Kto może być spadkobiercą?
Zwykle do spadkobrania dochodzi na podstawie ustawy. Kodeks cywilny wskazuje, że spadkobiercami w pierwszej kolejności są dzieci i małżonek osoby zmarłej. Jeśli jednak zmarły nie miał potomstwa, do spadku po nim uprawnieni są jego rodzice, a w przypadku, gdy zmarli wcześniej, na ich miejsce wchodzi rodzeństwo spadkodawcy. Wielkość udziału spadkowego zależy od tego, ile jest osób uprawnionych. W przypadku jednak, gdy małżonek dziedziczy wraz z dziećmi, jego udział nie może być niższy niż 1/4. Z kolei w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił dzieci, udział małżonka wynosi 1/2.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy spadkodawca postanowił uregulować kwestie majątkowe jeszcze za swojego życia. Spisanie testamentu- niezależnie od tego, czy pismem odręcznym, czy też u notariusza, zmienia sposób dziedziczenia. Ważnie sporządzenie ostatniej woli wyłącza dziedziczenie ustawowe. Spadkodawca w swej ostatniej woli decyduje o tym, kto będzie po nim dziedziczył i w jakiej proporcji. Za sprawą zapisu windykacyjnego, może także zdecydować, który konkretny przedmiot (np. nieruchomość) stanie się z chwilą jego śmierci, własnością wskazanej osoby. W testamencie można również zastrzec wolę, by spadkobierca przekazał jakąś drobną rzecz wybranej osobie.
W przypadku spadkobrania na podstawie testamentu, małżonek oraz dzieci spadkodawcy (a w ich braku rodzice), mają prawo do zachowku po zmarłym. Stanowi on co prawda jedynie część spadku, który przypadłby na podstawie ustawy, jednak w niektórych sytuacjach może się okazać, że jest to znaczna kwota. Jeśli spadkobiercy nie zechcą wypłacić sumy odpowiadającej wartości zachowku, możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego.
Podsumowując, wskazać należy, że do spadkobrania może dojść na podstawie:
- ustawy
- testamentu.
Niezależnie od tego jednak, w każdym przypadku, do dysponowania majątkiem po zmarłym, konieczne jest przeprowadzenie postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
Jak przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Jeśli chodzi o stwierdzenie nabycia spadku, to wskazać należy, że jest to niekiedy czasochłonny proces, wymagający zgromadzenia szeregu dokumentów i formalności. Warto wówczas sięgnąć po profesjonalną pomoc Kancelaria adwokacka Warszawa .
Co do zasady, istnieją dwie drogi, które doprowadzą do uzyskania odpowiedniego orzeczenia:
- postępowanie sądowe
- notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Postępowanie sądowe wiąże się z dość niską opłatą, jednak często czas oczekiwania na wydanie rozstrzygnięcia to kilka-kilkanaście miesięcy. W przypadku notariusza, bezwzględnie wymagane jest zgromadzenie przynajmniej danych adresowych wszystkich spadkobierców.
Jak wynika z powyższego, oba te postępowania mają swoje plusy i minusy, warto w związku z tym rozważyć, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze w konkretnej sytuacji. Często konieczna może okazać się konsultacja z profesjonalnym adwokatem.