Przyczyny agresji u seniorów
Agresywne zachowania u osób starszych to powszechne zjawisko. Choć na co dzień niewiele się o tym mówi, to jednak seniorzy mogą mieć problem z kontrolowaniem swoich emocji i adekwatną oceną sytuacji. Wrogość względem opiekunki często wynika ze strachu i poczucia zagubienia. Takie zachowanie może pojawić się zarówno u osoby bardzo schorowanej, jak i u osoby aktywnej, która cierpi na depresję. Główne przyczyny agresji u seniorów to między innymi:
-
nagła utrata samodzielności,
-
lęk przed śmiercią,
-
poczucie samotności,
-
przewlekły ból,
-
problemy z pamięcią, koncentracją i uwagą,
-
problemy z komunikacją,
-
choroby,
-
przyjmowanie niektórych leków,
-
zaburzenia psychiczne,
-
nadużywanie alkoholu.
Każdy przypadek jest odmienny, dlatego warto podejść do niego indywidualnie. Niekiedy wystarczy rozmowa lub zaspokojenie podstawowych potrzeb seniora, w innym wypadku niezbędna może się okazać profesjonalna pomoc medyczna.
Rodzaje agresji u osób starszych
Opiekunki osób starszych w Niemczech powinny wiedzieć, jakie są rodzaje agresji u osób starszych, aby móc dobrze poradzić sobie w każdej sytuacji. Ataki najczęściej zaczynają się od agresji werbalnej. Senior może używać przekleństw, żeby obrazić opiekunkę i skrytykować jej pracę. Poza przykrymi komentarzami często pojawia się również agresja fizyczna. Należą do niej głównie takie zachowania jak: szczypanie, popychanie, bicie laską, gryzienie, szarpanie lub rzucanie przedmiotami. Niektóre ataki mogą mieć podłoże seksualne. W takim wypadku podopieczny będzie próbował dotknąć miejsc intymnych opiekuna lub w niewybredny sposób komentować jego wygląd. Zachowaniem agresywnym będzie również odmawianie jedzenia i przyjmowania leków oraz celowe brudzenie ubrań i pościeli.
Jak radzić sobie z agresją u seniora?
W takiej sytuacji warto przede wszystkim zachować spokój. Każde agresywne zachowanie ma jakąś przyczynę. Gdy ją poznasz, szybciej uporasz się z negatywnymi emocjami. Jeśli wrogość jest spowodowana lękiem, postaraj się unikać tematów, które wywołują uczucie dyskomfortu. W przypadku niekontrolowanych ataków agresji warto usunąć z otoczenia ciężkie i niebezpieczne przedmioty. Podczas wybuchu agresji ważna jest również odpowiednia postawa ciała. Opiekunka musi być stanowcza i opanowana. Nie uspokajaj seniora na siłę i nie podejmuj z nim dyskusji. Zamiast tego daj mu do zrozumienia, że jego postawa jest nie do zaakceptowania. Twoje komunikaty powinny być proste i krótkie. Jeśli poczujesz się zagrożona, wyjdź z pomieszczenia i zadzwoń do rodziny lub koordynatora.
Nie lekceważ powagi sytuacji
W trakcie Twojego pobytu w Niemczech stan zdrowia seniora może się znacząco pogorszyć. Nasilone wybuchy agresji mogą być objawem groźnych chorób mózgu lub zaburzeń o podłożu psychicznym. Niekiedy jedynym sposobem na poradzenie sobie z wrogością u osoby starszej będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego. Prawidłowo dobrana kuracja sprawi, że senior złagodnieje, a opieka nad nim stanie się znacznie prostsza.
Zachowań agresywnych ze strony seniora w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z podopiecznym, koniecznie poinformuj o tym fakcie koordynatora. Współpracując z agencją opiekunek z Torunia ProfessionalCare24.pl, możesz liczyć na profesjonalną pomoc wykwalifikowanych profesjonalistów. Firma zatrudnia doświadczonych koordynatorów i udostępnia swoim pracownikom telefon wsparcia. Dzwoniąc pod wskazany numer, uzyskasz kompleksową pomoc psychologiczną i wsparcie doświadczonej opiekunki.