Górale z całego świata zawalczą o Złotą Ciupagę

Górale z 15 krajów - w tym m.in. z Meksyku, Tajlandii, Indii czy Osetii Północnej wystąpią podczas jubileuszowego, 40. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpoczyna się w Zakopanem w najbliższy piątek, 22 sierpnia. Przez cały tydzień w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej odbywać się będą koncerty grup folklorystycznych z różnych rejonów górskich. Patronat nad imprezą objęła gazeta krakowska.

Górale z 15 krajów – w tym m.in. z Meksyku, Tajlandii, Indii czy Osetii Północnej wystąpią podczas jubileuszowego, 40. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpoczyna się w Zakopanem w najbliższy piątek, 22 sierpnia. Przez cały tydzień w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej odbywać się będą koncerty grup folklorystycznych z różnych rejonów górskich. Patronat nad imprezą objęła gazeta krakowska.

– Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce, a nawet na świecie. W Zakopanem łączymy przegląd folkloru górali z różnych regionów górskich z konkursem na najlepsze zespoły – zaznacza Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

W szranki konkursowe w tym roku stanie 16 zespołów. Oprócz czterech grup z Polski, pojawią się również górale z Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Osetii Północnej, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier, Włoch a nawet z Tajlandii. Ich poziom artystyczny oceniać będą wybitni specjaliści
– etnografowie i muzykolodzy. Zwycięzcy dostaną Złotą Ciupagę. W części pozakonkursowej podziwiać będzie można zespoły z Indii i Meksyku oraz kilka zespołów z naszego kraju.

– Spodziewamy się oczywiście, że największym zainteresowaniem będą się cieszyć zespoły egzotyczne, z drugiego końca świata. Choć i nasi górale już zapowiadają, że równie chętnie zobaczą bliski im folklor słowacki – zapowiada dr Stanisława Trebunia-Staszel, dyrektor artystyczny festiwalu i etnograf.

Tegoroczne zakopiańskie spotkania z góralskim folklorem będą wyjątkowe. – To już 40. festiwal. Chcemy nawiązać do początków tego wspaniałego święta ludzi gór – zapowiada dr Trebunia-Staszel.

Jedną z głównych atrakcji festiwalu będą także wybory najpiękniejszej góralki. W konkursie startować będą kandydatki wytypowane przez poszczególne zespoły.

Poza tym w programie liczne imprezy towarzyszące: kiermasze twórców ludowych, plenery artystyczne, konferencje naukowe na temat folkloru, a także tzw. dni narodowe, czyli prezentacja m.in. kuchni regionów, z których przyjechały zespoły.

– Zakopiańska impreza ma wielkie znaczenie dla zachowania i promowania tradycji ludów zamieszkujących góry Europy i innych regionów świata – podkreśla prof. Alojzy Kopoczek, przewodniczący jury festiwalu. – Cieszymy się, że ten unikatowy festiwal istnieje. Ceńcie go sobie!

 

Zapraszamy do Zakopanego!!!

 

Źródło: gazeta krakowska

 

Czterogwiazdkowy Hotel Mrągowo Resort & Spa położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie czystego jeziora Czos, na skraju Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu dziewiczej mazurskiej przyrody.

Kompleks biurowo-konferencyjno-usługowy "OPOLSKA 22" dysponuje 8 nowoczesnymi, klimatyzowanymi salami konferencyjno-szkoleniowymi. Zróżnicowane wielkością sale dają możliwość pomieszczenia od 15 do 180 uczestników. Kompleks mieści się w centrum Katowic, przy ulicy Opolskiej 22, w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, bardzo dobry dojazd z DTŚ i A4. Wysoki standard wykończenia, windy, parking.

Hotel Swing oferuje 147 nowoczesnych, komfortowo wyposażonych pokoi jednoosobowych i dwuosobowych, w tym 3 luksusowe apartamenty, 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych oraz 6 pokoi typu studio, które są idealnym rozwiązaniem dla rodzin