Chopin „zagości” w podziemnym Muzeum – 9 października 2010 r.

Projekt „Solny Nokturn Wieliczka 2010” przygotowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i Polskim Towarzystwem Straussowskim zbliża się do punktu kulminacyjnego 9 października 2010 r. kiedy to zostanie odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, otwarta wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina" i odbędzie się ostatni koncert „Chopin symfoniczny”.
PODZIEMNA EKSPOZYCJA MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH: GODZ. 17.30
Pomnik Fryderyka Chopina autorstwa prof. Bronisława Chromego, stanie się już wkrótce kolejną podziemną atrakcją turystyczną Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Warto podkreślić, że to jedyny w Polsce monument kompozytora, który znajdzie się  tak głęboko bo aż 135 m pod ziemią. Będzie on przypominał o sławnym rodaku – ikonie Polski w świecie, jego obecności w kopalni a także o jego muzyce, która nie zna granic, zyskuje coraz większe grono miłośników i jest nieustającą inspiracją dla innych.
Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 9.10 – 14.11.2010 r.
Jaką kopalnię zwiedził genialny kompozytor 24 lipca 1829 r.? Co z tamtej trasy może zobaczyć dziś turysta? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina”. Artysta zobaczył zupełnie inną kopalnię ciemną i groźną z odgłosami prowadzonej eksploatacji mającą jednak swój niepowtarzalny kopalniany urok, którego dziś próżno szukać. Z obecnie zwiedzanych wnętrz na pewno był w kaplicy Świętego Antoniego. Wielkoformatowe fotografie zachowanych grafik umożliwią spacer tamtą,  już nieistniejącą a jakże piękną trasą. Będzie można się też dowiedzieć jak wyglądał ceremoniał zwiedzania. Jednym z jego elementów był wpis do księgi zwiedzających. Początkowo turystów wpisywali urzędnicy, potem wpisywali się osobiście turyści i dzięki temu Muzeum jest w posiadaniu księgi z autografem Fryderyka Chopina. Co ciekawe Austriacy nazywali ją księgą obcych. Co myślał, co czuł, czy się bał i czy zainspirowały go wielickie podziemia do skomponowania nowych utworów? Tego niestety nie wiemy.
                                              
KOMORA „WARSZAWA”  KONCERT:   GODZ. 19.00 
O tym, że muzyka Fryderyka Chopina jest żywa i inspiruje przekonają się ci, którzy wysłuchają koncertu „Chopin symfoniczny”, kończącego muzyczną część projektu „Chopin w 3 odsłonach”.           W przeciwieństwie do wcześniejszych koncertów w ramach Solnego Nokturnu melomani uczestniczyć będą w czymś co jest zupełnie nowe i nowatorskie. Specjalnie dla tego koncertu trzech kompozytorów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii skomponowało utwory, dla których punktem wyjścia są oczywiście dzieła mistrza. Wykona je Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierunkiem maestro Jerzego Sobeńko w komorze “Warszawa”.
Warto w tych wydarzeniach uczestniczyć.
 
Informacja/sprzedaż biletów: Kraków – Punkty InfoKraków,
– ul. Św. Jana 2,
– Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych
Wieliczka: Biuro Obsługi Turystów Muzeum, Park Kingi 6, 32-020Wieliczka, Tel.: 012 278 58 49, E – mail: informacja@muzeum.wieliczka.pl
Dział Organizacji Imprez Kopalni Soli „Wieliczka”, ul. Daniłowicza 10, tel.: 012 278 73 02
 
Organizatorzy projektu: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnia Soli „Wieliczka” i Polskie Towarzystwo Straussowskie
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Chopin 2010                                                                                                                                     
Projekt  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego                                           
Patronat medialny:
TVP Kraków, Poslka Gazeta Krakowska, Polska The Times, Rmf Classic

Czterogwiazdkowy Scandic Wocław usytuowany jest w centrum miasta. Dogodny dojazd z autostrady A4/A8, niewielka odległość (12 km) od lotniska im. Mikołaja Kopernika oraz umożliwiający przebycie pieszo dystans do Głównego Dworca Kolejowego PKP, zapewniając uczestnikom komfort szybkiego dotarcia na miejsce spotkania.
Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu (wi-fi) w całym hotelu.

Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO usytuowane jest w parku nadmorskim, przy deptaku spacerowym, w odległości 100 metrów od morza i piaszczystej plaży, pośród unikalnej zieleni.

Hotel jest położony w samym sercu Warszawy, zaledwie kilka kroków
od Pałacu Kultury i Nauki, centrów biznesowych, kulturalnych
i turystycznych, przy skrzyżowaniu głównych ulic Warszawy -
Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich.