Konferencja bez echa – jak zadbać o akustykę w sali konferencyjnej?


Sale konferencyjne powinny być przygotowywane zgodnie z restrykcyjnymi normami dotyczącymi akustyki pomieszczenia. W budynkach na terenie Polski i całej Europy obowiązują normy zgodne z PN-B 02151-4:2015-6. Co to oznacza w praktyce i jaki poziom akustyki powinna mieć dobrze wyposażona sala konferencyjna? Zajrzyj do artykułu i poznaj praktyczne wskazówki!

Wymagania techniczne dotyczące akustyki sal konferencyjnych – co mówią przepisy?

Najważniejszym dokumentem wskazującym jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znajdziesz w nim kilka informacji, które są istotne z punktu widzenia przygotowania sali konferencyjnej do odbywających się wykładów i spotkań.

A zatem, musisz wiedzieć, że pomieszczenia użyteczności publicznej muszą być wyposażone w odpowiednie akcesoria, np. absorbery akustyczne, które pomogą zapewnić optymalne warunki akustyczne w pomieszczeniu. Istotny jest tu pogłos, czas pogłosu, a także poziom dźwięków słyszalnych z zewnątrz.

Warto tu wspomnieć o wskaźniku STI. Ten przybiera wartości od 0 do 1, gdzie wysoki wskaźnik oznacza doskonały poziom zrozumiałości mowy na sali konferencyjnej. Aby go obliczyć, musisz wziąć pod uwagę: kubaturę pomieszczenia podawaną w m2 oraz czas pogłosu. 

Co więcej, zgodnie z normą PN-B-02151-4:2015-06 maksymalny dopuszczalny czas pogłosu zależnie od kubatury pomieszczenia powinien mieścić się w przedziale od 0,6 do 1 s.

Empty Conference With Green Screen And Chairs Laid Out For Presentation

Jak przygotować salę konferencyjną pod względem akustyki?

Każda przestrzeń biurowa powinna pozwalać na komfortową pracę każdego dnia. W przypadku sal konferencyjnych musisz utrzymać wartości najlepiej poniżej 48 dB. Tyle wystarczy, aby odbywające się na miejscu spotkania były komfortowe dla słuchaczy i prowadzących.

Odpowiadasz za przygotowanie terenu sali konferencyjnej do wykładów? W takim razie zapamiętaj kilka wskazówek:

  1. Zaizoluj przestrzeń, aby zminimalizować ryzyko odbicia dźwięku.
  2. Wykorzystaj drzwi i okna o dobrych właściwościach akustycznych.
  3. Używaj materiałów wykończeniowych, które sprzyjają poprawie akustyki, np. wykładziny materiałowe.
  4. Unikaj twardych i gładkich powierzchni – zarówno podłóg, jak i ścian.

Pamiętaj o tym, że do stworzenia idealnie wygłuszonej sali konferencyjnej możesz potrzebować takich elementów, jak dyfuzor akustyczny

A jeśli zawsze stawiasz na jakość i chcesz mieć rozwiązania, które skutecznie poprawiają akustykę w niemalże każdych wnętrzach, wtedy koniecznie weź pod uwagę panele akustyczne na Bluetone. To produkty najwyższej jakości, które poprawią sposób rozchodzenia się dźwięków na sali konferencyjnej, a dodatkowo zaizolują ją tak, aby dźwięki z zewnątrz nie przedostawały się do środka.

Jak akustyka wpływa na komfort uczestników wykładu na sali konferencyjnej?

To jeden z najważniejszych czynników, o jaki musisz zadbać podczas przygotowywania sal konferencyjnych do wykładów. Pamiętaj, że inwestycja w dyfuzory i panele akustyczne to jednorazowy wydatek, który posłuży Ci na wiele lat.

Im lepiej przystosujesz salę do optymalnych warunków akustycznych, tym lepiej będą czuć się osoby uczestniczące w spotkaniach. W ten sposób:

  • poprawisz zrozumiałość mowy;
  • zredukujesz zmęczenie słuchaczy na długich konferencjach;
  • unikniesz ryzyka, że dźwięki z zewnątrz zakłócą ważny wykład lub szkolenie.

A zatem, dobra akustyka w sali konferencyjnej to fundament dla komfortu uczestników wykładów. Jeśli planujesz organizację wydarzenia w sali konferencyjnej, upewnij się, że akustyka jest dostosowana do potrzeb zarówno prelegenta, jak i słuchaczy, a także zgodna z obowiązującymi normami.

Jaworowy Dwór to hotel gdzie znajdą Państwo Wyjątkowe połączenie
komfortu noclegowego i profesjonalnej przestrzeni konferencyjnej.
Położony jest w malowniczej okolicy Trębki Nowe, w odległości 40 km od
Warszawy. Oferujemy 20 wygodnych pokoi. Każdy pokój jest starannie
urządzony i wyposażony w udogodnienia, aby zapewnić komfortowy
wypoczynek

Hotel zlokalizowany jest w Zegrzu Południowym, na północny-wschód od Warszawy, zaledwie 25 km od centrum miasta. Malowniczo położony nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego ma własną plażę, molo i przystań dla sprzętu wodnego.          Do niedawna Zegrze postrzegane było wyłącznie jako miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków, jednak za sprawą

Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie jest komfortowym oraz luksusowym kompleksem apartamentowym, który jest znakomitym miejscem na relaks i odpoczynek. Nasz obiekt powstał z myślą o komforcie dla gości oraz stworzenia przepięknego miejsca w samym sercu gór. Obiekt jest doskonałym połączeniem nowoczesności i rozrywki z ciszą i spokojem. To niepowtarzalne miejsce daje możliwość spędzenia czasu aktywnie, zrelaksowania się po trudnym dniu oraz zapomnienia o trudach codzienności.