Umiejętne motywowanie zatrudnionych ludzi
Motywacja pracownika to zadanie dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwem. To na ich barkach spoczywają z jednej strony zadowolenie, a z drugiej maksymalna wydajność pracowników. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest więc umiejętne motywowanie podwładnych. Menedżerowie powinni zacząć od siebie: być zawsze zmotywowanymi, wewnętrznie gotowymi na wyzwania i poznać techniki zwiększania wydajności pracowników. Ale co to właściwie oznacza w praktyce?
Każdy jest najważniejszy
Warto zacząć od najmniejszej jednostki budującej każde przedsiębiorstwo, a więc pojedynczego człowieka. Należy sprawić, by poczuł się ważny i doceniany – zbudować jego morale. Stworzyć mu ciekawe i ambitne stanowisko pracy i zapewnić mu stałe wsparcie, a możliwość rozwoju i nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Samodzielność, odpowiedzialność i wydajność pracowników można osiągnąć dzięki przekazywaniu im władzy – dowodzenia konkretnym zadaniem.
Zbudowanie zgranego zespołu
Zgrany zespół jest podstawą kreowania dobrej, przyjaznej atmosfery w pracy. Ponadto wydajność pracowników wzrasta, kiedy mogą na sobie polegać i liczyć w każdej sytuacji. Nie ulega też wątpliwości, że co dwie głowy, to nie jedna. Duch współpracy i burze mózgów zapewniają kreatywne podejście do wykonywanych zadań i znacznie ułatwiają pracę każdego z zatrudnionych.
Dobra komunikacja to podstawa
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że dobra komunikacja w każdej firmie to podstawa. Zapobiega ona nieporozumieniom, dezinformacji i różnego rodzaju frustracjom. Sprawia też, że wykonanie zadania przebiega szybciej i sprawniej. Brzmi banalnie, ale brak porozumienia, wewnętrzne niesnaski i dezinformacja mogą skutecznie zablokować nawet najlepszy zespół. Zawsze należy dbać o to, by zadania i cele były jasno określone. Pracownicy dzięki temu staną się sfokusowani wyłącznie i bezpośrednio na tym, co w danym czasie należy wykonać i do jakiego celu zdążać. Dzięki temu wydajność pracowników w oczywisty sposób wzrasta.
Dobra firma = benefity = wydajność
Trzeba sobie to powiedzieć jasno: za wydajność pracowników w przeważającej mierze odpowiedzialna jest sama firma i jej kadra zarządzająca. Jeśli pracownik wyposażony jest w odpowiednie narzędzia do pracy, ma możliwość ciągłego rozwoju, pracuje w przyjaznej atmosferze – to da z siebie wszystko. Zwłaszcza, jeśli od jego osobistego zaangażowania będzie również zależał sukces lub klęska całego zespołu, ludzi, których po prostu lubi.
Dodatkową motywacją z pewnością będą dodatkowe profity wynikające z zatrudnienia w danej firmie. Możliwości jest wiele. Wspólne, firmowe wypady, kolacje i wydarzenia. Dofinansowania do uprawianych sportów, nauki języka, wyjazdów czy świadczenia na rzecz dzieci. Dobra kawa, świeże owoce dostępne w biurze na pewno nie zaszkodzą.
Warto także zaangażować się w akcje charytatywne i szczególnie dbać o wizerunek firmy. Pracownicy będą wydajniejsi, jeśli będą dumni, że pracują właśnie w tej firmie.
Wydajność pracowników zależy od zaangażowania firmy
Umiejętne motywowanie ludzi, wpływ na wydajność pracowników zależy więc od całego szeregu czynników. Im więcej z nich zostanie spełnionych, tym oczywiście lepiej. Poczucie docenienia, a jednocześnie bycie częścią grupy, przynosi bardzo wspaniałe rezultaty. Dobra komunikacja i stawianie na rozwój zatrudnionych osób, a także elastyczny stosunek do pracy i ludzi, zrozumienie dla okoliczności życiowych, które są nieodzownym elementem życia, sprawiają, że pracownicy wiedzą, że firmie po prostu na nich zależy. Podsumowując, jeśli firma dba o pracowników, pracownicy dbają o interesy firmy.
Artykuł sponsorowany