Jak poprawić koncentrację i pamięć?

Problemy z pamięcią i koncentracją są bardzo uciążliwe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Stanowią domenę nie tylko osób starszych, ale również pracujących umysłowo, posiadających stresujący zawód lub dużo się uczących.

 

Jak im przeciwdziałać i poprawić funkcje kognitywne swojego mózgu?

 

Przyczyny problemów

Trudności ze skupieniem się lub zapamiętywaniem mogą wynikać z wielu powodów i dotykać ludzi w każdym wieku – od dzieci, przez dorosłych, po osoby starsze. Do częstych przyczyn należy niezdrowy tryb życia, włącznie z ubogą dietą, która nie dostarcza mózgowi potrzebnych mu substancji – powoduje to osłabienie funkcji kognitywnych, w skład których wchodzi właśnie umiejętność koncentracji oraz pamięć. Problemy na tym polu mogą wystąpić także na skutek przemęczenia – niedobór snu oraz okresy intensywnej pracy lub nauki obniżają możliwości mózgu, który zaczyna domagać się potrzebnej mu przerwy. Pamięć i koncentrację mogą również pogarszać niektóre choroby dotykające układu nerwowego, takie jak Alzheimer – są one częstym powodem tych przykrych objawów u osób starszych.

 

Sposoby na poprawę pamięci i koncentracji

Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci i koncentracji oraz zadbanie o sprawność umysłową w przyszłości – warto wprowadzić część z nich w życie jak najszybciej, ponieważ mają bardzo dobry wpływ na pracę mózgu. Wiele przedstawionych metod nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy, a dają świetne efekty już po paru tygodniach ich stosowania. Są to przy tym uniwersalne sposoby, które sprawdzą się u każdego. Jak poprawić koncentrację i pamięć?

 

 

Suplementy diety

Najwygodniejszym, a przy tym najskuteczniejszym sposobem, pozwalającym poprawić pamięć i koncentrację, jest stosowanie specjalnych suplementów diety. Preparaty wspierające funkcje kognitywne nazywa się nootropami – mają one za zadanie podkręcić działanie mózgu poprzez stymulowanie go do wytężonego działania. Mogą również zwalczać uczucie zmęczenia, dzięki czemu pozwalają utrzymać skupienie nawet po wielu godzinach intensywnej nauki lub pracy.

Najbardziej polecanym preparatem nootropowym jest Brain Actives – naturalny, wieloskładnikowy suplement diety, kompleksowo wspierający organizm w nawet najbardziej wymagających okresach wysiłku psychicznego i fizycznego. Brain Actives poleca się szczególnie osobom mającym stresującą, wyczerpującą pracę, studentom w okresie sesji, sportowcom, a także wszystkim osobom, które muszą zachować wysoki poziom energii umysłowej i fizycznej przez wiele godzin w ciągu dnia. Przy regularnym stosowaniu tabletek można liczyć na takie efekty, jak poprawa koncentracji, więcej energii do działania, zmniejszenie zmęczenia oraz wzmocnienie pamięci. Brain Actives opiera się na sprawdzonych, przebadanych składnikach pochodzenia naturalnego, które mają rzeczywisty wpływ na funkcje mózgu. Podstawą suplementu jest opatentowana forma teakryny, TeaCrine, skutecznie zmniejszającej zmęczenie fizyczne oraz wspierająca pracę umysłu. Teakryna jest uważana za zdrowszą alternatywę dla kofeiny, ponieważ działa pobudzająco i poprawia koncentrację, a przy tym organizm się do niej nie przyzwyczaja, dzięki czemu za każdym razem wpływa na niego tak samo mocno, bez konieczności zwiększania jej dawki. W Brain Actives znajduje się też wiele cennych ekstraktów roślinnych, mających wpływ na funkcje kognitywne mózgu – należy do nich korzeń ashwagandhy, poprawiający pamięć i zdolność uczenia się oraz redukujący stres, ekstrakt z ziela bakopy drobnolistnej, ułatwiający przyswajanie wiedzy, wzmacniający koncentrację i pozytywnie wpływający na funkcje poznawcze, ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej, posiadający właściwości nootropowe i usprawniający pamięć długotrwałą, kompleks witamin z grupy B, zwalczający zmęczenie i poprawiający sprawność umysłową oraz magnez, niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Tak bogaty skład sprawia, że Brain Actives kompleksowo wpływa na sprawność organizmu pod względem psychicznym i fizycznym – z tego względu jego działanie przynosi bardzo dobre efekty już w pierwszych tygodniach stosowania. Ponieważ suplement ten składa się wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego, jest również w pełni bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Witaminy

