Mimo, że w Toruniu nie ma hotelu 5-gwiazdkowego i tylko jeden 4-gwiazdkowy to na brak luksusu nie narzeka się. Wiele z licznych hoteli 3-gwiazdkowych miło zaskakuje gości jakością usług i wyposażeniem, posiadając np. klimatyzację w pokojach, telewizory plazmowe, jacuzzi, odnowę biologiczną.
W ostatnim kwartale bieżącego roku do użytku zostanie oddany nowy Hotel Bulwar w Toruniu, położony przy ul. Bulwar Filadelfijski 18. Zaoferuje on Gościom 98 pokoi, tj. 185 miejsc noclegowych. W obiekcie znajdą się również: restauracja, lobby bar, sale konferencyjne (na ok. 250 osób), SPA, winiarnia, a co najważniejsze, będzie to jedyny hotel w Toruniu z własnym parkingiem podziemnym na 44 samochody.
Wiele z toruńskich hoteli zlokalizowanych jest w obrębie zabytkowego zespołu staromiejskiego. Są to więc obiekty ulokowane w historycznych kamienicach, często posiadające zabytkowe cenne atuty w postaci np. malowideł ściennych czy stropowych, zwykle renesansowych lub barokowych, podnoszących splendor obiektu i nadających mu odpowiedni do miasta klimat.
Wśród najnowszych hoteli przoduje Hotel Filmar najnowszy i największy hotel w Toruniu, usytuowany kilkaset metrów od Starego Miasta. Goście mogą tu liczyć na dyskretną i profesjonalną obsługę oraz komfortowe warunki w 154 nowocześnie urządzonych pokojach. Dzięki przemyślanej aranżacji wnętrz oraz udogodnieniom takim jak: telefon, TV Sat oraz stały dostęp do Internetu, każdy pokój jest idealnym miejscem zarówno do pracy jak i wypoczynku.
W najbliższym czasie planuje się uruchomienie kilku nowych obiektów, np. w dawnych koszarach racławickich nad Wisłą, w kamienicy gotycko-renesansowej na ul. Panny Marii, dwóch hoteli w miejscu wyburzonego wiosną 2008 r. orbisowskiego Kosmosu, w dawnym browarze na ul. Browarnej/Piernikarskiej. Plany hotelowe dotyczą też działki na rogu ul. Szumana i Wały Sikorskiego, jednej z gotyckich kamienic na ul. Szewskiej oraz kamienicy gotycko-renesansowej
Zwiększenie liczby miejsc noclegowych w Toruniu wpłynęło by zapewne na zwiększenie jakościowe, ale przede wszystkim ilościowe ruchu turystycznego w mieście, tym bardziej, że niedobór miejsc noclegowych potwierdzają różne wskaźniki, np. słaby na tle innych podobnych miast wskaźnik rozwoju bazy noclegowej (liczba turystów / liczba miejsc noclegowych) w stosunku do wysokiego wskaźnika intensywności ruchu turystycznego (liczba turystów / liczba stałych mieszkańców).
Znaczna liczba hoteli zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie starówki lub w jej obrębie, co podnosi ich atrakcyjność i cenę.
Poza hotelami do dyspozycji turystów pozostają niewielkie motele, a także – w sezonie letnim – domy studenckie, camping, pola namiotowe i kwatery prywatne. Tanie, ale często pozbawione wygód. Schroniska są na ogół czyste i schludne, oferują noclegi w kilku- lub kilkunastoosobowych pokojach. Tutaj najtrudniej o nocleg wiosną i jesienią, kiedy zapełniają je uczestniczy wycieczek szkolnych. Telefonicznie najlepiej kontaktować się z takimi obiektami w godzinach porannych lub późnego popołudnia.
W ciągu ostatnich kilku lat powstają w Toruniu nowe kameralne hotele, zlokalizowane w zabytkowych kamienicach zespołu staromiejskiego. Są to na ogół obiekty eleganckie, stylowo wyposażone i nawiązujące do historycznego budynku, dość wysokiej klasy, jednakże niewielkie. Największym ich mankamentem jest brak własnego parkingu hotelowego i utrudnienia z dojazdem w związku z ograniczeniami ruchu samochodowego na starówce.
M-S-M