Europejskie Dni Dziedzictwa w wielickim Muzeum

„Od pomysłu do przemysłu” pod takim hasłem będzie się odbywać kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w dniach 18-19 września.

Ta godna inicjatywa już kolejny raz wpisuje się w kalendarz wydarzeń Muzeum. W tym roku slogan „Od pomysłu do przemysłu” stał się inspiracją do pokazania w jaki sposób na przestrzeni wieków kształtowała się technologia produkcji soli warzonej, a także jakie przemiany zachodziły w maszynach służących do transportu pionowego. Na gości będą czekały również ciekawe konkursy, pokazy multimedialne oraz filmy. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności i sól uwarzyć. Wydarzenie będzie się odbywało na Zamku Żupnym – budowli powstałej w XIII w. jako budowla obronna a zarazem siedziba zarządu Żupy, jedyny tego typu zabytek w Polsce. Obecnie mieści się tu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Warto przypomnieć, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt kulturalny w Europie, który co roku przyciąga miliony Europejczyków.

Wstęp bezpłatny!               

W programie:

godz. 9.00 – 17.00   (przez cały czas trwania imprezy)

Zwiedzanie kompleksu zamkowego, pokaz dawnego warzenia soli na dziedzińcu zamkowym –  możliwość wykonania fotografii w stroju warzycza
 
1. Zabawa w  warzenie soli – „kurs” warzenia soli prowadzony przez instruktora – warzycza,  stylizowane stroje historyczne pozwolą uczestnikom w pełni wcielić się w rolę producenta soli warzonej. 

2. „SOLNICZKI – małe arcydzieła sztuki” – ekspozycję można zobaczyć  w zupełnie nowej aranżacji wzbogaconą o nowe, piękne eksponaty. Cały proces produkcji soli kończył się pojawieniem jej na stołach w takich oto pięknych naczyniach.
godz. 12:00 , 16:00 zwiedzanie z autorem wystawy

3. „Ze skarbca wielickiego Muzeum” pokaz nowych filmów mówiących o narzędziach, maszynach, metodach produkcji, warzelnictwie
 
godz. 9.30,  13.30
4. „Od neolitycznego warzenia do nowoczesnej warzelni” – multimedialna prezentacja metod produkcji soli na terenie obecnej Wieliczki na przestrzeni tysiącleci
 
godz. 10.00, 14.00
5. „Od warzelni do kopalni” – spotkanie w szybie poszukiwawczym
 
godz. 10.30, 14.30
6. „Od kołowrotu do komputera” – transport pionowy w wielickiej kopalni, prezentacja multimedialna

godz. 11.00 , 15.00
7. Konkurs wiedzy dotyczącej prezentowanych zagadnień – nagrodą będzie bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum w kopalni soli.

ok. 15.30 – zjazd do kopalni dla wygranych
 
Źródło: PR

Końska Dolina to malowniczy obiekt położony w sercu Beskidu Niskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Oferuje ponad 400 hektarów pięknych terenów, idealnych na rodzinny wypoczynek, firmowe wyjazdy i integrację. Znajdujące się tutaj nowoczesne sale konferencyjne, wyposażone w zaawansowany sprzęt multimedialny i szybkie Wi-Fi, tworzą komfortowe warunki do spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń. Końska Dolina zapewnia również różnorodne atrakcje, jak wycieczki konne i pikniki, które sprzyjają budowaniu relacji i inspirują.

Czterogwiazdkowy Hotel Grand Ascot to luksus i wygoda w prestiżowym miejscu. Położony jest tuż obok Rynku Głównego, czyli w najlepszej lokalizacji w Krakowie. Najważniejsze atrakcje miasta znajdują się nieopodal Hotelu, dzięki czemu jest to idealne miejsce do zwiedzania Krakowa, wyjście ze znajomymi, rodzinny odpoczynek, czy też spotkanie biznesowe.

Kormoran Wellenes Medical SPA znajduje się w małej, zacisznej wsi Rowy. Niezwykłość tego miejsca to położenie - między wodami (rzeka, jezioro, morze ) a zielenią Słowińskiego Parku Narodowego. Kormoran to firma rodzinna, nie należąca do żadnej sieci hotelowej.