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – niestety, często na skutek zbyt ubogiej diety nie dostarczamy ich sobie w odpowiedniej ilości, narażając się na niedobory. Na pracę mózgu i całego układu nerwowego największy wpływ mają witaminy z grupy B. Szczególną rolę pełni witamina B1, której najlepszym źródłem są ziarna słonecznika, wieprzowina, pistacje oraz zielony groszek – jest niezbędna do przekazywania impulsów nerwowych, a jej niedobór powoduje uszkodzenie komórek mózgu. Ponadto warto zadbać o dostarczanie sobie witaminy B3, czyli niacyny, mającej największe znaczenie dla pamięci i koncentracji – znajdziemy ją w szpinaku, rybach, orzeszkach ziemnych czy wątróbce. Ważna jest także witamina B6, która pozytywnie wpływa na działanie całego układu nerwowego – bez niej mózg przedwcześnie się starzeje, co prowadzi do znacznego pogorszenia jego sprawności. Witamina B6 jest obecna m.in. w drożdżach, czerwonym mięsie i kaszy gryczanej.

Minerały

Również składniki mineralne mają ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu. Na pamięć i koncentrację szczególnie wpływa magnez, który zwalcza zmęczenie, ułatwia skupienie się oraz łagodzi stres – jego bogatym źródłem są migdały, kasza gryczana, szpinak i kakao. Ponadto warto zadbać o dostarczanie sobie odpowiedniej ilości potasu, wpływającego na dotlenienie mózgu – znajdziemy go w dużej ilości w bananach, pomidorach, batatach czy fasoli. Ważne jest także żelazo, pozytywnie wpływające na pamięć i zwalczające uczucie zmęczenia, które występuje m.in. w wątróbce, soczewicy, orzechach, nasionach oraz czerwonym mięsie.

Tłuszcze

Na pracę mózgu duży wpływ mają także dostarczane sobie wraz z dietą kwasy tłuszczowe. Najważniejsze dla układu nerwowego są szczególnie kwasy omega-3, zapewniające jego sprawność i chroniące go przed chorobami i przedwczesnym starzeniem się. Kwasy omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich, awokado, orzechach oraz oliwie z oliwek.

Zdrowa dieta

To, co jemy, ma największy wpływ na sprawność naszego mózgu – tak jak każdy organ, potrzebuje on odpowiedniego paliwa do działania. Poza dostarczeniem sobie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, należy zadbać o to, by cała dieta była zdrowa i zrównoważona. Powinno znaleźć się w niej dużo warzyw i owoców, a także wartościowych składników zawierających węglowodany złożone, stanowiące podstawowe źródło energii dla mózgu – znajdziemy je m.in. w pełnoziarnistym pieczywie i makaronie, brązowym ryżu czy płatkach owsianych. Najlepiej unikać przy tym pokarmów zawierających duże ilości cukrów prostych, np. słodyczy czy słodzonych napojów.

Rezygnacja z rozpraszaczy

Sporym problemem współczesnych ludzi jest zbyt duża ilość bodźców, które atakują umysł z każdej strony. Liczne aplikacje na telefonie, łatwo dostępne gry i filmy, ciągłe powiadomienia z serwisów społecznościowych – to wszystko sprawia, że ciężko jest nam się skupić w ciągu dnia. Aby poprawić koncentrację, najlepiej przynajmniej na kilka godzin dziennie zrezygnować z najbardziej rozpraszających elementów, np. wyłączając telefon czy wstając od komputera.

Sen

Nie da się przecenić wpływu snu na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W ciągu dnia nasz umysł zmaga się z wieloma zadaniami i trudnościami, a jego wysoka aktywność jest w stanie utrzymać się bez wypoczynku jedynie przez określoną ilość godzin. Osoby, które się nie wysypiają, odczuwają gwałtowny spadek koncentracji oraz mają problemy z pamięcią.

Dobra organizacja

Czasem słaba pamięć jest po prostu wynikiem nieodpowiedniej organizacji swojego czasu. W takiej sytuacji pomóc może dokładne planowanie dnia – w tym celu warto założyć kalendarz, w którym będzie się wpisywało ważne spotkania i wydarzenia. Najlepiej pokusić się o jego papierową formę, ponieważ odręczne zapisywanie informacji utrwala je w pamięci.

Aktywność fizyczna

Za zdrowym, wysportowanym ciałem idzie też sprawny umysł – jeśli odczuwamy spadek koncentracji, bardzo pomocne może być zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia, przynajmniej trzy razy w tygodniu po 30 minut, nie tylko poprawią kondycję całego organizmu, ale także przyczynią się do usprawnienia pracy mózgu.

