Kolejny dzień obrad w Poznaniu przyniósł kolejne rezultaty. Omawiane były m.in. kwestie CDM i planu pracy na 2009 r . Minister Maciej Nowicki, Prezydent COP 14, prowadził dziś 2 sesje plenarne. Uczestniczył także w szeregu wielostronnych spotkań.
Istotną rolę w czasie obrad 4 grudnia podczas COP 14 odgrywał CDM (Clean Development Mechanizm) i możliwości jego usprawnienia w przyszłym nowym porozumieniu. Ogólnie mechanizm CDM spotkał się z dużą krytyką, która dotyczyła procedur funkcjowania, dostępności środków, dystrybucji geograficznej czy braku konkurencyjności w stosunku do innych mechanizmów. Kraje azjatyckie i afrykańskie zgłosiły także pomysł włączenia CCS (Carbon Capture and Storage) do regulacji CDM.
Szersze popracie na forum COP 14 zyskują podejścia sektorowe redukcji CO2 (np. dotyczące przemysłu, transportu), jednak podkreśla się, że metody ich stosowania powinny być policzalne i możliwe do zweryfikowania.
Prowadzone są także pierwsze ustalenia na temat planu pracy w 2009 r. Na razie mają one głównie charakter techniczny.
W czasie obrad pojawił się wątek integrowania interesów państw, których gospodarka opera się na węglu – m.in. poprzez ideę utworzenia Funduszu Węglowego. Konieczne jest doprecyzowanie zasad jego ewentualnego funkcjonowania.
Aktualizowane codziennie statystyki wskazują na 189 krajów zarejestrowanych jako uczestnicy i 488 organizacje – obserwatorów. Łączna liczba uczestników akredytowanych utrzymuje się na poziomie ponad 11000.
Prezydentem obrad COP 14 w Poznaniu jest Prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska. Ministerstwo Środowiska było także głównym koordynatorem przygotowań Polski do szczytu po stronie polskiej.
Źródło:www.cop14.gov.pl