Faktoring – dla kogo i co powinieneś o nim wiedzieć

Faktoring coraz częściej pojawia się na ustach właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

 

 

Faktoring coraz częściej pojawia się na ustach właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw – poznaj faktoring dla mśp. Chociaż jeszcze do niedawna był to termin zarezerwowany wyłącznie dla wielkich korporacji, powoli zaczyna być traktowany jako podstawowy model rozliczania się między przedsiębiorstwami i kontrahentami. Ten model fakturowania może znacząco przyczynić się do rozwoju firmy, dlatego warto wiedzieć, na czym polega, dla kogo jest skierowany i jak wprowadzić go w swojej firmie.


Co to jest faktoring dla firm?

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to najlepszy sposób na przyspieszenie rozwoju działalności. Dzięki faktoringowi nie trzeba martwić się już samodzielnym monitorowaniem wystawionych faktur oraz weryfikowaniem, czy kontrahent jest rzetelnym płatnikiem. Co więcej, jest to narzędzie, które w zdecydowanym stopniu przyspiesza proces otrzymywania należności. Jak to działa? Po podjęciu współpracy z firmą faktoringową przedsiębiorstwo dostarcza jej kopie wystawianych faktur i otrzymuje zawartą w nich kwotę (zwykle 80-90%) w ciągu maksymalnie 2 dni. Dzięki temu mechanizmowi należne pieniądze można wykorzystać od razu, nie czekając 30, 60 czy 90 dni (zgodnie z danymi w zawartym dokumencie). Pozostałą kwotę z odliczoną prowizją, faktor przelewa po wpłynięciu środków kontrahenta. Wyróżnia się 2 rodzaje faktoringu:

  • Faktoring pełny (bez regresu) – kierowany głównie dla dużych przedsiębiorstw, w związku z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść na rzecz ubezpieczyciela. Polega na przeniesieniu odpowiedzialności za płatność na faktora.
  • Faktoring niepełny (z regresem) – popularniejszy sposób rozliczania, szczególnie dla małych i średnich działalności, wiąże się jednak z koniecznością zwrotu zaliczki w przypadku braku dotrzymania płatności przez kontrahenta.

Czy warto korzystać z usług faktoringowych (i dla kogo są skierowane)?

usługa faktoringu jest odpowiednim wyborem dla wszystkich, którzy stosują odroczone terminy płatności, chcą zabezpieczyć się na wypadek zatoru płatniczego lub poszukują bezpiecznego źródła finansowania swojej firmy. Warto również wiedzieć, że skorzystać mogą z niego także freelancerzy i jednoosobowe działalności gospodarcze, które wyjątkowo często, szczególnie w przypadku podjęcia współpracy z większym kontrahentem, spotykają się z naciskami na długie, odroczone formy finansowania. Od niedawna z faktoringu mogą czerpać korzyści także startupy, SMEO jako pierwszy w Polsce uruchomił skierowaną właśnie w tym kierunku usługę, dostępną już od pierwszej wystawionej faktury. Kto jeszcze może zyskać na podjęciu współpracy z faktorem?

  • Branża transportowa – dzięki faktoringowi nie trzeba martwić się o koszty paliwa, czy przeglądów, na które w innym wypadku często trzeba „wyłożyć” z własnej kieszeni, przed otrzymaniem płatności.
  • Branża handlowo-usługowa – szczególnie, jeśli klienci często korzystają z tzw. kredytu konsumenckiego
  • Agencje reklamowe, marketingowe i eventowe – podobnie jak w branży transportowej finansowanie trzeba zacząć od razu, jednak w tym wypadku są to głównie opłaty za wynajęcie lokali, aktorów i grafików
  • I wiele innych!

 

 

Jak wprowadzić faktoring w swojej firmie?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań nie jest to w najmniejszym stopniu trudne ani wymagające. Faktoring online sprawia, że nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby podjąć współpracę z firmą faktoringową i otworzyć drzwi dla szybkiego rozwoju działalności. Jednak zanim skorzystasz z usług faktora, musisz przejść proces, podobny do wnioskowania o kredyt. Po wypełnieniu wniosku, w którym zawrzeć należy dane swojej firmy, kontrahentów oraz, w razie potrzeby, dodatkowe dokumenty, trafia on do analizy, która zajmuje zazwyczaj kilka minut. Po pozytywnej weryfikacji wystarczy już tylko podpisać umowę i cieszyć się nie tylko z dobrze podjętej decyzji, ale również z błyskawicznie otrzymywanych pieniędzy z wystawionych faktur.

Hotel zlokalizowany jest na północny-wschód od Łodzi, 14 km od centrum miasta. Usytuowany jest przed wjazdem do Strykowa przy trasie Łódź - Łowicz - Warszawa. Stanowi doskonałą bazę dla odwiedzających nie tylko Łódź, ale także znane wsrod turystów miejscowości historyczne - Arkadię Nieborów, Żelazową Wolę czy Niepokalanów.

Hotel ma 194 miejsca noclegowe w

Hotel SORAY w Wieliczce to wyjątkowe miejsce na organizację konferencji. Hotel posiada klimatyzowane sale konferencyjne wyposażone w projektor, duży ekran i nagłośnienie. Hotel oferuje catering podczas spotkania. Zaplecze konferencyjne jest doskonale połączone z częścią noclegową hotelu. Bezpłatny parking to duże udogodnienie, które Goście bardzo chwalą. Doskonała lokalizacja - tylko 7 minut od zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, gwarantuje relaks i zapewnia atrakcyjny wypoczynek.

Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort zajmuje się w organizacją wyjątkowych pobytów integracyjnych i spotkań biznesowych. Komfortowe zaplecze konferencyjne zostało starannie zaprojektowane tak, aby łączyć funkcjonalność ze stylowym wystrojem. Umiejętność dopasowania się do potrzeb Klientów jest kluczem do sukcesu, który posiadają nasi specjaliści. Dzięki nabytemu doświadczeniu sporządzą ofertę na miarę najbardziej wyszukanych potrzeb.