Przerwy

Nawet najbardziej wyćwiczony umysł potrzebuje przerw – po kilku godzinach wytężonej pracy znacznie spada bowiem jego sprawność, a pogorszeniu unika pamięć, umiejętność koncentracji oraz szybkość reakcji. Warto więc robić sobie przerwy w pracy lub nauce, wykorzystując je na relaksujące dla mózgu czynności – np. czytanie książki czy słuchanie muzyki.

Trening dla mózgu

Mózg potrzebuje ćwiczeń tak samo, jak ciało – rzucanie mu nowych wyzwań powoduje powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami oraz umożliwia zachowanie sprawności umysłowej na długo. Zagadki logiczne, matematyczne łamigłówki lub nawet gry umysłowe, takie jak krzyżówki czy sudoku, mają świetny wpływ na pamięć i koncentrację.

Ćwiczenie uwagi

Dobrze na pracę mózgu działa również ćwiczenie uwagi, czyli skupianie się na chwili obecnej i szczegółach dotyczących otoczenia i emocji, mających miejsce w danym momencie. Jest świetnym rozwiązaniem szczególnie w chwilach przemęczenia, ponieważ pomaga się wyciszyć i uspokoić myśli.

Spacery

Mózg nie może sprawnie funkcjonować bez odpowiedniego dotlenienia. Z tego względu w razie możliwości warto przynajmniej raz dziennie wyjść na spacer, który zapewni dawkę aktywności fizycznej, pomoże się dotlenić, a przy tym będzie wartościowym odpoczynkiem dla umysłu.

Relaks

Nawet w okresach wytężonej pracy nie można zapominać o relaksie – przemęczony, zestresowany umysł znacznie gorzej radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia, zapamiętywania informacji i logicznego myślenia. Chwila z lekką książką czy przyjemnym filmem pozwoli poprawić swoje możliwości umysłowe.

Odpowiednie otoczenie

Wiele osób ma problem ze skupieniem się przez zbyt duży chaos, panujący w ich otoczeniu. Najłatwiej skoncentrować się w jasnych, schludnych pomieszczeniach z niewielką ilością przedmiotów – dzięki temu nic nie rozprasza uwagi i można w pełni skupić się na pracy czy nauce.

Medytacja

Medytacja jest uważana za jeden z lepszych sposobów na uspokojenie swojego umysłu. Można połączyć ją z ćwiczeniami oddechowymi, które zwalczają stres oraz pomagają pogłębić swoją koncentrację.

 

 

Podsumowanie

Problemy z pamięcią i koncentracją dotykają wielu osób, niezależnie od wieku. Składa się na to wiele przyczyn, od niezdrowego trybu życia, przez przepracowanie, po choroby układu nerwowego. Aby zadbać o zdrowy, sprawny umysł, najlepiej wprowadzić w życie metody pozytywnie wpływające na jego funkcje. Do najskuteczniejszych z nich należą naturalne tabletki, poprawiające pamięć i koncentrację, a także dodające energii, dzięki czemu pozwalają na wytężoną pracę lub naukę nawet po wielu godzinach aktywności umysłowej.

Wyobraź sobie miejsce, gdzie luksus spotyka się z nieskazitelną naturą. Hotel Żubrówka ****, położony na skraju Białowieskiego Parku Narodowego, to nie tylko przestrzeń idealna do organizacji konferencji i spotkań biznesowych, ale także oaza spokoju i relaksu. Nowoczesne zaplecze konferencyjne, wykwintna kuchnia regionalna oraz szeroka gama atrakcji integracyjnych sprawiają, że każdy pobyt w tym wyjątkowym miejscu staje się niezapomnianym przeżyciem. Odkryj, jak połączyć efektywną pracę z chwilami odprężenia w otoczeniu dziewiczej przyrody!

Limanova Hotel położony jest w Limanowej, jednym z najładniejszych miast południowej Małopolski.

Malowniczo położony nad brzegiem jeziora, w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego czterogwiazdkowy Hotel Robert’s Port Lake Resort & SPA jest idealnym miejscem wypoczynku na Mazurach.

Wygodne, klimatyzowane pokoje, wyśmienita kuchnia, restauracja z przeszkloną podłogą z widokiem na basen i panoramicznym widokiem na jezioro, przestronne i doskonale wyposażone sale szkoleniowe, ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu oraz teren otoczony zielenią i lasami będą gwarancją udanego pobytu.