W związku z tym, że podczas procesu spawania zachodzi możliwość oparzeń, uszkodzeń mechanicznych twarzy oraz oczu, strój osoby, która wykonuje zawód spawacza, musi spełniać konkretne normy bezpieczeństwa oraz bhp. Oprócz ochronnych zastosowań stroju spawacza musi on również zapewnić pracownikowi swobodę oraz komfort podczas pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że prawo nie reguluje w sposób jednoznaczny dokładnego stroju spawacza, należy to natomiast do obowiązków zakładu pracy, który zatrudnia na stanowisku spawacza.
Elementy stroju spawacza
Ubranie spawacza zależy od takich czynników jak wymiar wykonywanej pracy, zagrożenia z nią związane oraz środowiska, w którym spawacz wykonuje swoją pracę. Niezależnie od powyższych czynników spawacz musi posiadać odzież, która w pełni go ochroni przed czynnikami narażającymi go na uszczerbek na zdrowiu. Ubrania spawalnicze muszą być dobrane przez zakład pracy zgodnie z zasadami BHP. Koniecznym elementem stroju spawacza jest przyłbica spawalnicza oraz okulary ochronne. Często również używa się kaptury spawalnicze, które zastosowanie mają podczas poruszania się głowy pracownika. Kolejnym obowiązkowym elementem stroju spawacza są rękawice spawalnicze. Muszą być one trudnopalne oraz w pełni ochraniające dłonie pracownika. Najczęściej wykonuje się je ze skóry zwierzęcej, dzięki czemu pomimo wysokiego poziomu ochrony dłoni są również komfortowe dla spawacza. Fartuch spawalniczy to kolejny niezbędny element stroju pracownika. Dzięki niemu całe ciało spawacza będzie chronione przed potencjalnymi oparzeniami w związku z tym materiał fartucha musi być koniecznie spełniać wymagania trudnopalności.
Nie każdy materiał odpowiedni dla spawacza
Najlepszym materiałem na wykonanie fartucha spawacza jest araflame, z powodu tego, że oprócz tego, że spełnia wszelkie kryteria odnośnie ochrony i trudnopalności, to ponadto jest to miękki i oddychający materiał, w którym zdecydowanie spawacz będzie się czuł swobodnie i komfortowo. Niektóre zakłady pracy wymagają również, aby na fartuchy były naszyte znaki ostrzegawcze. Często wymagają tego pracodawcy, którzy zlecają prace spawaczom w słabo widocznych miejscach. Jeżeli chodzi o obuwie to również i ono musi być profesjonalne i specjalistyczne. Buty spawacza koniecznie muszą pełnić funkcję ochronną, a przy tym nie można zapominać o komforcie i swobodzie przy poruszaniu się robotnika. Niektóre zakłady pracy wymagają od swoich pracowników obuwia wyposażonego we wkładki, które chronią stopy spawacza przed uderzeniem. We wszystkich zakładach natomiast wymagane są buty, których wysokość sięga za kostkę, a materiał koniecznie musi być trudnozapalny oraz odporny na wszelkiego rodzaju iskry.