Kategoryzacja hoteli

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu nocował w hotelu bądź pensjonacie. Na wycieczce, podczas podróży rodzinnej lub służbowej, na wakacjach - jest to czasem jedyna możliwość spędzenia nocy w godziwych warunkach.

 

Część osób z pewnością zwracała uwagę na gwiazdki, które znajdują się w okolicach nazwy. Jest to kategoryzacja hoteli, która jest dużym wyznacznikiem panujących standardów. Czym jest kategoryzacja hoteli? Czego możemy spodziewać się w hotelu, w zależności od ilości gwiazdek? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz, czytając ten artykuł.

Na czym polega kategoryzacja hoteli?

 

 

 

Czym jest kategoryzacja hoteli?

Krótko mówiąc kategoryzacja hoteli jest podstawą wyznaczania standardów jakości w branży hotelarskiej. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić czy dany hotel, którego nie jesteśmy w stanie wcześniej odwiedzić, będzie dla nas wystarczająco dobry i odpowiednio wyposażony. W innym przypadku wybór noclegu na drugim końcu Polski byłby znacznie trudniejszy, a opierać moglibyśmy się jedynie na opiniach innych, które są różnorodne. Natomiast kategoryzacja jest obiektywnym wskaźnikiem, którym warto się kierować. Usługi hotelarskie w naszym kraju regulowane są przez dwa różne akty prawne. Pierwszym z nich jest rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 19 sierpnia 2004 r., natomiast drugim- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Hotel jednogwiazdkowy *

W tym przypadku mamy do czynienia z absolutnie podstawowym i skromnym wyposażeniem pokoi. Zdecydowanie będzie to odpowiednia propozycja dla osób, które nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy, jednocześnie wymagają znacznie mniej i nie zależy im na wygodzie. Aby hotel można było uznać za jednogwiazdkowy, musi spełniać następujące wymogi: w pokoju znajduje się umywalka, szafa, szafka nocna i łóżko, ewentualnie łazienka, która to jednak może być również na zewnątrz pomieszczenia. Tak więc jest to absolutnie podstawowe wyposażenie, bez którego nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie.

Hotel dwugwiazdkowy **

Hotel dwugwiazdkowy różni się od jednogwiazdkowego kilkoma ważnymi aspektami. Co prawda również jest to obiekt średniej klasy, ale ma jednak znacznie bardziej użyteczne pokoje. Znajdziemy w nim bowiem telefon i telewizor, co jest już dość dużym udogodnieniem. Dodatkowo standardem jest łazienka, tym razem nie na zewnątrz. Co ciekawe w tym przypadku mamy do czynienia pokojami, które można zamknąć na klucz, a pościel zmieniana jest dwa razy w ciągu tygodnia. Mamy także dostęp do restauracji i małej sali spotkań, a śniadanie jest w cenie noclegu.

 

Hotel trzygwiazdkowy ***

O hotelu trzygwiazdkowym możemy już powiedzieć dość dużo dobrego. Udzielany jest serwis na odpowiednim poziomie, a pokoje są zadbane i czyste. W tym przypadku pomieszczenia są stosunkowo duże i mają ładną, schludną łazienkę. Oczywiście wciąż mamy dostęp do telefonu, a także płatnej telewizji. Dużym udogodnieniem wydaje się być klimatyzacja, dzięki której możemy dowolnie ustawić optymalną dla nas temperaturę. Zdecydowanie możemy liczyć na codzienne sprzątanie, a także na wymianę ręczników i pościeli. Na terenie obiektu znajdziemy siłownie, wykwintną restaurację, SPA, salę konferencyjną. Ciekawym rozwiązaniem jest system drzwi na kartę.

 

Hotel czterogwiazdkowy ****

Hotel czterogwiazdkowy pomimo swojej ceny, jest zdecydowanie świetnym rozwiązaniem na wakacyjny wypoczynek. Mamy do czynienia z wysokim standardem usług. Aby hotel mógł stać się czterogwiazdkowy, istotna jest duża ilość sal konferencyjnych, a także wyposażone centrum biznesowe. Musimy mieć do dyspozycji bar, basen, przynajmniej dwie restauracje, klub nocny, SPA, internet w każdym pokoju, siłownia. Konieczne są dźwiękoszczelne okna i wyciszone pokoje. Dodatkowo ważnym wymogiem jest położenie w centrum miasta.

 

Hotel pięciogwiazdkowy *****

W tym przypadku mamy do czynienia z hotelem o najwyższym standardzie. Obowiązkowy jest zaawansowane centrum biznesowe z sekretarką, a także najnowsze zabezpieczenia. Zadaniem właścicieli jest spełnienie wymagań najbardziej wymagających klientów, którzy mogą pozwolić sobie na życie w luksusach. Obiekt musi być położony w centrum miasta. Niestety ich cena jest często poza zasięgiem przeciętnego Polaka.

 

Hotele o jeszcze wyższym standardzie.

W przypadku znaku “+” lub “lux” mamy do czynienia z hotelem, który wyróżnia się na tle innych obiektów. Przykładem może być chociażby Hotel Emirates Palace w Abu Zabi, w których możemy znaleźć kilkusetmetrowe apartamenty, z pozłacanymi elementami wnętrz. Klamki wykonane są ze złota, a każda osoba ma osobistego kamerdynera, kucharza, pokojówkę i ochraniacza. Koszt jednej nocy wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy euro za osobę.

 


Klub Golfowy ''Lisia Polana'' jest obiektem sportowo-konferencyjnym mieszczącym się w przepięknej Dolinie Wkry zaledwie 45 km od centrum Warszawy w drodze na Gdańsk. Poza zapleczem golfowym na jakie składa się Mistrzowskiej Klasy 18-sto dołkowe pole oraz tereny do ćwiczeń posiadamy dwa ziemne korty tenisowe oraz duży teren wokół budynku.

EVA Park Life & SPA, położony w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, to nowoczesny obiekt oferujący komfortową bazę noclegową, strefy SPA, wellness oraz zaplecze gastronomiczne.

Dzięki nowoczesnym salom konferencyjnym – Szklanym A, B i C z możliwością łączenia, oraz kameralnej sali Tężnia z panoramicznymi oknami – jest idealnym miejscem na organizację spotkań biznesowych i konferencji. Sale są w pełni wyposażone w rzutniki, ekrany, nagłośnienie i dedykowane Wi-Fi, a przeszklone wnętrza z widokiem na zieleń sprzyjają koncentracji i kreatywności uczestników.