Smoła węglowa – właściwości
Smoła węglowa w temperaturze pokojowej jest czarną, mazistą cieczą. To mieszanina setek różnych związków chemicznych, głównie organicznych. Ze względu na złożoność składu smołę węglową poddaje się dalszej obróbce – destylacji, która dzieli smołę na wiele nowych frakcji o innych składach i właściwościach. Podczas destylowania otrzymuje się około 40% olejów smołowych – resztę stanowi tak zwany pak. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://remont-domu.pl/
Najważniejsze, znajdujące najszersze zastosowanie oleje węglowe to:
- olej lekki o składzie podobnym do benzolu,
- oleje średnie – karbolowy (fenolowy) oraz naftalenowy,
- oleje ciężkie – płuczkowy i acenaftenowy,
- olej antracenowy ,
- olej chryzenowy .
Po oddzieleniu poszczególnych olejów obróbce poddaje się także pak. Jest to wprawdzie mieszanina trudna do rozdzielania, ale opłaca się jej wykorzystywanie do pozyskiwania pirydyny, chryzanu oraz kilku innych węglowodorów wyższych.
Smoła węglowa – zastosowanie
Smoła węglowa ze względu na bogactwo związków organicznych, głównie wyższych z grupy aromatycznych znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, a dokładnie w farmacji jako Prodermina. Jest to ciecz o ciemnym zabarwieniu (cienko rozsmarowana jest żółtobrunatna), woni przypominającej naftalen. Całkowicie rozpuszcza się w benzenie i chloroformie, częściowo w eterze i alkoholu etylowym (spirytusie). Dobrze miesza się z olejami, tłuszczami, wazeliną.
Na bazie smoły węglowej produkuje się leki stosowane w dermatologii. Leki wykazują silne działanie keratoplastyczne (tworzenie nowych warstw naskórka), przeciwświądowe i odkażające.
Prodermina podawana w wysokich stężeniach wywołuje proces odbierania tlenu z komórek zmienionych chorobowo.
Różnego rodzaju maści, pasty, płyny służą do leczenia łuszczycy, grzybic, wyprysków, liszajów, świerzbiączki.
Obecnie smołę węglową w postaci nieprzetworzonej stosuje się niemal wyłącznie w lecznictwie zamkniętym z dużą ostrożnością ze względu na kancerogenne działanie niektórych jej składników.
Dla celów leczniczych używa się mniejszych stężeń wysokooczyszczonej smoły węglowej odbarwionej.
Po wyodrębnieniu ze smoły węglowej wszystkich użytecznych składników to co pozostaje znajduje zastosowanie głównie w budownictwie (smoła dachowa jako spoiwo, materiał izolacyjny), drogownictwie (remont i budowa nowych nawierzchni) oraz do lakierowania żelaza.
Smoła jako spoiwo i izolator stosowana była powszechnie w budownictwie przez wiele setek lat – jeszcze niedawno przez niemal cały wiek dwudziesty. Dzisiaj nadal znajduje wiele zastosować, ale ze względu na pojawienie się na rynku lepików łatwiejszych w użyciu i wydajniejszych powoli odchodzi do historii.
Artykuł powstał we współpracy z https://meblewdomu.pl/
undefined