Czego Polacy chcą się nauczyć?

Początek roku szkolnego i akademickiego to zwykle również czas rozpoczynania cyklów różnego rodzaju kursów, konferencji i szkoleń. W sondażu przeprowadzonym na przełomie września i października TNS OBOP zapytał Polaków o kursy i szkolenia, w których sami chcieliby uczestniczyć oraz takie, które polecaliby młodzieży wkraczającej obecnie w dorosłe życie.

Początek roku szkolnego i akademickiego to zwykle również czas rozpoczynania cyklów różnego rodzaju kursów, konferencji i szkoleń. W sondażu przeprowadzonym na przełomie września i października TNS OBOP zapytał Polaków o kursy i szkolenia, w których sami chcieliby uczestniczyć oraz takie, które polecaliby młodzieży wkraczającej obecnie w dorosłe życie.

 

PREFEROWANE KURSY

 

Największe zainteresowanie Polaków, gdy zaproponujemy im możliwość skorzystania z jednego kursu, budzą trzy rodzaje szkoleń: kurs komputerowy wskazuje ponad jedna piąta (22%) społeczeństwa, prawie jedna piąta (19%) badanych chciałoby skorzystać z kursu języka obcego, a niewiele mniej – 17% osób – zainteresowanych jest kursem prawa jazdy. Niemal co czwarty Polak (23%) nie jest skłonny do zdobywania nowych umiejętności – tyle osób deklaruje brak zainteresowania jakimkolwiek kursem.

 

O wiele mniejszym zainteresowaniem cieszyłyby się kursy lub szkolenia oferujące zdobycie innych umiejętności: 5% Polaków chciałoby się nauczyć gotowania, 4% mieszkańców naszego kraju zainteresowanych jest kursem tańca, a 3% – nauką kroju i szycia. Pozostałe zaproponowane szkolenia nie wzbudziły zainteresowania badanych. Ogólne zainteresowanie szkoleniami (bez względu na to, jaki kurs jest wybierany) jest tym większe, im lepsza ocena własnej sytuacji materialnej. Chęć zdobywania nowych umiejętności wyrażają częściej niż pozostali: osoby poniżej 50 roku życia, badani z wykształceniem średnim i wyższym, kierownicy, specjaliści, prywatni przedsiębiorcy, pracownicy fizyczno-umysłowi, uczniowie i studenci, robotnicy i bezrobotni, osoby aktywne zawodowo, mieszkańcy największych miast, a także ci, w których gospodarstwie domowym są dzieci poniżej 18 roku życia. Natomiast starsi, osoby z wykształceniem podstawowym, mieszkańcy wsi, bierni zawodowo, badani niezadowoleni ze swej sytuacji materialnej relatywnie najczęściej deklarują, że nie interesuje ich żaden kurs ani szkolenie.

 

 

CZEGO POWINNA NAUCZYĆ SIĘ MŁODZIEŻ?

 

Wyniki sondażu TNS OBOP wskazują, że – w opinii ponad połowy Polaków – najważniejsze umiejętności, które powinna zdobywać młodzież to znajomość języków obcych i obsługi komputera, takie kursy doradzałoby młodym ludziom odpowiednio 55% i 54% społeczeństwa. Kilkakrotnie mniej – 16% badanych – polecałoby młodzieży kurs prawa jazdy.

Interesujące jest, że niemal tyle samo osób dostrzega potrzebę skierowania młodych ludzi na kurs dobrych manier, grzecznego zachowania się (15%) oraz poszukiwania pracy i autoprezentacji (12%). Kursy i szkolenia oferujące nabycie innych umiejętności, takich jak np. taniec, gra na instrumencie muzycznym, czy bardziej praktycznych, jak gotowanie i szycie, polecają młodym ludziom tylko nieliczni.

 

Źródło: TNS OBOP

Ośrodek STARY MŁYN to Hotel Młynarz, zespół komfortowych, całorocznych domków, Karczma Młynarzówka i sale konferencyjne. Stary Młyn położony jest w malowniczym, zielonym rozlewisku Prosny, na skraju historycznej miejscowości Bolesławiec k. Wieruszowa - osady założonej w 1266 roku przez Księcia Kaliskiego Bolesława Pobożnego.

Q Hotel Plus Wrocław Bielany to idealne miejsce na konferencję.To najnowszy i największy z obiektów sieci Q Hotel. Zlokalizowany w pobliżu węzła komunikacyjnego, liczący 201 pokoi i 3700 m² powierzchni eventowej hotel zalicza się do najbardziej funkcjonalnych obiektów konferencyjnych w Polsce.

Pensjonat Wulpink to malowniczo położony obiekt nad Jeziorem Wulpińskim. Jest to urokliwe miejsce, idealne dla wszystkich, którzy szukają kameralnego miejsca do wypoczynku, a także dające znakomite warunki dla uprawiania sportów wodnych, jak i wszelkich innych form rekreacji w zielonym otoczeniu i bliskim kontakcie z naturą.