Rodzaje żelazek
Najstarszym modelem jest żelazko tradycyjne, które działa siłą nacisku i wysoką temperaturą, ale nie wytwarza pary. Jego zalety to długi czas utrzymywania nastawionej temperatury, a przede wszystkim niska cena. Ciekawą propozycją może być żelazko turystyczne, które najczęściej ma mniejszą stopę niż w przeważającej części żelazek, a przez to zajmuje mniej miejsca w walizce.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest żelazko parowe, które posiada wbudowany nieduży zbiornik na wodę i ma już system wytwarzania pary. Temperatura stopy zamienia wodę w parę, a para zmiękcza tkaniny i skutecznie rozprasowuje tkaniny. Jest to najczęściej kupowany typ urządzenia do prasowania, dlatego producenci rozwijając ten produkt dodali do niego wiele przydatnych funkcji, takich jak system antywapienny, blokadę kapania, automatyczne wyłączanie, czy specjalne nakładki na stopę pozwalające uniknąć wyświecanie się ubrań.
Pośród głównych producentów żelazek znajdują się Philips, Tefal i Bosch, chociaż jest też sporo innych firm oferujących różne urządzenia do prasowania. Najbardziej zaawansowane modele posiadają także funkcje prasowania w pionie oraz możliwość prasowania na jednym, optymalnym poziomie temperatury – ponieważ całą skuteczność prasowania zapewnia duża ilość pary wtłaczanej w tkaninę, aby przywrócić włókna do ich naturalnej struktury i kształtu.
Żelazko – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
By wybrać najlepsze żelazko, należy zapoznać się z parametrami technicznymi oferowanych modeli i wybrać model dopasowany do własnych preferencji. Pierwszym elementem który należy rozważyć jest rodzaj stopy, jaką posiada żelazko. Najczęściej stosowanym jest powierzchnia ceramiczna, ale są też stopy ze stali nierdzewnej, aluminium i innych wysokiej jakości materiałów. Ważna jest także moc żelazka, od której zależy szybkość nagrzewania się i siła podtrzymywania ciepła stopy. Istotna jest także pojemność zbiornika na wodę, aby wystarczyło jej nawet na długie prasowanie oraz ilość wyrzutu pary podczas prasowania, który rozmiękcza prasowaną tkaninę. Warto zwrócić też czy żelazko ma opcję antywapienną, dzięki której filtruje wodę, wychwytuje cząsteczki kamienia i zatrzymuje je. Dzięki temu cząstki kamienia nie osiadają we wnętrzu żelazka, nie obniżają jego efektywności i nie przedostają się przez otwory parowe na zewnątrz, co mogłoby skutkować poplamieniem prasowanych ubrań.
Wybierając żelazko parowe warto zwrócić także opinie klientów, którzy już je zakupili. Warto również zapoznać się z testami urządzeń. Nowoczesne żelazka posiadają wiele zróżnicowanych atutów, które z pewnością podniosą komfort prasowania.