Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej szkolą swoich pracowników ,a pracownicy z kolei postrzegają dokształcanie zawodowe jako inwestycję w rozwój osobisty i wyróżnienie. Nadal jednak przeszkolenie pracownika to znaczący koszt dla pracodawcy, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd wciąż zbyt małe zainteresowanie szkoleniami wśród tych właśnie firm – najbardziej narażonych na rynkową eliminację.
Badanie rynku małych i średnich przedsiębiorstw wykazuje, że firmy z tego sektora charakteryzują się najniższą w Europie “przeżywalnością”. Co druga firma znika z rynku w ciągu pierwszych 3 lat działalności. Jedną z przyczyn jest niewątpliwie brak wystarczających umiejętności oraz kompetencji, zarówno zarządzających, właścicieli, jak też pracowników tego sektora.
Jakie zatem są przeszkody uniemożliwiające firmą korzystanie ze szkoleń? Na pierwszym miejscu stawiane są zbyt wysokie koszty szkoleń oraz ich program, rzadko dostosowany do potrzeb małych i średnich firm. W przypadku szkoleń częściowo refundowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, przedsiębiorcy narzekają na rozbudowaną biurokrację, w której są zagubieni. Kolejną przeszkodą jest okrojony czas wolny, jakim dysponują małe firmy oraz brak kadry zastępczej – w firmie zatrudniającej kilka osób absencja każdego pracownika poważnie utrudnia jej funkcjonowanie. Zdecydowana większość małych i średnich firm nie posiada także tak zwanego rocznego planu szkoleniowego, co odbija się negatywnie na ich długookresowej konkurencyjności. Nie może być, bowiem mowy o długotrwałym sukcesie firmy bez prognozowego postrzegania jej na rynku.
Obecnie szkolenia e-learningowe należą do najnowocześniejszych form zdalnego nauczania. Użytkownicy tak zwanych platform e-learningowych doceniają ich możliwości dydaktyczne oraz wysoko cenią możliwości multimedialne, które uatrakcyjniają cały proces uczenia, czyniąc go bardziej interesującym. Najważniejszą korzyścią płynącą z używania systemu, zarówno dla uczestników szkoleń jak i instytucji korzystających z e-learningu, jest niski koszt prowadzenia pojedynczego szkolenia. Zajęcia on-line są o wiele tańsze od tradycyjnych i prostsze w organizacji. Wymagają od uczestników jedynie komputera i łącza internetowego oraz chęci do nauki.
Źródło: eGospodarka.pl
M-S-M