Biznes turystyczny w Polsce – turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa w Polsce dużej mierze opiera się na przyjazdach zagranicznych gości z innych krajów świata. Przyjazdy te w przeważającej większości dotyczą osób uczestniczących w targach i wystawach, a nie jak można by przypuszczać w celach czysto turystycznych.

Dokonując analizy sektora turystycznego w Polsce nasuwa się kilka kluczowych pytań, a mianowicie: z jakich krajów świata mamy w ciągu roku najwięcej gości, w jakim celu przyjeżdżają do Polski oraz ile wydają pieniędzy na noclegi w hotelach oraz ogólnie w restauracjach i na rekreację oraz rozrywkę?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki pod koniec 2006 roku wynika, iż do Polski przyjechało blisko 16mln osób,  w tym aż ponad 4 mln turystów zadeklarowało służbowy lub biznesowy cel podróży. Pozostała część badanych przyjazdów miała charakter czysto turystyczny, lub dotyczyła odwiedzin rodziny, korzystania z zabiegów lekarskich, czy w końcu robienia zakupów. Wynika z tego, iż to właśnie niedoceniany przemysł targowy w Polsce ma swój największy udział w przyciąganiu zagranicznych gości do naszego kraju. Pamiętać należy także o tym, iż biznesowi goście zza granicy bardzo chętnie korzystają z takich hoteli i ośrodków, gdzie do dyspozycji oprócz nowoczesnych sal konferencyjnych, sal restauracyjnych mają także basen oraz SPA. Dzieje się tak, dlatego, iż turyści przyjeżdżający załatwiać sprawy służbowe pragną także skorzystać z odnowy biologicznej oraz chociaż w minimalnym stopniu poznać historię, zabytki oraz krajobraz odwiedzanego kraju.

Charakteryzując przyjazdy turystów zza granicy w czołówce znajdują się goście z krajów Unii Europejskiej i to właśnie oni pozostają w naszym kraju najdłużej jednocześnie korzystając z największej ilości noclegów. Odwiedzają oni w przeważającej większości województwa: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie oraz łódzkie.

 

Turyści odwiedzający nasz kraj także ci biznesowi zdecydowanie poddali krytyce ceny za noclegi oraz usługi rekreacyjne, przy tym ostro krytykowali stan sanitarny wielu odwiedzanych hoteli oraz pensjonatów. Sporo zastrzeżeń dotyczyło także stanu naszych dróg. Widać z tego jasno, iż turyści skłonni są odwiedzać Polskę, ale ich oczekiwania, co do poziomu świadczonych usług nadal pozostawiają nas w tyle turystycznym.     

 

Warto już teraz wyciągnąć wnioski napływające do nas od naszych zagranicznych gości, aby poprawić jakość świadczonych usług w dziedzinie turystyki. Należy pamiętać także o tym, iż rynek targów w Polsce stale się powiększa, a dzięki temu ilość zagranicznych gości przyczynia się do większych dochodów branży turystycznej.

 

M-S-M

Mieszczący się na wyspie okolonej fosą zamek wraz z 12 ha parkiem był w przeszłości jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Był siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego oraz książąt Sułkowskich. Sale paradne zamku wraz z wystawami eksponatów są udostępnione dla zwiedzających. Zamek jest obiektem konferencyjnym i miejscem organizacji wszelkiego rodzaju imprez firmowych i prywatnych. Posiada hotel w kategorii 3* oraz własną gastronomię z obszerną restauracją.

Radisson Blu Hotel & Residences Zakopane to wyjątkowy kompleks hotelowy położony u podnóża Tatr, na wzniesieniu - Antałówce – co pozwala na rozkoszowanie się malowniczymi, górskimi krajobrazami z okien pokoi hotelowych.

Położone w nowoczesnym biurowcu Brama Zachodnia, Centrum Konferencyjne WEST GATE to miejsce stworzone z myślą o biznesowych i edukacyjnych wydarzeniach na najwyższym poziomie. Do dyspozycji gości jest osiem nowoczesnych sal konferencyjnych, które można dowolnie aranżować dzięki modułowej konstrukcji. Jasne wnętrza z dostępem do światła dziennego, zaawansowane technologie multimedialne oraz wygodna lokalizacja w pobliżu Placu Zawiszy sprawiają, że organizacja spotkań, szkoleń czy konferencji staje się wyjątkowo komfortowa i efektywna.