Google Sites do pewnego czasu (przez wiele osób pewnie nadal) były kojarzone z tworzeniem mało atrakcyjnych stron, które nie spowodują żadnej konwersji. Dzisiaj nowe Witryny Google wyglądają znacznie lepiej i dla startującego biznesu będą one zdecydowanie wystarczające.
Strona internetowa bez pisania kodu
Budowanie strony w Google Sites opiera się o funkcję drag and drop – wystarczy przeciągnąć dany element oraz upuścić w wyznaczonym przez nas miejscu. W ten sposób nawet początkujący użytkownicy Internetu są w stanie postawić firmową witrynę.
Gdy jednak zdecydujesz się na użycie kodu HTML możesz bez obaw osadzić element na swojej stronie internetowej. W tym celu wystarczy, że po kliknięciu w przycisk Umieść, dodasz odpowiedni kod HTML, a witryna uwzględni go w swojej strukturze.
Integracja Google Sites z innymi aplikacjami pakietu G Suite
Jeśli jesteś użytkownikiem G Suite (pakiet aplikacji od Google skierowany do firm) to bez problemu możesz zintegrować Google Sites z np. Arkuszami. W ten sposób pozostawiony przez klienta adres email na Twojej stronie, zostanie automatycznie przesłany do odpowiedniego arkusza. Dzięki temu zachowasz porządek i spis wszystkich zainteresowanych osób Twoimi usługami. Innym sposobem jest umieszczenie Formularza Google w witrynie, który w podobny sposób będzie zbierał dane kontaktowe Twoich klientów.
Tworzenie podstron
Większość firm decyduje się na dywersyfikację swojej oferty w celu zabezpieczenia się przed brakiem rentowności jednego projektu. Jeśli należysz do grona tych organizacji, śmiało możesz utworzyć kolejne podstrony wykorzystując Witryny Google. W obecnej wersji aplikacji zbudujesz tyle podstron, ile tylko potrzebujesz.
Publikuj stronę jednym kliknięciem
Z racji tego iż, Google Sites działają w oparciu o ten sam ekosystem i produkt Google tj. G Suite, jego działanie jest bardzo zbliżone do innych aplikacji. W prosty sposób możesz udostępnić stronę wybranym osobom, lub w obrębie całej domeny. Wybierając drugą opcję stworzysz własny intranet, który może być przydatnych w ramach onboardingu.
Jeśli zdecydujesz się pokazać stronę całemu światu, wystarczy, że nie zaznaczysz okna “Poproś, aby publiczne wyszukiwarki nie pokazywały mojej witryny”. W przypadku, gdy zechcesz podpiąć własną domenę pod zbudowaną stronę, konieczne będzie odpowiednie skonfigurowanie rekordów po stronie Google Sites oraz Twojego hostingodawcy.
Z racji, że Google Sites to część pakietu G Suite, wsparcie techniczne na terenie Polski jest oferowane w podobny sposób jak do reszty aplikacji. W przypadku, gdy samodzielna budowa witryny w oparciu o Google Sites nie będzie dla Ciebie, możesz skontaktować się z polskim partnerem Google G Suite https://flyonthecloud.com/pl/g-suite Udając się na tą stronę możesz zarówno przetestować całą usługę, jak również uzyskać wsparcie techniczne.