Co warto wiedzieć o funcie brytyjskim?
Funt brytyjski był przez długi czas najważniejszą walutą świata, jego początki przypadają na koniec ósmego wieku naszej ery. Niestety dwie wojny światowe odcisnęły na nim swoje piętno i stracił pierwotną wartość. Historia oficjalnej waluty brytyjskiej jest bardzo zawiła, pełna wzlotów i upadków. Kurs funta zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, obecnie wynosi: 5,3844 złotych i jest to pozycja spadkowa. Stopniowy spadek rozpoczął się już w 2015 i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić na lepsze. Nie wiadomo, jak potoczą się losy oficjalnej waluty Wielkiej Brytanii. Historyczne maksimum funta szterlinga wynosiło 7.39030 PLN i miało to miejsce w roku 2004. Najgorsze czasy przypadają na rok 1995, kiedy to doszło do historycznego minimum, spadku wartości funta do aż 3.67060 PLN. Kurs funta zależy od wielu czynników i nie wpływa na to tylko brytyjski przemysł. Istotny jest rynek ropy naftowej, konkurencyjne waluty (jen, euro, dolar), Europejski Bank Centralny, warunki ekonomiczne kraju itd. Aktualnu kurs Funta: https://e-kursy-walut.pl/kurs-funta/
Pierwotny system podziału funta brytyjskiego był bardzo zawiły i wręcz utrudniał zawieranie transakcji międzynarodowych. Został on ujednolicony i obecnie dostępne są banknoty o wartości 5,10, 20 i 50 funtów oraz następujące nominały monet: 1 pens, 2 pensy, 10/20/50 pensów, 1 funt i 2 funty. Banknoty papierowe są zastępowane trwalszymi odpowiednikami wykonanymi z polimeru. Każda nowa edycja wiąże się też z aktualizacją wizerunku królowej Elżbiety II. Banknoty różnią się wielkością, kolorami i oczywiście postaciami na rewersie. Na głównej stronie pozostaje niezmiennie portret brytyjskiej monarchini. Na banknotach można też znaleźć podobizny Elizabeth Fry, Karola Darwina, Edwarda Elgara i John Houblona.
Funt szterling a funt szkocki
Oficjalną walutą Wielkiej Brytanii jest funt brytyjski, ale można spotkać się z innymi określeniami: funt szterling i funt szkocki. Nie należy stosować tych nazw jako synonimów, bo nie oznaczają tego samego. Pomimo tego, że funt szkocki nadal znajduje się w obiegu i można nim płacić, nie uznaje się go za oficjalną walutę Wielkiej Brytanii. Posługują się nim mieszkańcy Szkocji i Irlandii Północnej. Wynika to z tego, że w Wielkiej Brytanii możliwe jest emitowanie własnej waluty przez banki znajdujące się w tych krajach. Obowiązuje w nich też funt szterling, ale jego emitowaniem zajmuje się Bank of England. Osoby chcące uniknąć niemiłej niespodzianki powinny wybrać funt szterling, bo funtem szkockim/irlandzkim mogą nie być w stanie dokonać płatności w wielu miejscach. Warto też wiedzieć, że funt szkocki jest emitowany wyłącznie w formie banknotów, nie wybija się moment w tej walucie. Do dyspozycji są banknoty o nominałach 5 i 10 funtów szkockich.
Ciekawostki na temat funta
Nazwa „Funt” pochodzi od rzymskiej nazwy jednostki wagi (Libra = 453,6 grama), która cały czas funkcjonuje w UK. To właśnie od słowa libra pochodzi symbol funta, czyli przekreślona liter L. Jako że funt jest najstarszą walutą na świecie, ma bardzo bogatą historię. Wielokrotnie próbowano zniszczyć jego wartość, co udało się podczas II Wojny Światowej. Przyczynił się do tego Reichsbank w ramach zorganizowanej akcji sabotażu brytyjskiej waluty, co miało doprowadzić do niewypłacalności królestwa. Zaczął on drukować mnóstwo fałszywych funtów, przez co waluta straciła na wartości, w efekcie działania te doprowadziły do drastycznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że po zakończeniu działań wojennych aż 12% banknotów było niemieckimi falsyfikatami. Z ciekawostek warto wiedzieć, że przez wiele lat obowiązywał podział funta na 20 szylingów i 240 pensów. Zmieniło się to dopiero w 1971 roku, czyli stosunkowo niedawno.
W obiegu cały czas znajdują się zarówno monety, jak i banknoty, ale niektóre nominały obowiązują wyłącznie na wybranych obszarach Zjednoczonego Królestwa. Przykładem będą banknoty jedno- i dwufuntowe, których używa się wyłącznie w Szkocji i Irlandii Północnej. Warto też wiedzieć, że każdego roku jakość monet wybijanych przez Brytyjską Mennicę Królewską jest poddawana weryfikacji przez powołane w tym celu grono ekspertów. Wydarzenie to nosi nazwę Trial of Pyx. Brytyjska Mennica Królewska jest jednocześnie najstarszą mennicą, która działa już od aż ponad tysiąca lat. Zajmuje się ona wybijaniem monet na potrzeby nie tylko Wielkiej Brytanii, bo z jej usług korzysta wiele krajów, w tym Polska.