Przybliżymy dziś kwestie warte zainteresowania i powiemy o kosztach związanych z prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego dla firmy.
Darmowe konta firmowe
W niektórych firmach wystarczy posiadanie rachunku bankowego niezbędnego do płatności dla ZUS czy urzędu skarbowego, inni przedsiębiorcy korzystają z szerokiej oferty produktów finansowych, które mogą usprawniać pracę. Warto porównać oferty różnych banków, aby wybrać coś odpowiedniego.
Zdarza się, że niektóre banki naliczają opłaty za część swoich usług. Czasem jest możliwość uzyskania atrakcyjnej premii za zarekomendowanie znajomym banku.
Istotnym wyzwaniem dla wielu właścicieli firm – zarówno na starcie funkcjonowania, jak i w późniejszych okresach – jest zdobycie środków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Warto więc dokładnie przeanalizować, co do zaproponowania mają instytucje finansowe. Wśród instrumentów finansowych znajdujących się w ofertach banków znajdują się m.in. kredyty, konta z limitem, karty kredytowe, leasing czy faktoring.
Najbardziej popularnym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest kredyt gotówkowy. To metoda finansowania, o którą wnioskuje wielu właścicieli firm. Jeśli właśnie rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej, na pewno pomocny może być ranking kont firmowych. Takie zestawienia warto analizować na bieżąco, ponieważ oferty banków zmieniają się dość dynamicznie.
Dostęp do pieniędzy na wiele sposobów
Przedsiębiorca poszukujący łatwego dostępu do pieniędzy, może korzystać z takich produktów, jak karty kredytowe oraz rachunki z limitem.
Karta kredytowa to możliwość uzyskania dodatkowej gotówki podczas zakupów w sklepie bądź przy wypłacie z bankomatu. Każda karta kredytowa posiada określony limit, uzależniony głównie od dochodów klienta oraz jego zdolności kredytowej. Wraz z przyznaniem konkretnego limitu, banki często ustalają określony okres spłaty, który może wynosić nawet dwa miesiące.
Na rynku są obecnie darmowe konta firmowe, które przyciągają swoją ofertą nowych przedsiębiorców. Czasem jest tak, że bezpłatne są niektóre elementy konta bankowego – np. wydanie karty płatniczej może być darmowe, ale tylko przez określony czas, np. rok. Zdarza się też tak, że niektóre czynności po wykorzystaniu darmowego limitu stają się płatne, np. 5 darmowych przelewów w miesiącu, a od każdego następnego naliczana jest już opłata. Rozsądnie jest więc przeanalizować dokument o nazwie „Tabela opłat i prowizji”. To jasny zapis tego, za co trzeba będzie zapłacić.