewnić się, czy router jest wyposażony w funkcję WPS – zalecane jest jej wyłączenie w ustawieniach urządzenia. Włączyć trzeba natomiast zaporę sieciową, niemniej jeśli router jej nie ma, wystarczy zainstalować w systemie operacyjnym specjalną zaporę.
Włącz VPN
Korzystanie z VPN-ów nie jest wśród Polaków standardem, a szkoda. Wirtualne sieci prywatne podnoszą bowiem poziom bezpieczeństwa w sieci. Stosuje się je nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na laptopach i smartfonach. VPN-y zmieniają adresy IP, co daje wrażenie, że użytkownik korzysta z sieci z innej lokalizacji aniżeli rzeczywista jego lokalizacja.
Unikaj publicznego Wi-Fi
Korzystanie z darmowego Wi-Fi w centrach handlowych, na lotniskach czy w innych miejscach publicznych jest bardzo kuszące, ale dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się tego robić. Dlaczego? Powód jest prosty. Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy przestępcy podszywają się pod hotspoty w takich właśnie miejscach. Tworzą sieci w taki sposób, żeby wyglądały na bezpieczne – logowanie się do nich grozi utratą cennych danych.