Gwarantowany wkład własny do kredytu mieszkaniowego – państwo pomoże z kredytem hipotecznym

Gwarantowany wkład własny do kredytu to jedno z założeń Nowego Polskiego Ładu. Dzięki niemu można będzie dofinansowanie do wymaganego przez bank kapitału początkowego, zaciągając kredyt hipoteczny. Jakie są zasady programu i od kiedy można będzie skorzystać z dofinansowania?

 

Gwarantowany wkład własny na kredyt hipoteczny – nowość z Nowego Ładu

Dofinansowanie do wkładu własnego to jedno z nowych rozwiązań, jakie zostaną wprowadzone w ramach programu Nowy Polski Ład. Ma na celu wsparcie Polaków w realizacji potrzeb mieszkaniowych, dzięki możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez posiadania kapitału własnego, który wymagany jest przez banki.

Niestety w bankach nie jest dostępny kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Instytucje wymagają, aby kredytobiorcy posiadali kapitał początkowy, wynoszący 10, a w niektórych przypadkach 20%.

Gwarantowany wkład własny – zasady funkcjonowania programu

Wszystkie szczegółowe informacje, które dotyczą tego programu, można znaleźć w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym z 01.10.2021 roku. Zgodnie z nią, taki kredyt udzielany będzie na podstawie następujących warunków:

  • Przeznaczony będzie na zakup mieszkania albo domu, jak również zakup działki oraz budowę, a także wykończenie domu mieszkalnego. Warunkiem jest jednak taki, że cena nieruchomości nie może przekroczyć poziomu, który został określony w ustawie – obowiązuje limit cenowy za 1 metr kwadratowy mieszkania,
  • Okres kredytowania musi się wynosić czy najmniej 15 lat.

Jest to kredyt gwarantowany, gdyż specjalnej gwarancji na wkład własny, udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Gwarantowany wkład własny przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które posiadają zdolność kredytową, a także spełniają inne wymagane warunki, np. brak posiadania innego domu lub mieszkania na własność (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/gwarantowany-wklad-wlasny/).

Warto również wiedzieć, że rodziny, u których w trakcie spłaty kredytu gwarantowanego, pojawia się kolejne dziecko, będą mogły skorzystać ze spłaty rodzinnej, która polega na wypłaceniu przez BGK kwoty, która będzie jednorazowa na poczet spłaty zobowiązania.

 

 

Gwarantowany wkład własny – kto może skorzystać?

Kredyt gwarantowany skierowany jest do osób, które spełnią warunki ustawy, zawierającej zasady działania Nowego Polskiego Ładu. Gwarantowany wkład własny skierowanych jest do osób:

  • Bezdzietnych i posiadających jedno dziecko – jeśli nie posiadają na własność innej nieruchomości – nie może jej także posiadać żadna osoba, która wchodzi w skład gospodarstwa domowego,
  • Posiadających co najmniej dwoje dzieci – w tym przypadku akceptowane jest posiadanie jednego domu lub mieszkania, jeżeli nie przekracza ono 50 metrów kwadratowych, przy posiadaniu 2 dzieci, 75 metrów kwadratowych, przy posiadaniu 3 dzieci i 90 metrów kwadratowych, przy posiadaniu 4 dzieci. Z kolei przy 5 dzieci i więcej, limit nie został ustalony.

Gwarantowany wkład własny dostępny jest dla osób w związku małżeńskim, singli, par posiadających i nie posiadających dzieci, a także osób, które samotnie wychowują dzieci. Dla beneficjentów nie zostały przewidziane żadne ograniczenia wiekowe.

Ile wynosi dofinansowanie do wkładu własnego?

Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego obejmować ma od 10 do 20% kredytu hipotecznego, a także obejmować nie więcej, niż 100 000 zł. Należy jednak wyjaśnić, że gwarantowany wkład własny będzie trzeba spłacić tak samo, jak pozostałą część kredytu. Jednak beneficjenci programu nie będą musieli martwić się o zebranie środków na wkład własny.

Natomiast dopłaty do kredytu w formie spłaty rodzinnej, przysługiwać będą w następującej wysokości:

  • 20 tysięcy złotych, jeżeli rodzina powiększy się o 2 dziecko,
  • 60 tysięcy złotych, jeśli rodzina powiększy się o 3 i kolejne dziecko.

Przez jaki okres państwo będzie gwarantować dopłaty do wkładu własnego?

Zgodnie z przepisami ustawy o gwarantowanym wkładzie własnym w ramach programu – mieszkanie bez wkładu własnego, o kredyt gwarantowany będzie można ubiegać się do 31 grudnia 2030 roku. Na zrealizowanie programu w Banku Gospodarstwa Krajowego utworzony będzie specjalny Rządowy Fundusz Mieszkaniowy. Będzie on zasilany środkami z budżetu państwa.

W jaki sposób rząd będzie wypłacał środki?

Beneficjenci programu nie otrzymają środków do ręki. Wymagany wkład własny doliczony zostanie do ogólnej kwoty kredytu, a spłata jego gwarantowana będzie przez Bank Gospodarstwa Krajowego (więcej o kredytach hipotecznych m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/kredyt-na-wklad-wlasny-na-zakup-mieszkania/). Natomiast dofinansowanie spłaty kredytu bez wkładu własnego po urodzeniu dziecka w ramach spłaty rodzinnej, będzie realizowane za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Także w tym przypadku beneficjent nie otrzyma pieniędzy do ręki. Zostaną one przesłane bezpośrednio do banku, w którym jest spłacany kredyt.

Gwarantowany wkład własny do kredytu ma na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków. Wysokość wkładu własnego w przypadku kredytu hipotecznego dla wielu osób stanowi barierę nie do przeskoczenia. Z tego względu dofinansowanie do wkładu własnego powinno wielu osobom pomóc w spełnieniu marzenia o własnym mieszkaniu lub domu.

Dogodnie położony, trzygwiazdkowy hotel Śląsk jest idealnym miejscem na organizację konferencji i szkoleń w centrum Wrocławia.

Nowy Hotel Śląsk posiada ponad 100 miejsc noclegowych w pokojach 1 i 2 osobowych oraz apartamentach, składających się z pokoju dziennego z w pełni wyposażonym aneksem kuchennym, osobnej sypialni oraz łazienki.