Co musisz wiedzieć o masztach flagowych?

Główną rolą masztów jest godne wyeksponowanie flag różnego typu.

Można umieścić na nich flagę państwową (w Polsce stanowiącą jeden z symboli narodowych), jak również flagę reklamową – informującą o profilu działalności konkretnego przedsiębiorstwa oraz obowiązujących promocjach. Flagi na masztach górują nad daną przestrzenią, przez co są doskonale widoczne nawet z dużej odległości.

 

Maszty – najpopularniejsze lokalizacje

Maszty, na których powiewa biało-czerwona flaga najczęściej można zaobserwować w okolicach większości budynków użyteczności publicznej. To przede wszystkim siedziby organów administracji rządowej i samorządowej, obiekty kulturalne, placówki oświatowe, uczelnie wyższe oraz punkty opieki zdrowotnej. Coraz częściej maszty flagowe montuje się także na terenach prywatnych (w przydomowych ogrodach, czy na podwórkach). Polska flaga państwowa wisi tam okresowo – najczęściej w związku z rocznicami ważnych wydarzeń dla historii naszego kraju, które odbywają się zwłaszcza w maju, sierpniu oraz listopadzie.

Natomiast flagi o charakterze reklamowym znajdują swoje miejsce zwłaszcza przy siedzibach różnych przedsiębiorstw. Rozmieszczone na nich nadruki przedstawiają zwykle logo i nazwę firmy, a niekiedy także wskazują na branżę, w jakiej działa dany podmiot gospodarczy, oraz rodzaj prowadzonej działalności. Maszty flagowe z windtrackerem pełnią funkcję informacyjną dla klientów i pozwalają wyróżnić się pośród konkurencji – szczególnie jeśli są umieszczone przed budynkiem, w którym swoje biura ma kilka przedsiębiorstw.

 

 

Z jakich materiałów wytwarza się maszty flagowe?

Ze względu na rodzaj materiału zastosowanego do produkcji masztów flagowych, wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje – maszty aluminiowe oraz kompozytowe:

  • Te pierwsze cechują się wysoką uniwersalnością, żywotnością oraz prostotą montażu. Maszty z aluminium są również odporne na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim takich jak: deszcz, śnieg, czy niskie oraz wysokie temperatury.
  • Drugi typ masztu wyróżnia się interesującym budulcem. Jest nim kompozyt, czyli materiał o niejednolitej strukturze, złożony z co najmniej dwóch elementów cechujących się innymi właściwościami. Praktyka pokazuje, że taki model masztu flagowego jest jeszcze bardziej wytrzymały niż jego aluminiowy odpowiednik.

 

Montaż masztu flagowego – jakich błędów unikać?

W kontekście zamontowania masztu flagowego dowolnego typu największe znaczenie ma dokonanie tego w sposób solidny oraz trwały. Wszystko po to, aby taka konstrukcja była w pełni bezpieczna i nie stanowiła zagrożenia dla osób oraz obiektów znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu. A nieprawidłowa instalacja może doprowadzić do tego, że nawet niewielki podmuch wiatru doprowadzi do złamania masztu lub jego przewrócenia.

W związku z tym, osadzeniem w podłożu masztu flagowego powinny zająć się przynajmniej dwie osoby. W tym celu muszą one przygotować betonowy fundament o odpowiednich wymiarach. Jego głębokość oraz średnica ma być dopasowania do właściwości charakteryzujących konkretny model masztu flagowego. Zależność jest prosta – im wyższy maszt, tym większa jego część powinna być zamocowana w gruncie.

 

 

Maszty flagowe – podsumowanie

Stałym elementem miejskiej przestrzeni stały się ostatnimi czasy maszty. Bydgoszcz, Toruń, czy Grudziądz to tylko przykładowe lokalizacje, w których można je spotkać. Jeśli chodzi o rodzaje wykorzystywanych tam masztów flagowych, to najpopularniejsze są: standardowe, typu windtracker, na zamek oraz z korbą.

Maszty flagowe pełnią w tych lokalizacjach różnorodne funkcje, w związku z czym montuje się modele o różnych wysokościach. Najczęściej jest to 6, 8, 10 lub 12 metrów. Należy pamiętać, aby do tego parametru dopasować wymiary flagi, ponieważ zbyt duży kawałek materiału może okazać się dominującym obciążeniem, doprowadzającym do zachwiania się stabilności całej konstrukcji.

Źródło zdjęć: freepik.com

Hotel Węgierki położony jest w odległości 50 km od Poznania. Jest nowoczesnym obiektem, który został stworzony z myślą o komforcie wypoczynku. Korzystne położenie, oraz spokojna okolica sprawiają, że nasz obiekt to idealna baza noclegowa.

Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie oferuje wynajem sal wykładowych,pracowni komputerowych i auli. Szkoła umożliwia organizację konferencji,sympozjów, szkoleń i spotkań rekrutacyjnych.